Econmy 2.0 5 березня: українці почали активно позбуватися валюти

Відбірка важливих новин світу економіки і фінансів 5 березня 2020

Фінанси

Українці почали активно позбуватися від валюти . У лютому українці продали валюти на $ 291,3 млн більше, ніж купили, йдеться в звітних даних НБУ. На готівковому валютному ринку в лютому чистий продаж валюти населенням перевищила покупку. У лютому населення продало $ 1 456,5 млн і купило $ 1 165,3 млн. У 2019 населення продало валюти на $ 177 млн ​​більше, ніж купило.

Україна хоче укласти довгостроковий контракт на поставки газу з США . Україна має намір укласти десятирічний або двадцятирічний контракт на постачання великих обсягів природного газу з США через Польщу. За словами міністра енергетики Олексія ОРЖЕЛЬ, такий довгостроковий контракт на поставки газу з США зміцнить позиції України на переговорах з Росією. При цьому міністр не став розкривати подробиці про обсяги закупівлі, зазначивши лише, що вони будуть великими.

Агрокомплекс

Експорт зернових перевищив 41 млн тонн . Україна з початку 2019/2020 маркетингового року (МГ, липень-червень) і станом на 4 березня 2020 року експортувала 41,306 млн тонн зернових і зернобобових, що на 8,23 млн т більше, ніж на ту ж дату минулого МР. До теперішнього часу країна експортувала 16,7 млн ​​тонн пшениці, 20,1 млн тонн кукурудзи, 4,04 млн т ячменю. Станом на 4 березня поточного року експортовано також 256,3 тис. тонн борошна.

Євросоюз зняв заборону на імпорт української курятини . Європейська комісія прийняла рішення зняти заборону на імпорт і транзит територією Європейського союзу української продукції птахівництва. В результаті проведеної консолідованої роботи з Європейською Комісією було опубліковано рішення про зняття заборони ЄС на імпорт і транзит по території ЄС продукції птахівництва з України. Заборона була введена в зв’язку виявленням спалаху грипу птиці на території України. По-друге, ЄС вперше застосував режим зонування до України в контексті спалаху грипу птиці.

Металургія

Нікопольський завод феросплавів скоротив виробництво більш ніж на третину . Нікопольський завод феросплавів в січні скоротив виробництво феросплавів на 36%, до 41,92 тис. Т, в порівнянні з аналогічним періодом роком раніше. Комбінат в січні зменшив випуск силікомарганцю на 39,1%, до 37,70 тис. Т. Виробництво феромарганцю впало на 32,1%, до 1,63 тис. Т. Випуск інших феросплавів за місяць виріс в 2,2 рази, до 2,59 тис. т. Нікопольський завод феросплавів — найбільший в Україні виробник сіліко- і феромарганцю. Підприємство виробляє феросплави з імпортної і української сировини.

ArcelorMittal більше не найбільша меткомпанія світу . Китайська металургійна компанія China Baowu Steel Group оголосила в середу, що перевершила за обсягами виплавки сталі люксембурзьку ArcelorMittal і стала найбільшим в світі виробником в 2019 році. Річний обсяг виробництва необробленої стали в групі Baowu досяг 95,22 млн т в минулому році в порівнянні з 89,8 млн тонн, про які повідомила ArcelorMittal в своєму річному звіті за 2019 рік. Baowu Steel Group була заснована в результаті реорганізації Baosteel Group і Wuhan Iron and Steel Group в 2016 році. Мета компанії — спеціалізована вертикальна інтеграція і оптимізація по всьому ланцюжку, а також горизонтальна консолідація для уникнення безладної конкуренції.

Енергетика

Видобуток вугілля на державних шахтах скоротилася майже в два рази . Протягом 2016-2019 років на державних шахтах видобуток зменшився з 6,7 млн ​​тонн до 3,5 млн тонн. У той же час розмір дотації на 1 тонну вугільної продукції зріс майже в 3,7 рази. Найближчим часом очікується істотне зниження темпів зростання видобутку європейської вугільною галуззю внаслідок скорочення середньорічного попиту на вугілля на європейських ринках. Основними виробниками вугілля у світі є: Китай, США, Австралія, Індонезія, Індія, Росія.

Облгази заборгували новому оператору ГТС майже 600 млн грн . Заборгованість учасників ринку газу перед «Оператором ГТС України» в січні 2020 року склала 579,6 млн грн, 70% з цієї суми накопичили газорозподільні компанії групи «Регіональна газова компанія». Облгази цієї групи в січні 2020 року допустили на своїх мережах несанкціоновані відбори газу в обсязі 65,7 млн ​​куб. м загальною вартістю 414 млн грн. Тепер через заборгованість існує реальна загроза фінансової стабільності нового незалежного оператора ГТС. За попередніми розрахунками, розмір такої безнадійної заборгованості може досягти 10 млрд грн вже до кінця 2020 року. У зв’язку з цим, «Оператор ГТС України» звертається до НКРЕКУ з вимогою вжити необхідних заходів щодо вирішення цієї проблеми.

Корпорації

УЗ до кінця року хоче створити «Вагоноремонтну компанію». У структурі АТ «Укрзалізниця» до кінця поточного року планують створити філію «Вагоноремонтний компанія». У нову філію повинні увійти депо, що спеціалізуються на ремонті рухомого складу. Дискусійним поки залишається питання включення в нову компанію пунктів підготовки вантажних вагонів до перевезень і механізованих пунктів обслуговування вагонів з відчепленням від поїздів. Зараз для нової компанії готується бізнес-план і дорожня карта функціонування. Передбачається, що в нову структуру перейдуть майже 4 тис. Осіб.

Британська авіакомпанія Flybe розорилася через коронавирус . Британська авіакомпанія Flybe, найбільший авіаперевізник Європи, перейшла під зовнішнє управління з 5 березня після відмови уряду виділити їй в кредит 100 млн фунтів. Всі рейси Flybe скасовані. Однією з причин компанія назвала епідемію коронавируса, що викликала спад попиту. Перевізник закликав пасажирів з уже купленими квитками не виїжджати в аеропорти. У компанії працює 2000 співробітників, вони можуть втратити роботу. Компанія була ключовим гравцем британської авіації протягом 40 років, і тепер країна втратила один з найбільших активів.

Регулятори

«Дочка» російського ЗЕБа продана за 268 млн грн . Пакет з 99,7726% акцій «Промінвестбанку» був проданий в рамках виконавчого виробництва на торгах фондової біржі ПФТС за 268,709 млн грн. Початкова вартість пакета становила 266,049 млн грн. Київський апеляційний суд 18 грудня 2019 року задовольнив заяву Міністерства юстиції і відмовився заборонити продаж акцій «Промінвестбанку» на вимогу ВЕБ.РФ, дозволивши виконання рішення Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма від 28 серпня.

Міжнародний аудит Пенсійного фонду почнеться в квітні . Міністерство соціальної політики планує з квітня по жовтень 2020 року провести незалежний міжнародний аудит Пенсійного фонду України. Міністр соціальної політики Юлія Соколовська повідомила, що зараз проводиться конкурс серед 4 компаній, що мають високу репутацію і багаторічний досвід роботи, як в Україні, так і за її межами. Вони проведуть оцінку фінансового стану і інформаційної системи Пенсійного фонду. Мета аудиту — зрозуміти реальний стан справ у Пенсійному фонді, щоб в подальшому оптимізувати його роботу. Вже за підсумками перевірки можна буде говорити про конкретні подальші кроки.