Добрі сусіди: що за лаштунками зустрічі Зеленського з Лукашенком

Володимир Зеленський зустрівся з президентом Білорусі Олександром Лукашенком. Зустріч пройшла в рамках другого форуму регіонів. Про що говорили глави держав?

4 жовтня в Житомирі відбулася зустріч президентів України і Білорусі. Глави держав обговорили широке коло питань, які стосуються українсько-білоруського співробітництва. Також було підписано низку документів про співпрацю між регіонами двох країн.

Підсумки зустрічі

Під час зустрічі Олександр Лукашенко пообіцяв Зеленському, що в України ніколи не буде проблем з Білоруссю. За його словами, Білорусь з Україною завжди були хорошими сусідами і партнерами. Якщо Україна як і раніше хоче братніх відносин з Білоруссю, то їм бути.

Олександр Лукашенко запропонував Зеленському співпрацювати в ракетобудуванні, створюючи спільні підприємства. За його словами, у Білорусі ніколи не було ракетного виробництва, а Україна має в цій сфері багатий досвід. Білоруський лідер наголосив, що зацікавлений у допомозі Україні в цій сфері. Крім цього, Білорусь готова створювати спільні проекти зі спільним фінансуванням в галузі автомобілебудування, тракторобудування і виробництві автотехніки.

До речі, сьогодні Білорусь звільнила українського журналіста Павла Шаройко, який був затриманий на території республіки в 2017 році. Його звинувачували в шпигунстві. Найімовірніше, звільнення Шаройка стало таким собі «подарунком» Зеленському з боку Лукашенка.

Білорусь шукає партнерів

Економічний аналітик Олексій Кущ зазначає, що Білорусь сьогодні проводить активну промислову політику завдяки конкурентній перевазі у вигляді дешевих енергоресурсів і доступу до російського ринку. Сьогодні Білорусь виграє в України по всіх параметрах. За словами експерта, Україна закуповує у сусідів в два рази більший обсяг продукції, ніж вони у нас (1969 млн доларів проти 891 млн доларів — торговий баланс за перше півріччя 2019 року). Очевидно, що Білорусі вигідно «дружити» з Україною. 

Аналітик Тарас Семенюк зазначив, що Олександр Лукашенко завжди виявляв інтерес до України, особливо після 2014 року, коли Україна увійшла в конфлікт з Росією. За словами експерта, Лукашенко вважає себе посередником між Росією і Україною. І він неодноразово про це говорив. На думку Семенюка, на зустрічі обговорювалися не тільки питання миру і безпеки, але так само економічна взаємодія наших країн. Сьогодні Україна і Білорусь динамічно розвиваються і, очевидно, Лукашенко шукає довгострокового партнера, на якого може покластися. 

У України теж є свій інтерес

Олексій Кущ зазначає, що Україна теж може мати вигоду від співпраці з Білоруссю. Перш за все, це покупка нафтопродуктів і дизеля. Також Україні цікава спільна логістика — транспортний коридор «Дніпро-Чорне море». Втім, експерт вважає, що економічні питання обговорюються Лукашенко для прикриття справжніх причин візиту — посередництва між Зеленським і президентом РФ Володимиром Путіним. Кущ наголосив, що Лукашенко із Зеленським будуть говорити віч-на-віч. Завдяки відсутності мовного бар’єру, ніяких стенограм не буде — розмова буде приватною.

Переговори по Донбасу

Політичний експерт Юлія Пілецька зазначає, що Лукашенко дійсно може виступати в ролі посередника. За словами Пилецької, у нього для цього є і статус, і досвід, і глибоке розуміння позицій обох сторін. Експерт нагадала, що до Лукашенка в Україні ставляться з симпатією, тому він найкращий посередник з усіх можливих кандидатур. Пілецька вважає, що Лукашенко може допомогти Україні та Росії знайти компромісне рішення напередодні зустрічі в нормандському форматі. 

Політолог Данило Богатирьов не виключає, що політичні питання будуть обговорюватися лідерами поряд з економічними.

Закулісні домовленості

Політолог Павло Рудяков вважає, що за лаштунками зустрічі Лукашенко з Зеленським могли обговорити продовження «сірого» бізнесу між країнами. За словами експерта, за Петра Порошенка відносини між Україною і Білоруссю будувалися на бізнесі, в тому числі, сірому бізнесі. Йдеться про контрабанду, яка йде в Росію через Білорусь. Рудяков наголошує, що саме бізнес-інтереси змушують президентів обніматися.

Експерт також зазначив, що у зустрічі президентів немає нічого знаменного — це всього лише чергова ознайомча зустріч з новим президентом. Політолог додав, що білорусько-українські контакти в подальшому будуть залежати від результатів зустрічі в нормандському форматі. Якщо Зеленський стане партнером ЄС і РФ, то і для Лукашенка він стане бажаним партнером. Якщо ж зустріч провалиться, відносини з Білоруссю підвиснуть.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий