Economy 2.0 29 січня: ЄС видав Україні мільйони на земельну реформу

Відбірка важливих новин світу економіки і фінансів 29 січня 2020

Фінанси

В Україні середня зарплата досягла 12,2 тис. грн. Середня номінальна заробітна плата в Україні в грудні 2019 року збільшилася на 1 585 грн в порівнянні з листопадом — з 10 679 грн до 12 264 гривні. У порівнянні з груднем-2018, коли середня зарплата становила 10 573 грн, — вона збільшилася на 1691 грн. У Держстаті відзначили, що грудневий показник перевищив рівень мінімальної зарплати, який в минулому році був на рівні 4173 грн, в 2,9 рази. У той же час реальна зарплата в грудні в порівнянні з попереднім місяцем збільшилася на 15,1%, а в порівнянні з груднем-2018 — на 11,3%.

Держборг України в 2019 році знизився до 50% ВВП . Ставлення державного і гарантованого державою боргу України до прогнозного ВВП на кінець 2019 року становить близько 50%, а державного боргу — 44% в порівнянні з 60,9% і 52,3% на кінець 2018 відповідно. Нагадаємо, що в абсолютному вираженні сукупний держборг України в гривневому еквіваленті за минулий рік зменшився на 7,8%, або на 170,2 млрд грн — до 1 трлн 998,3 млрд грн. У той же час в доларовому вираженні він виріс на 7,7%, або $ 6,05 млрд грн — до $ 84,4 млрд.

Агрокомплекс

Євросоюз виділив Україні 26 мільйонів євро на земельну реформу . Уряд України і Європейська комісія підписали Угоду на суму 26 млн євро, які будуть спрямовані на підтримку розвитку сільського господарства і малого фермерства в Україні. У пояснювальній записці до документа зазначено, що метою підписання цієї Угоди є залучення допомоги ЄС для сприяння розвитку «більш інклюзивного та конкурентоспроможного аграрного сектора, орієнтованого на зростання і сталий розвиток малих і середніх фермерських господарств і малих і середніх підприємств». Відзначається, що ця допомога ЄС буде спрямована на підтримку земельної реформи шляхом об’єднання державного земельного кадастру та державного реєстру майнових прав, реформи установ і системи землекористування.

Металургія

«ПриватБанк» виплатив Нікопольському заводу феросплавів 22 млн грн . «ПриватБанк» 29 січня виплатив Нікопольському заводу феросплавів 21,8 млн грн, виконавши рішення Господарського суду міста Києва від 17 грудня 2019 року. У той же час, банк подав апеляційну скаргу на рішення суду, вважаючи рішення суду першої інстанції неправомірним. У травні 2018 року Національний банк подав до Господарського суду Дніпропетровської області позовну заяву про звернення стягнення на рухоме майно, що належить АТ «Нікопольський завод феросплавів». Це майно було передано в заставу як забезпечення зобов’язань АТ КБ «Приватбанк» по кредиту рефінансування. 28 серпня 2019 року Господарський суд Дніпропетровської області затвердив мирову угоду між Національним банком України та АТ «Нікопольський завод феросплавів». Згідно з мировою угодою, ініціатором якого виступив Нікопольський завод феросплавів, останній зобов’язувався погасити заборгованість «ПриватБанку» по кредиту рефінансування в сумі, яка дорівнює ринковій вартості заставного майна.

Енергетика

«Нафтогаз» перерахував ціни на газ для населення в січні за новою методикою . У січні 2020 року оптова ціна на природний газ для потреб населення, виробників тепла та інших захищених споживачів, яким НАК «Нафтогаз України» поставляє газ в рамках спеціальних зобов’язань (ПСО), становитиме 4,65 грн за кубометр (без урахування ПДВ, націнки газсбитов і витрат на транспортування газу магістральними і розподільними трубопроводами). Як відзначають в НАК, ця ціна на 25% менше, ніж в січні 2019 року, а також, ніж встановлена ​​раніше «страхова ціна» газу на січень, однак більше, ніж тариф на газ для потреб населення в грудні 2019 року. Таким чином, Україна виконує зобов’язання перед МВФ щодо поетапного переходу до ринку газу з вільним ціноутворенням і конкуренцією за побутового споживача між багатьма постачальниками газу.

Корпорації

Apple оголосила про рекордну виручку за квартал. Apple встановила рекорд за всю історію компанії по квартальної виручки — $ 91,8 млрд і по прибутку на одну акцію за квартал — $ 4,9%, говориться звіті компанії за квартал, що закінчився 28 грудня 2019 року. Міжнародні продажі склали 61% від виручки за квартал. За його оцінкою, причиною зростання став попит на iPhone останніх моделей (зростання продажів на 8%), годинник, навушники AirPod і послуги компанії. База активних пристроїв перевищила 1,5 млрд проти 1,4 млрд роком раніше.

Philips припинить випускати техніку для будинку . Royal Philips оголосила, що має намір продати свій бізнес з виробництва побутової техніки. Компанія виділить бізнес в окрему юридичну структуру всередині Philips Group. Цей процес займе від 12 до 18 місяців. Після чого Philips має намір знайти покупців для цього підрозділу. «За останні роки ми значно поліпшили показники підрозділу побутової техніки, яке стало важливою частиною Philips. Проте цей бізнес не вписується в стратегічне бачення нашої компанії як світового лідера в сфері медичних технологій», — заявив генеральний директор компанії.

Регулятори

Українці тримають готівкою 425 млрд грн . У готівковому обігу за станом на 1 січня 2020 перебувало готівки на загальну суму 425 млрд грн. У тому числі в готівковому обігу перебувало монет на 2,6 млрд грн (13,4 млрд штук), банкнот — на 422,3 млрд грн (2,9 млрд штук). Це на 6,2% більше, ніж станом на початок минулого року (400,1 млрд грн станом на 1 січня 2019). Збільшення обсягів готівки в обігу протягом 2019 року обумовлене потребами зростаючої економіки України в засобах розрахунку. Однак попит на готівку стримувався подальшим розвитком безготівкових платежів. Завдяки цьому середній рівень готівки в економіці (відношення середнього залишку готівки в обігу поза банками до ВВП) знизився з 9,5% в 2018 році до 8,9% в 2019 році (за оперативними оцінками НБУ).

АМКУ почав справу проти найбільших туроператорів . Адмінколлегія Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України розгляне справу щодо 10 туристичних операторів про порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції через поширення ними неточної інформації про вартість послуг. Справу порушено стосовно ТОВ «Пегас Туристік» (Pegas Touristik), ТОВ «Тез Тур» (Tez Tour), ТОВ «Джойн Ап!» (Join UP!), ТОВ «Корал Тревел» (Coral Travel), ТОВ «Тревел Профешнл Груп» (TPG), ТОВ «Туристична компанія» Анекс Тур «(Anex Tour), ТОВ» ТТВК «(TUI), ТОВ» Музенідіс тревел Україна «(Mouzenidis Travel), ТОВ» Компас Україна «(Kompas Touroperator), ТОВ» Альф туристичний оператор «(Alf). В результаті проведеного дослідження було встановлено, що зазначені туроператори розміщують на своїх сайтах неточну інформацію про вартість надання туристичних послуг, зокрема, використовують власний валютний курс, а також не вказують вартість в гривні, що могло вплинути на рішення про при набутті таких послуг.