Economy 2.0 2 жовтня: Україна вже наторгувала на мінус $7 млрд

Відбірка важливих новин світу економіки і фінансів 2 жовтня 2019

Фінанси

У НБУ пояснили, чому українці не відчувають зниження цін . Національний банк України пояснив, чому «населення не відчуває зниження цін» при зміцненні курсу гривні. На думку регулятора, частково — це відбувається через інерційність у встановленні цін. Частково — низька конкуренція на окремих ринках, яка дозволяє бізнесу тримати ціни високими навіть в умовах зниження собівартості. Частково — вплив інших факторів, які, як і курс, що впливають на собівартість продукції, зокрема підвищення заробітних плат, вже тривалий час спостерігається в Україні. Частково — вплив з боку збільшення попиту внаслідок зростання доходів українців.

Україна з початку року наторгувала на мінус $7 млрд . Баланс зовнішньої торгівлі товарами та послугами України за січень-серпень 2019 року зведений з дефіцитом $ 7,188 млрд., Що на $ 686 млн., Або на 10,6%, більше дефіциту за аналогічний період попереднього року . За повідомленням НБУ, дефіцит зовнішньої торгівлі товарами за цей період зріс на 15,6% — до $ 8,291 млрд., Профіцит зовнішньої торгівлі послугами — в 1,6 рази, до $ 1,103 млрд.

Агрокомплекс

Китай відкриє ринок для української курятини . Українські виробники курятини можуть отримати вигоду від нестачі м’яса в Китаї. Зараз на урядовому рівні йдуть переговори між двома країнами про відкриття китайського ринку для української курятини, відповідну угоду може бути підписано вже до кінця року. Вигідна для України і вітчизняних виробників ситуація склалася на тлі гострої нестачі свинини в Китаї через АЧС, і наступним переходом китайців на інші види м’яса, включаючи курятину. За даними уряду США, експорт птиці з України подвоївся з 2015 року, і, згідно з прогнозами, цього року країна відвантажить близько 350 тис. Тонн. При цьому Україна сьогодні посідає сьоме місце в світі з експорту.

Україна збільшила імпорт овочів до рекорду за 9 років . У сезоні 2018/19 років (серпень — липень) імпорт овочів в Україну перевищив попередній рекорд, який тримався дев’ять років. Так, імпорт овочів в країну вперше перевищив 200 тис. Тонн в сезоні 2009/10 років, склавши 208,5 тис. Тонн. При цьому в сезоні 2018/19 років обсяги імпорту перевершили показник попереднього сезону в натуральному вираженні більш ніж в два рази, а за останні ж два сезони обсяги імпорту зросли більш ніж утричі. У той же час у вартісному вимірі темпи зростання були трохи нижче за рахунок збільшення питомої ваги традиційних недорогих овочів і картоплі в структурі імпорту. Всього за сезон іноземні постачальники овочів і картоплі заробили в Україні $ 155 млн, що трохи менше, ніж 2012/13 і 2013/14 роках.

Металургія

«Метінвест» розмістив євробонди на $500 млн і 300 млн євро . Гірничо-металургійна група «Метінвест» розмістила 10-річні доларові євробонди на $ 500 млн під 7,95% річних і 5-річні євробонди в європейській валюті на 300 млн євро під 5,75% річних. Сукупний попит на обидва траншу склав в доларовому еквіваленті понад $ 1,1 млрд. Орієнтир прибутковості по облігаціях в доларах становив 7,75-7,99% річних, в євро — 5,75% річних.

Україна у вересні скоротила виплавку сталі на 9%. У вересні в порівнянні з попереднім місяцем металургійні підприємства України збільшили виробництво прокату, однак скоротили виплавку сталі і чавуну. Так, за попередніми даними Об’єднання підприємств «Укрметалургпром», у вересні металургійними підприємствами України вироблено 1,75 млн т чавуну, що на 4,6% менше, ніж в серпні; 1,76 млн т сталі (-9,2%), 1,58млн тонн прокату (+ 3%).

Енергетика

Росія обмежила поставки автогазу в Україну. «Російські залізниці» на 50% обмежили пропуск всіх вантажів через основний маршрут постачань російського скрапленого газу в Україну — прикордонний перехід Суземка-Зернове в Сумській області. Обмеження введено з 25 вересня і буде діяти до відповідного повідомлення про скасування. Воно поширюється на всі вантажі всіх напрямків. Причиною введення обмежень зазначено погіршення термінів повернення вагоно-цистерн з боку «Укрзалізниці». Затримки з поверненням рухомого складу виникли через скупчення вагоно-цистерн на ст. Дарниця (Київська обл.).

Україна з початку року збільшила видобуток газу на 1%. Видобуток природного газу в Україні в січні-серпні 2019 року збільшилася на 1% (на 132,6 млн кубометрів) у порівнянні з аналогічним періодом минулого року — до 13 млрд 889,1 млн кубометрів. Підприємства НАК «Нафтогаз України» за вісім місяців збільшили видобуток газу на 0,04% (на 4,5 млн кубометрів) — до 10 млрд 851,2 млн кубометрів. У тому числі числі АТ «Укргазвидобування» забезпечила видобуток 10,073 млрд кубометрів (-0,6%), ПАТ «Укрнафта» -773,6 млн кубометрів (+ 9,9%), ПАТ «Чорноморнафтогаз» — 4,6 млн кубометрів газу (-17,9%). Інші працюючі в країні нафтогазовидобувні компанії в січні-серпні наростили видобуток газу на 4,4% (на 128,1 млн кубометрів) — до 3 млрд 37,9 млн кубометрів.

Корпорації

«Укроборонпром» скоротить кількість спецекспортерів . Державний концерн «Укроборонпром» прагне лібералізувати спецекспорт, оптимізувати і зробити експортну функцію «Укроборонпрому» ефективною. Зараз в Україні близько 20 підприємств, що мають спеціальну експортну ліцензію, 6 спецекспортерів в складі «Укроборонпрому». Раніше «Укроборонпром» скасував зміни до статуту «Укрспецекспорту», що ставили під загрозу цілісність концерну. Відповідний наказ підписав Абромавічус. Зазначеним наказом затверджується нова редакція статуту державної компанії «Укрспецекспорт», що усуває всі ризики і визначає компанію юридичною особою публічного права.

Регулятори

Нацбанк відклав завершення переходу на номери банківського рахунку IBAN . Національний банк продовжив терміни завершення переходу на використання міжнародного номера банківського рахунку IBAN до 12 січня 2020 року. Таке рішення прийнято у зв’язку зі зверненням Державного казначейства для забезпечення виконання бюджетних програм. Тобто аж до 12 січня 2020 року банки будуть приймати до виконання документи на переказ коштів, в яких заповнені або пара реквізитів «Код банку» і «Рахунок», або рахунок за стандартом IBAN, а з 13 січня 2020 року — тільки рахунок за стандартом IBAN.

НБУ друкує 5 млн купюр номіналом 1 тис грн . Банкноти номіналом 1000 гривень з’являться в готівковому обігу з 25 жовтня. Спочатку Національний банк планує ввести в обіг близько 5 млн штук таких банкнот. Система захисту банкнот перебуває на високому рівні, порівнянному з рівнем систем провідних валют світу. У той же час кількість вилучених підробок національної валюти стабільно низька. Введення в обіг нової банкноти номіналом 1000 грн зробить розрахунки для громадян і бізнесу зручними, сприятиме зменшенню операційних витрат банківських установ і витрат на інкасацію.

НБУ має намір збільшити купівлю валюти до $30 млн в день . Національний банк України збільшив планові обсяги інтервенцій з купівлі валюти на міжбанківському валютному ринку. У четвертому кварталі 2019 року НБУ має намір купувати на міжбанківському валютному ринку до $ 30 млн в день для нарощування міжнародних резервів. Це на $ 10 млн більше кількісного індикатора, який діяв у другому-третьому кварталах 2019 року. Як відзначили в НБУ, чиста купівля валюти Національним банком на міжбанківському валютному ринку в січні-вересні 2019 року склала понад $ 3,9 млрд. У той же час офіційний курс гривні за цей же період зміцнився на 12,5%.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий