Economy 2.0 10 лютого: «Нафтогаз» обіцяє суттєве зниження ціни на газ

Відбірка важливих новин світу економіки і фінансів 10 лютого 2020

Фінанси

Мінекономіки розробило пакет антикризових заходів для економіки. Міністерство розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства пропонує пакет антикризових заходів для економіки, зокрема розширене фінансування програм в розмірі 20 млрд грн, зокрема на стимулювання напрямків транспортної інфраструктури, програми фінансової підтримки, секторальні програми виробництва, розвиток оборонно-промислового комплексу. Міністерство створює координаційний центр з питань промисловості за участю галузевих об’єднань, окремих великих підприємств і аналітичних центрів. Він повинен напрацювати можливі програми підтримки галузі.

Великобританія скасує частину санкцій проти України . Департамент міжнародної торгівлі Великобританії переглянув діючий в Євросоюзі список антидемпінгових і антісубсідірующіх торгових обмежень і вирішив скасувати деякі з них. Відзначається, що під час перехідного періоду будуть діяти всі прийняті в ЄС торгові обмеження. Після остаточного виходу Великобританії частину санкцій буде скасована. Зокрема, антидемпінгові мита можуть бути зняті з українських безшовних труб із заліза і сталі. При цьому збережуться мита на прокат гарячекатаний. Послаблення торкнуться і ряду товарів з Китаю, США, Індії, Тайваню, Індонезії, Білорусі та Росії.

Агрокомплекс

Урожай ріпаку в ЄС буде найнижчим з 2006 року . Виробництво ріпаку в ЄС знизиться на тлі скорочення площ посівів через складнощі, з якими зіткнулися аграрії під час посівних робіт. Згідно січневого прогнозу Strategie Grains, з полів в ЄС зберуть 18,46 млн т, як припускали в грудні, а 18,05 млн т ріпаку. Це на 7% більше, ніж в 2018/19 МР, коли аграрії зібрали 16,86 млн т ріпаку, і другий найнижчий урожай за обсягом виробництва з 2006 р Як і в 2019 році, згідно з повідомленням, аграрії втратять частину свого врожаю з -за наслідків минулорічної літньої посухи, яка буде перешкоджати посівної, і проливних дощів.

Україна збільшила експорт м’яса птиці в січні на 28%. Україна в січні 2020 року наростила експорт м’яса птиці і субпродуктів на 27,8% в порівнянні з аналогічним періодом 2019 року — до 37,35 тис. Тонн. У грошовому вираженні експорт цієї продукції зріс на 18% — до $ 45,87 млн. Імпорт м’яса птиці і субпродуктів скоротився на 20% — до 9,35 тис. тонн, у грошовому еквіваленті — на 15,9%, до $ 3,89 млн . Експорт свинини, за інформацією відомства, виріс на 20,2% — до 101 тонн. Цієї продукції було поставлено на $ 297 тис., Що в 1,7 рази більше показника за січень 2019 року. Імпорт свинини в Україну в січні 2020 року скоротився в 2,1 рази — до 991 тонн, у грошовому вираженні — в 2 рази, до $ 1,91 млн.

Металургія

Україна в січні скоротила експорт брухту майже на 9%. Українські підприємства в січні поточного року скоротили експорт брухту чорних металів на 8,8% в порівнянні аналогічним періодом минулого року — до 2,865 тис. тонн. У грошовому вираженні експорт металобрухту знизився на 15,1% — до $ 795 тис. У грудні експортовано 1,270 тис. тонн брухту. При цьому в січні 2019 року країна скоротила імпорт металобрухту в натуральному вираженні на 89,8% в порівнянні з аналогічним періодом 2019 року — до 392 тонн (в грудні — 2,221 тис. тонн). У грошовому вираженні цей показник знизився на 81,5% — до $446 млн. У 2019 Україна знизила експорт металобрухту в 7,8 рази в порівнянні з 2018 роком — до 42,182 тис. тонн, у грошовому вираженні експорт впав в 9 разів — до $11,781 млн.

Енергетика

Коболєв анонсував істотне зниження ціни на газ . Ціна на газ в лютому «порадує споживачів», заявив глава НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв. «Не хочу зараз розкривати ціну на імпорті, ми порадуємо споживачів, коли переглянемо ціну на лютий. Влітку ми прогнозуємо істотне падіння ціни », — сказав він. Слова Коболєва підтверджує і біржова статистика. У Європі зараз відзначається рекордне зниження цін на газ. Спотові котирування не покривають навіть собівартості виробників.

У 2019 транзит газу через Україну зріс на 3%. У 2019 обсяги транзиту природного газу по території України з Росії в європейські країни і Молдову зросли на 3% — до 89,6 млрд куб. м, в порівнянні з транзитними обсягами за 2018 рік. Максимальний рівень використання української газотранспортної системи для транзиту в 2019 році досяг 113 млрд куб. м в річному еквіваленті (максимальні показники транзиту зафіксовані в липні 2019 року). Імпорт природного газу в Україну виріс на 34,9% — до 14,2 млрд куб. м, в порівнянні з 2018 роком. При цьому Україна більше чотирьох років імпортує газ тільки з європейського напрямку.

Корпорації

«Нафтогаз» готує нові позови проти «Газпрому». НАК «Нафтогаз України» готується подати нові позови проти російського «Газпрому» в Антимонопольний комітет Європейського Союзу, а також готуються до нових судам в Стокгольмському арбітражі. Підставою для звернення в антимонопольний орган ЄС є те, що «Газпром» продовжує блокувати можливість для європейських компаній купувати російський газ на україно-російському кордоні. Крім того, «Газпром» блокує експорт газу з Росії для компаній, які не пов’язані з «Газпромом», а також поставки газу з країн Середньої Азії через територію Росії. «Нафтогаз» також готується до нових судових спорах з «Газпромом» в Стокгольмському арбітражі по боргах компанії «РосУкрЕнерго», яка свого часу була посередником у відносинах між «Газпромом» і «Нафтогазом».

Регулятори

НБУ оцінив витрати на виплату зовнішніх боргів у 2020 році . Потреба у валютних коштах на виплату боргових зобов’язань з урахуванням обслуговування валютного боргу в 2020 році перевищує $ 9 млрд. Однак у співвідношенні до ВВП (за прогнозом НБУ) загальна фінансова потреба державного бюджету в 2020 році, пов’язана з борговими операціями (погашення і обслуговування), кілька зменшиться (до 9,9% в порівнянні з 11,7% в 2019 році). Нацбанк прогнозує, що виплати за борговими зобов’язаннями, а також дефіцит держбюджету, будуть профінансовані переважно за рахунок нових залучень.

Економічне зростання прискориться до 3,5% в 2020 році . Національний банк очікує інфляцію близько 5% і економічне зростання на рівні 3,5-4% в 2020-2022 роках. Разом з низькими цінами на енергоносії це буде утримувати інфляцію нижче цільового діапазону протягом більшої частини 2020 року. Надалі вона кілька прискориться і буде перебувати у середньостроковій мети в 5%, говориться в щоквартальному інфляційних звіті НБУ за січень 2020 року. У той же час, за прогнозами Нацбанку, економічне зростання прискориться до 3,5% в 2020 році і до близько 4% в наступні роки в результаті пом’якшення монетарної політики, структурних реформ і поліпшення інвестиційного клімату. Крім того, згідно з новими оцінками, Національний банк має можливість в перспективі знизити облікову ставку істотніше, ніж передбачалося раніше — до 7%.