Economy 2.0 17 лютого: Нацбанк продовжить валютну лібералізацію

Відбірка важливих новин світу економіки і фінансів 17 лютого 2020

Фінанси

Канада оновить угоду про вільну торгівлю з Україною . Канадський уряд ініціювало громадське обговорення варіантів вдосконалення угоди про вільну торгівлю з Україною. За словами міністра міжнародної торгівлі Канади Мері Енджі, консультації по модернізації угоди «дадуть підприємцям, промисловості і всім громадянам можливість допомогти Канаді визначити її інтереси в переговорах з Україною». Громадські слухання, участь в яких можуть взяти всі бажаючі, триватимуть до 16 березня. Угода про вільну торгівлю між Канадою та Україною набула чинності 1 серпня 2017 року. Принципова домовленість про його розширенні було досягнуто під час візиту Володимира Зеленського в Канаду минулого літа.

Агрокомплекс

ЄС зняв заборону на ввезення української курятини . Європейський Союз підтримав рішення про зонування випадки пташиного грипу в Україні, знявши таким чином заборона ЄС на ввезення м’яса птиці з усієї території України, накладений кілька тижнів тому. Рішення було прийнято не одноголосно, бо кілька держав-членів незадоволені прогресом у співпраці з Україною з інших питань, оскільки в сфері санітарії і фітосанітарії між Україною і ЄС є ряд питань, де є потреба у прогрес. Пріоритет України на цей рік — максимально зняти всі проблемні питання в цій сфері.

Металургія

Металурги і ломозаготовітелі поскаржилися на податкову . Податкові органи упереджено ставляться до підприємств металургійної та брухтозаготівельних галузей. Про це йдеться в листі Об’єднання підприємств «Укрметалургпром» і Української асоціації вторинних металів. Керівники асоціацій підкреслили, що у підприємств металургійної та брухтозаготівельних галузей є проблемні питання в частині правильності трактування співробітниками ДПС фактів наявності фіктивних договорів на постачання металобрухту на металургійні та ливарні заводи. За підсумками неправомірних перевірок складаються акти і податкові повідомлення-рішення, в результаті чого металургійним підприємствам нараховуються додаткові фінансові зобов’язання, а також накладаються штрафні санкції. Більш того, співробітниками податкової в процесі перевірок не тільки формуються припущення щодо господарських операцій між контрагентами, а й встановлюються конкретні факти фіктивних угод і як наслідок здійснюються фінансові донарахування. У листі підкреслюється, що суми претензій податкових органів до окремих підприємств обчислюються мільярдами гривень. В результаті ломозаготовітелі і металурги змушені в судах доводити, що ними не порушені вимоги податкового законодавства.

Енергетика

Євросоюз скоро буде отримувати каспійський газ . ЄС і Азербайджан близькі до завершення проекту постачання каспійського газу в ЄС, заявив віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович. Як повідомлялося, 30 листопада 2019 Трансанатолійський газопровід TANAP був підключений до газотранспортної системи Європи. TANAP проходить по території Азербайджану, Грузії і Туреччини, де з’єднується з Трансадріатичний трубопроводом (ТАР), який ще будується. По ньому газ буде поставлятися в Грецію, Албанію, Італію. Потужність TANAP — 16 млрд кубометрів азербайджанського газу в рік. 6 млрд кубометрів призначено для турецького ринку, решта піде в Європу. При додаткових інвестицій потужність газопроводу можна буде збільшити до 31 млрд кубометрів.

Корпорації

УЗ нарахувала близько 300 малодіяльних станцій . На сьогоднішній день в перелік малодіяльних входить близько 300 залізничних станцій. Згідно із законодавством регіональні філії АТ «Укрзалізниця» зверталися до місцевих органів влади з пропозицією погодити закриття малодіяльних станцій, або вирішити питання відшкодування втрат, пов’язаних з обслуговуванням малодіяльних об’єктів інфраструктури. Загалом отримали 9 погоджень на закриття. Найбільш ефективним механізмом повернення малодіяльних станцій до нормальної роботи, є збільшення обсягів перевезення. Така робота за підсумками другого півріччя 2019 вже призвела до того, що з переліку малодіяльних вийде 53 станції і вони повернуться до сталого функціонування.

«Нафтогаз» має намір відсудити у «Газпрому» 8 млрд дол за кримські активи . Група «Нафтогаз» в рамках арбітражного провадження при Постійної палаті третейського суду в Гаазі подала уточнену оцінку компенсації збитків за експропрійовані активи в Криму. «Нафтогаз» додатково обґрунтував свою заяву щодо розміру компенсації збитків, завданих незаконним експропріацією кримських активів «Нафтогазу» в 2014 році -розмір збитків плюс відсотки оцінюється приблизно в 8 млрд дол. Раніше «Нафтогаз» відсудив у Стокгольмському арбітражі у російського «Газпрому» майже 3 млрд дол. Штраф був виплачений російською стороною в кінці грудня минулого року.

Регулятори

НБУ продовжить валютну лібералізацію . Покращення макроекономічної ситуації дає Національному банку України можливість продовжувати валютну лібералізацію. У планах НБУ — скасування покупки валюти бізнесом виключно під зобов’язання (контракти, оплата кредитів). Такий революційний крок можливий, але для цього як мінімум повинна бути остаточно затверджена нова програма з МВФ. У той же час, валютна лібералізація природно збільшує волатильність на валютному ринку, тому бізнес повинен активніше використовувати інструменти хеджування, в тому числі і валютні форварди.

«Приватбанк» знизив кредитні ставки для підприємців . Державний ПриватБанк з 14 лютого знизив базові кредитні ставки за всіма програмами фінансування підприємців та малого бізнесу на 2-3 процентних пункту (п.п.). Кредитна ставка в рамках програми «КУБ» знижена на 2 п.п. — до 18% річних, ставки за кредитним лімітом «Підприємницький» і «Кредитний ліміт на рахунок» — на 3 п.п., до 27% і до 18% відповідно. Крім цього, на 3 п.п. знижені ставки по бізнес-іпотеці (до 16% річних), по кредиту під заставу депозиту (до 13% річних) і на інвестиційний кредит (до 16% річних). На кредитну лінію «Агросезон» і на кредити на покупку сільгосптехніки за держпрограмами ставки були знижені на 3 п.п. — до 16% річних.