Economy 2.0 10 березня: глобальне обвалення цін на нафту та Україна

Відбірка важливих новин світу економіки і фінансів 10 березня 2020

Фінанси

Fitch прогнозує ослаблення гривні в 2020 році . Міжнародне рейтингове агентство Fitch очікує прискорення зростання української економіки з 3,2% в 2019 році до 3,5% в 2020 році і 3,8% в 2021 році завдяки приватному споживанню та інвестицій. У той же час воно вказує, що масштаби потенційних інвестицій і підвищення продуктивності будуть обмежені через заборону на участь в ринку землі іноземних інвесторів. Fitch також вважає, що перспективи зростання та інвестицій залежать від адекватного і своєчасного здійснення реформ в таких секторах, як забезпечення верховенства закону, боротьба з корупцією, митниця і оподаткування, а також правозастосування. Fitch також прогнозує, що інфляція в середньому складе 4,6% в 2020 році і 5,3% в 2021 році.

У Мінекономіки зафіксували падіння ВВП України . Реальний валовий внутрішній продукт України в січні 2020 року скоротився на 0,5%. Як зазначається в огляді Мінекономрозвитку, з початку 2020 року становили майже все види економічної діяльності, що формують динаміку зведеного індексу виробництва товарів і послуг за основними видами економічної діяльності, крім будівництва і внутрішньої торгівлі, продемонстрували скорочення виробництва. Як результат, в січні 2020 року зменшення СІП склало 2,6% і відповідно скорочення ВВП оцінено на рівні 0,5%.

Агрокомплекс

Імпортери української агропродукції можуть знизити закупівлі через коронавируса . Країни-найбільші імпортери української агропродукції — Китай, Індія, Нідерланди та Іспанія — можуть знизити закупівлі української агропродукції через коронавируса, поширення якого може ускладнити логістику товарів. За словами експертів, поширення вірусу може призвести до проблем з логістикою і зниження імпорту агропродукції. При цьому експерт прогнозує менший урожай зернових і олійних культур в цьому році. «Але подивимося далі — ще два ключових покупця з обсягами не набагато менше, ніж Китай і Індія, мають зараз великі проблеми з коронавірусів. Експортерам варто уважно стежити за подіями з коронавірусів в цих країнах, який може привести до втрати контрактів, кризи несплати за товари і іншим проблемам, і додав, що в цих умовах прогнозувати що-небудь важко.

Росія через падіння рубля може «обвалити» світові ціни на зерно . Обвал курсу російського рубля внаслідок падіння світових цін на нафту негативно позначиться на експорті українських зернових і рослинної олії, оскільки Росія може почати «обвалювати» світові ціни на ці товари. За словами експерта, для України обвал цін на нафту — мінус, оскільки доходи країни в значній мірі залежать від продажу товарів країнам-постачальникам нафти. Більш того, ситуація з експортом може посилитися тим, що Україна експортує насамперед сировину, а не товари з високою доданою вартістю.

Металургія

«Азовсталь» з початку року збільшила виробництво сталі на 25%. Металургійний комбінат «Азовсталь» в січні-лютому збільшив виробництво загального прокату на 28% в порівнянні з аналогічним періодом минулого року — до 699 тис. Т. Виробництво сталі за цей період зросла на 25% — до 776 тис. Т, чавуну — на 31 , 5%, до 689 тис. т. Нагадаємо, за підсумками 2019 року «Азовсталь» скоротила виробництво прокату на 3,2%, до 3,75 млн т, сталі — на 1,6%, до 4 млн т, чавуну — на 6,3%, до 3,47 млн ​​т.

Енергетика

Ціни на нафту впали на 25%. Ціна нафти марки Brent, що видобувається в Північному морі, відразу після відкриття торгів в Азії 9 березня склала $ 33,59 за барель. Це на 25,8% менше, ніж увечері в п’ятницю, 6 березня. В останній раз ціни на нафту опускалися до такого рівня на початку 2016 року. Причиною обвалу цін на нафту стали закінчилися невдачею переговори учасників Організації країн — експортерів нафти (ОПЕК) з питання зниження обсягів нафтовидобутку. Знизилися також котирування валют країн, пов’язаних з видобутком нафти. Так, норвезька крона впала на 3%, а російський рубль на 4% — до мінімуму за майже 4 роки. Вранці 10 березня котирування нафти коригуються вгору після обвалу днем ​​раніше. Стабілізація може виявитися тимчасовим, якщо надійдуть нові новини про збільшення видобутку Саудівською Аравією. Аналітики пишуть, що ціни можуть впасти нижче $ 30 і поки не видно, де сформується їх новий ціновий діапазон.

Білорусь замовила три танкера нафти для поставок через Україну . Державна нафтова компанія Азербайджану Socar поставить в березні до Білорусі близько 250 тис. Тонн нафти трьома танкерами. Перший танкер з нафтою для Мозирського НПЗ вийшов сьогодні з турецького порту Джейхан. Далі через територію України сировину буде доставлятися по нафтопроводу Одеса — Броди. Нафтова компанія Socar може поставити до Білорусі в 2020 році до 1 млн тонн нафти. У наступні роки обсяги будуть збільшуватися.

Україна закінчила зиму з рекордними запасами газу . Станом на 8 березня запаси газу в підземних сховищах становили 15,8 млрд кубометрів — це в 1,5-2 рази, ніж зазвичай станом на цю дату. Протягом опалювального сезону — з жовтня 2019 року — українці використовували 5,97 млрд кубометрів газу зі сховищ — це менше третини всього закачаного туди газу на зиму. Через теплу зиму зменшилися витрати газу на опалення. Крім цього, залишок такої кількості газу в сховищах пояснюється тим, що в кінці 2019 року «Нафтогаз» закачав додаткові обсяги газу, оскільки існував ризик, що РФ припинить транзит газу в Європу.

Корпорації

Кабмін не має наміру продавати «Укрзалізницю». Кабінет міністрів не має наміру продавати або передавати в концесію державну компанію «Укрзалізниця», яка забезпечує понад 80% вантажних і близько 50% пасажирських перевезень в країні. Прем’єр-міністр Шмигаль заявив, що об’єкти стратегічної інфраструктури держави «повинні утримуватися в належному вигляді», а решта необхідно виставити на продаж, віддати це в ринкову економіку, розвивати і використовувати це для українців.

Регулятори

НБУ може визнати «Промінвестбанк» неплатоспроможним . Національний банк не отримував документи для погодження набуття істотної участі в ПАТ «Промінвестбанк». Таким чином регулятор не погоджував придбання істотної участі в зазначеному банку іншим особам, крім поточного акціонера банку. Особа, що придбала істотну участь без такого узгодження, може бути позбавленим права голосу і оштрафовано, тоді як структура власності самого банку може бути визнана непрозорою. Непрозора структура власності може стати підставою для віднесення банку до категорії проблемних, а згодом — в разі не усунення порушення — банк може бути визнаний неплатоспроможним.

Минулого тижня НБУ продав на міжбанку 307 млн ​​дол . Національний банк з 2 по 6 березня купив на міжбанківському валютному ринку 150 млн доларів, при цьому продавши 307,2 млн доларів. Відзначається, що 50 млн доларів придбали з вибором кращої ціни купівлі-продажу, 100 млн доларів — в рамках інтервенцій за єдиним курсом. Вся продаж був здійснений в рамках інтервенцій за єдиним курсом. Всього з початку року Нацбанк купив на міжбанку 1,232 млрд доларів, продав — 602,2 млн, в тому числі в лютому — 734 млн і 45 млн доларів відповідно.