Economy 2.0 27 січня: іноземці вклали в наші облігації більш 120 млрд

Відбірка важливих новин світу економіки і фінансів 27 січня 2020

Фінанси

У МВФ відзначили поліпшення перспектив світової економіки . Перспективи розвитку світової економіки всього за кілька місяців серйозно покращилися, вважає глава Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва. МВФ прогнозує зростання світової економіки на 3,3% в 2020 р і на 3,4% в 2021 г. Це очевидне поліпшення в порівнянні з рекордно низькими 2,9% в минулому році. Крім того, зростання стимулювала монетарна політика центральних банків, які діяли синхронізовано. За підрахунками МВФ, 49 центральних банків зробили в сумі 71 зниження ставки. Очікується, що зростання доходів населення спричинить посилення споживчого попиту, і, відповідно, стимулює інфляцію. Однак поки це тільки надії, так як на даний момент трансмісійний механізм ще не заробив.

Вкладення іноземців в українські облігації перевищили 120 млрд грн . Портфель облігацій внутрішньої державної позики (ОВДП) у власності нерезидентів 24 січня збільшився на 0,98 млрд грн — до нового рекордного рівня в 121,63 млрд грн, свідчать дані Національного банку України. У той же час портфель ОВДП у власності українських банків скоротився на 0,28 млрд грн — до 328,28 млрд грн, тоді як юросіб збільшився на 0,03 млрд грн — до 24,03 млрд грн, фізосіб — на 0,05 млрд грн, до 9,57 млрд грн. Обсяг ОВДП у власності Нацбанку не змінився — 334,57 млрд грн.

Агрокомплекс

В Україні знизилися оптові ціни на імпортний картопля . В останню декаду січня оптові ціни на картоплю в Україні помітно знизилися. Здешевлення сприяло сезонне зниження активності покупців після свят. Станом на 27 січня 2020 року на найбільшому в Західній Україні оптовому ринку ОРСП «Шувар» картопля пропонується по 7,5-8,5 грн / кг. За січень ціни просіли мінімум на 20%, а в порівнянні з минулим роком картопля сьогодні стоїть лише на 30% дорожче. Продавці картоплі сподіваються, що ціни виростуть в кінці зими або на початку весни. У минулому сезоні Україна практично не імпортувала картопля, хоча ціни в цілому були вищими за середні за останні 5 сезонів. У цьому сезоні з серпня по грудень 2019 року в Україну було завезено 232 тис. Тонн картоплі — рекордний обсяг за всі роки незалежності.

Металургія

«Метінвест Маріуполь» почав виробляти 45 нових видів металопрокату . У 2019 металурги «Метінвест Маріуполь» почали виробляти 45 нових видів металопрокату для ЄС, СНД і внутрішнього ринку. Комбінат працював за індивідуальними контрактами міжнародних партнерів, що дозволило розширити асортимент на 13 нових пунктів металопродукції.

Податкова виставила металургам претензії по «нікчемним» операціях з металобрухтом . Податкові інспекції різних рівнів виставили українським металургійним підприємствам фінансові претензії в розмірі до 10 млрд грн за так званим «нікчемним» операціях на покупку металобрухту, повідомив президент об’єднання підприємств «Укрметалургпром Олександр Каленков. Меткомпанії зацікавлені, щоб весь ланцюжок руху брухту — від моменту його утворення в гаражах до метпідприємств — була прозора. Уже зараз податкові інспекції, користуючись розбіжностями в законодавстві, приходять на метпідприємства і виставляють податкові пре нзіі, загальна сума яких досягла 10 млрд грн за галуззю. Така ситуація виникає тому, що на початку всього ланцюжка поставок брухту були так звані «нікчемні» угоди.

Енергетика

Україна знизила запаси газу в ПСГ на 20%. Україна знизила запаси природного газу в підземних сховищах станом на 25 січня на 20,9%, або на 4544 млн куб. м, до 17,241 млрд куб. м, свідчать оперативні дані державної компанії «Оператор газотранспортної системи (ГТС) України». При цьому зазначені запаси газу більше на 48%, або на 5,6 млрд куб. м, в порівнянні з запасами на аналогічну дату 2019 роки (11,641 млрд куб. м).

Заробив віртуальний реверс газу з Польщі . Почалися поставки газу з Польщі шляхом заміщення — віртуальний реверс, повідомив генеральний директор ТОВ «Оператор ГТС України» Сергій Макогон. Він нагадав, що 1 січня «Оператор ГТС України» підписав прямі угоди з операторами ГТС суміжних країн ЄС, які базуються на європейських підходах і принципах, а вже сьогодні нові можливості активно використовуються українськими трейдерами. Імпорт з Польщі включає в себе і імпорт газу з польського LNG терміналу. Очікується, що найближчим часом віртуальний реверс відкриється в Словаччині і в Угорщині.

Корпорації

«Укравтодор» може випустити єврооблігації в 2020 році . «Укравтодор» розглядає можливість випуску єврооблігацій для залучення фінансування на будівництво доріг державного значення в 2020 році. Зокрема, керівник підприємства Олександр Кубрак повідомив, що можливий такий спосіб фінансування. Раніше Верховна Рада проголосувала за два важливих для «Укравтодору» законопроекту, внісши зміни до бюджетного кодексу і бюджет на 2020 рік. Ці законопроекти дають можливість залучати на зовнішніх ринках додаткове фінансування.

Наглядова рада «Укрзалізниці» створив комітет по боротьбі з корупцією . Наглядова рада АТ «Укрзалізниця» прийняла рішення утворити Комітет з питань комплаєнсу і антикорупції. Комітет спостерігатиме за тим, яких зусиль докладає компанія для навчання керівництва і працівників етичної поведінки та боротьби з корупцією. Очолить Комітет Сергій Лещенко, членами Комітету також будуть Адомас Аудіцкас і Андерс Ослунд. Це дасть можливість наглядовій раді системно стежити за тим, як компанія працює в цьому напрямку, а також прискорити вкрай необхідні поліпшення в цьому питанні.

Регулятори

У НБУ розповіли, коли Україна отримає кошти від продажу євробондів . Кошти від розміщення випущених напередодні 10-річних єврооблігацій України надійдуть в бюджет 27 січня, повідомили в Національному банку України. Відсоток по 10-річними бондами становить 4,375% річних і є найнижчою ставкою еврозаймов в українській історії. Тенденція до зниження прибутковості єврооблігацій урядів спостерігається в усьому світі. Її причиною є рекордна уповільнення інфляції в розвинених країнах. Так, уряд Німеччини свої євробонди випускає взагалі з негативною ставкою прибутковості. 22 січня Україна випустила євробонди на 1,25 млрд євро строком на 10 років. Процентна ставка по цьому боргу склала 4,375% річних.