Economy 2.0 11 лютого: «Укрпошта» взялася за сільські відділення

Відбірка важливих новин світу економіки і фінансів 11 лютого 2020

Фінанси

Україна і Канада готові приступити до переговорів про розширення ЗВТ . Технічні консультації про розширення Угоди про вільну торгівлю між Україною та Канадою на рівні експертів завершилися, заявив прем’єр-міністр України Олексій Гончарук. Тепер повинні початися формальні переговори про розширення. У травні цього року заплановано приїзд в Україну спеціальної оціночної місії Департаменту імміграції Канади, спрямований на лібералізацію візової політики для українців.

У січні в Україні різко сповільнилася інфляція . Споживчі ціни в Україні в січні 2020 року порівняно з груднем 2019 року зросли на 0,2%. При цьому в річному вимірі (до січня 2020 року) інфляція сповільнилася до 3,2% з 4,1% в грудні 2019 року. Продукти харчування в Україні за січень 2020 року подорожчали на 0,5%. Найбільше подорожчали овочі — на 6,6%, молоко — на 0,4% і хліб — на 0,3%. Ціни на алкогольні напої та тютюнові вироби зросли на 0,8%, на одяг і взуття — знизилися на 5,6%. Житло, вода, електроенергія, газ та інші види палива подорожчали на 1,7% (в тому числі газ подорожчав на 10,7%), а гаряча вода і опалення подешевшали на 2,5%.

Агрокомплекс

Брак потужностей для зберігання картоплі в Україні оцінили у 1,2 мільйона тонн . Україна на сьогодні має потужності зі зберігання картоплі на рівні 300 тис. Тонн при мінімально необхідному рівні для задоволення внутрішніх потреб — 1,5 млн тонн. У цьому році на розвиток садівництва держава планує виділити з бюджету 400 млн грн і в рамках цієї програми виробники картоплі бачать потенціал використання коштів на компенсацію будівництва сховищ. Переробні потужності в Україні складають лише близько 250 тис. Тонн картоплі. Україна експортує невеликі обсяги в основному в Молдову, імпортує близько 270 тис. Тонн з РФ і Білорусі.

У 2019 році зросло виробництво м’яса птиці та свинини. У 2019 році промислове виробництво охолодженого та мороженого м’яса в Україні становило 1,8 млн тонн – на 2,7% більше, ніж роком раніше. Так, виробництво яловичини у 2019 році склало 62,2 тис. тонн, послабившись на 12,3%. Виробництво м’яса птиці та свинини, навпаки, зросло: відповідно до 1,07 млн тонн (+6,9%) та 281,7 тис. тонн (+4,8%). Хоча основою позитивної динаміки є приріст обсягів виробленої пташатини, на яку припадає 59% виробництва м’яса в Україні, свинина також цьому посприяла. У 2019 році виробництво охолодженої та мороженої свинини зросло на 4,8% проти 2018 року – до 281,7 тис. тон. Крім цього, протягом 2019 року спостерігалося зростання виробництва замороженої свинини. Загалом торік м’ясопереробні підприємства наморозили на 35% більше свинини, ніж у 2018  році – 20,8 тис. тонн проти 15,4 тис. тонн.

Металургія

«Інтерпайп» збільшив продажі ж/д коліс і скоротив реалізацію труб. Українська промислова компанія «Інтерпайп» в 2019 році скоротила продажі трубної і залізничної продукції в тоннах на 7%. Загальний обсяг реалізації склав 798 тис. Т. Частка експорту в структурі реалізації склала 76%, тоді як частка ринку України зменшилася з 28% до 24%.

КВБЗ в січні значно скоротив виробництво вантажних вагонів . Крюківський вагонобудівний завод в січні 2020 року скоротив виробництво вантажних вагонів на 42,5% в порівнянні з відповідним періодом минулого року — до 253 штук. У січні 2020 року підприємство не справило жодного пасажирського вагона, тоді як в січні 2019 року їхня було вироблено 5. Комі того, з початку 2020 року завод не справляв збірку локомотивів General Electric. У січні 2019 року підприємство зібрало чотири таких локомотива.

Енергетика

Росія допускає продовження транзитного контракту з Україною . Міненерго РФ вважає взаємовигідними умови нового контракту з Україною на транзит газу в Європу в 2020-2024 роках. Росія готова продовжити угоду після 2024 року в разі успішної реалізації домовленостей, заявив міністр енергетики РФ Олександр Новак. НАК «Нафтогаз України» і російський «Газпром» 30 грудня 2019 року підписали новий контракт про транзит газу строком на 5 років. Згідно з протоколом, підписаним 20 грудня в Мінську, НАК «Нафтогаз України» виступає організатором транспортування газу по території України.

Корпорації

Суд розблокував приватизацію «Центренерго». Господарський суд Києва постановою від 6 лютого задовольнив клопотання Фонду державного майна України, скасувавши заходи забезпечення позову, якими була заблокована приватизація ПАТ «Центренерго». Компанія є одним з найбільших підприємств електроенергетичної галузі країни, займається виробництвом і постачанням електроенергії на оптовий ринок. Частка компанії в загальному обсязі виробленої електроенергії країни становить 8%, а в обсязі виробленої теплової енергії — 18%.

«Укрпошта» замінить сільські відділення мобільними офісами . АТ «Укрпошта» оголосило тендер на закупівлю 500 нових легкових автомобілів для пересувних відділень очікуваною вартістю 8,9 млн євро (239,4 млн грн за поточним курсом НБУ). Кінцевий термін подання тендерних пропозицій заплановано на 9 березня, а сам аукціон — на 14 квітня. Договором передбачено аванс в розмірі 10% кінцевої вартості закупівлі. При цьому постачальник зобов’язаний обладнати автомобілі сейфом, столом, виїзний інформаційної дошкою, камерою, GPS-трекером та іншим обладнанням для роботи пересувного поштового відділення, а також брендировать автомобіль.

Регулятори

У 2019 кількість скарг в НБУ зросла на чверть . У 2019 Національний банк отримав майже 17 тисяч звернень громадян, що на 25% більше, ніж роком раніше. У Нацбанку відзначили, що більшість скарг стосуються кредитних договорів (33%), платіжних систем і розрахунків (25%), обслуговування в банках (10%), відносин з небанківськими установами (7%). При цьому 67% звернень містили ознаки порушень прав споживачів, 64% звернень споживачів стосуються банків. Українці скаржилися на 53 банку, найбільше звернень стосувалося роботи трьох банків, проте в Нацбанку не уточнюють які.

Нацбанк скоротив кількість банків для стрес-тестування . Національний банк України визначив перелік банків для проведення стрес-тестування, яке є складовою щорічної оцінки стійкості, а також затвердила технічне завдання для її проведення в 2020 році. Оцінка стійкості в рамках проведення стрес-тестів буде здійснюватися станом на 1 січня 2020 року. Вона передбачає оцінку якості активів (asset quality review — AQR) для всіх банків та додатково стрес-тестування для окремо визначеного переліку великих банків. Так, оцінку якості активів в 2020 році будуть проходити 74 з 75 установ, що мають банківські ліцензії.