Economy 2.0 23 січня: влада віддасть «Укрзалізницю» німцям на 10 років

Відбірка важливих новин світу економіки і фінансів 23 січня 2020

Фінанси

Україна залучає першу зовнішню позику в 2020 році . Міністерство фінансів України взявся залучення першого зовнішньої позики в 2020 році. Джерело на ринку повідомив, що перше запозичення намічено здійснити в євро. У самий найближчий час очікується відкриття книги заявок. Мінфін поки не коментує цю інформацію. Україна в середині червня 2019 року розмістила на зовнішньому ринку запозичень випуск 7-річних єврооблігацій на 1 млрд євро під 6,75% річних. Це був перший за останні 15 років випуск суверенний випуск українських єврооблігацій в євро. Попит на нього перевищив пропозицію в 6 разів.

Україна відмовилася від ідеї митного союзу з ЄС. Україна більше не претендує на створення митного союзу з ЄС, але розраховує на спрощення митних процедур, заявив віце-прем’єр з питань європейської інтеграції Дмитро Кулеба. Він озвучив ключові пріоритети, які Україна буде відстоювати в ході засідання Ради асоціації. Серед цих пріоритетів він назвав інтеграцію в енергетичний і цифровий ринки ЄС, отримання «промислового безвіза», а також створення «нового порядку денного в сфері юстиції та свободи», назвавши останній пункт «питанням, яке вже перезріло».

Агрокомплекс

Україна вичерпала річну квоту на безмитні поставки меду в ЄС за 10 днів . Станом на 10 січня 2020 року українські компанії вже повністю використовували тарифну квоту на безмитні поставки меду в ЄС, яка в 2020 році збільшено до 6 тисяч тонн. Також українські підприємства вже використовували 72% квоти на безмитні поставки солоду і пшеничної клейковини, на 67% — на виноградний і яблучний соки, на 28% — на цукор, на 25% — на м’ясо птиці та напівфабрикати з м’якого м’яса птиці, на 20% — на яйця. З початку 2020 року українські експортери використовують можливості 19 з 40 тарифних квот в рамках поглибленої і всеосяжної зони вільної торгівлі між Україною та ЄС.

Промисловий вилов риби в Україні виріс на 2,2%. Загальний промисловий вилов риби та інших водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах та на континентальному шельфі України в 2019 році збільшився на 2,2% в порівнянні з 2018 роком — до 51 тис. тонн. У 2019 загальний промисловий вилов риби та інших водних біоресурсів у рибогосподарських водних об’єктах та на континентальному шельфі України збільшився на 2,2% в порівнянні з 2018 роком. Так, протягом 2019 року українські рибалки виловили понад 51,4 тис. тонн риби та інших водних біоресурсів. У 2018 році цей показник становив 50,3 тис. тонн.

Металургія

АМКР заявив про зниження відтоку персоналу . «АрселорМіттал Кривий Ріг» в 2019 році вдалося знизити відтік персоналу, незважаючи на посилення трудової міграції в Україні. У порівнянні з 2016-2018 роками ситуація на підприємстві з кадрами покращилася. В першу чергу — за основними технологічними професіями. По підприємству в цілому плинність персоналу знизилася на чверть. Зниження плинності в «АрселорМіттал Кривий Ріг» пов’язують з рядом причин, перш за все, зі зростанням середньої заробітної плати, зміцненням курсу гривні. Однак говорити про довгостроковий тренд поки передчасно. Цього року світові ціни на металопродукцію значно впали, а слідом за ними — і обсяги виробництва.

Енергетика

Україна імпортувала газ на $2,2 млрд . Україна в січні-листопаді 2019 року імпортувала 11 млрд 304,858 млн кубометрів природного газу на загальну суму $ 2 млрд 242,935 млн, у тому числі в листопаді — 615,349 млн кубометрів на $ 119,127 млн, свідчать дані Державної служби статистики . Таким чином, середня сума імпортованого країною газу в листопаді 2019 року склала $ 193,6 за 1 тис. Кубометрів, що на 9,8% менше, ніж в жовтні 2019 рік ($ 214,6). Імпорт газу з контрагентами з РФ за вказаний період не здійснювався.

«Укртранснафта» завершила витіснення брудної російської нафти . АТ «Укртранснафта» завершило витіснення російської нафти з підвищеним вмістом хлорорганічних сполук з української ділянки нафтопроводу «Дружба» до словацько-українському кордоні, а 21 січня — до пункту здачі нафти «Будковце» (Словаччина). «Укртранснафта» зазначає, що з моменту потрапляння в нафтопроводу «Дружба» неякісної російської нафти його оператори вдосконалили системи контролю якості сировини, щоб убезпечити себе від можливого повторення подібних випадків у майбутньому. Протягом всього періоду витіснення неякісної російської нафти з української ділянки нафтопроводу «Дружба» російська «Транснефть» резервувала виробничі потужності «Укртранснафти» і виплатила української компанії 4,34 млн євро компенсації за надання цієї послуги в період з травня 2019 року по січень 2020 року.

Корпорації

«Укрзалізницю» можуть віддати в управління німецької компанії на 10 років . Національний оператор залізниць Німеччини Deutsche Bahn AG може повчити АТ «Укрзалізниця» в управління на 10 років. Влада України пов’язують з цим рішенням не тільки очікування про розвиток «Укрзалізниці», а й демонстрацію того, що Україна безпрецедентно відкрита для інвестицій, для світу, для нових стандартів. 22 січня Міністерство інфраструктури України і національний оператор залізниць Німеччини Deutsche Bahn AG в швейцарському Давосі підписали меморандум про взаєморозуміння для подальшої співпраці в транспортній галузі та розвитку АТ «Укрзалізниця».

Наглядова рада оновив склад правління «Нафтогазу». Наглядова рада НАК «Нафтогаз України» 20 січня оновив склад правління компанії. На даний момент до складу правління «Нафтогазу» входять п’ять осіб: голова правління Андрій Коболєв, перший заступник голови правління Сергій Перелому, члени правління Ярослав Теклюк, Петер ван Леонова і Отто Ватерландер.

Регулятори

ФДМ отримав більше 300 держпідприємств на приватизацію . В управління Фонду державного майна передано 305 державних підприємств для подальшої приватизації. На сьогодні 305 державних підприємств вже передані до сфери управління Фонду держмайна для подальшої приватизації. Міністерство розвитку економіки продовжує інвентаризацію підприємств і їх підготовку до аукціону.

Україна випустить десятирічні євробонди . Україна оголосила про випуск облігацій зовнішніх державних позик з десятирічним терміном обігу, номінованих в євро. За даними Мінфіну, відомство залучило BNP Paribas, J.P. Morgan and Raiffeisen Bank International для організації глобального конференц-дзвінка з інвесторами 22 січня. Україна в середині червня 2019 року розмістила на зовнішньому ринку запозичень випуск 7-річних єврооблігацій на 1 млрд євро під 6,75% річних. Це був перший за останні 15 років випуск суверенний випуск українських єврооблігацій в євро. Попит на нього перевищив пропозицію в 6 разів.