Economy 2.0 3 лютого: Нацбанк послабив офіційний курс гривні

Відбірка важливих новин світу економіки і фінансів 3 лютого 2020

Фінанси

У січні бюджет недоотримав майже 14 млрд грн . За оперативними даними Державної казначейської служби про виконання бюджету, в січні доходи загального фонду державного бюджету склали 42,6 млрд грн і були на 13,8 млрд грн менше розпису. Головною причиною недовиконання доходів стали суттєві зміни макроекономічних показників у порівнянні з прогнозом уряду, затвердженим в жовтні 2019 року. Міністерством фінансів на підставі оперативних даних за січень буде ініційовано ряд заходів відповідного реагування на об’єктивні фактори, які впливають на доходи і видатки державного бюджету для нівелювання негативного впливу поточних чинників протягом року.

Агрокомплекс

Арабські емірати дозволили імпорт яєць і м’яса з України . Узгоджені ветеринарні сертифікати для експорту сталевих яєць, яєчних продуктів, м’яса і м’ясних продуктів з України до Об’єднаних Арабських Еміратів. Як повідомлялося, раніше Україна узгодила міжнародний ветеринарний сертифікат для експорту свіжих яєць в Японію.

Експорт зернових перевищив 36 мільйонів тонн . Україна з початку 2019/2020 маркетингового року (МГ, липень-червень) і станом на 31 січня експортувала 36,32 млн тонн зернових і зернобобових, що на 30,4% більше, ніж на ту ж дату минулого МР. До теперішнього часу країна експортувала 15,87 млн ​​т пшениці (перевищує показник за весь 2018/2019 МР коли було поставлено 15,58 млн т) і 3,85 млн т ячменю (за весь минулий МР було експортовано 3,69 млн тонн). Крім того, станом на 31 січня Україна експортувала 16,12 млн тонн кукурудзи і 223,3 тис. тонн борошна.

Металургія

«Метінвест» в 2019 році збільшив виробництво сталі на 3%. У 2019 група «Метінвест» в порівнянні з 2018 роком збільшила виробництво сталі на 3%, до 7,5 млн тонн. Згідно з оприлюдненими Metinvest B.V. результатами операційної, в 2019 році в порівнянні з 2018 роком виробництво чавуну знизилося на 3%, до 7 928 тис. тонн. Падіння виробництва чавуну обумовлене, в основному, зниженням виробництва на «Азовсталі» на 232 тис. тонн в результаті зупинки доменних печей №5 і №6 у червні, що було частково компенсовано запуском високопродуктивної доменної печі №3 після капітального ремонту з модернізацією. Виробництво сталі в 2019 році збільшилася на 3% в порівнянні з минулим роком — до 7 578 тис. тонн, внаслідок збільшення виробництва на Маріупольському металургійному комбінаті ім. Ілліча на 321 тис. Тонн завдяки запуску нової машини безперервного лиття заготовок №4. При цьому зниження виробництва сталі на «Азовсталі» на 66 тис. тонн стало результатом зниження виробництва чавуну.

АМКР побудує хвостосховище «Третя карта». «АрселорМіттал Кривий Ріг» представив на громадських слуханнях звіт про оцінку впливу на навколишнє середовище за проектом будівництва хвостосховища «Третя карта» — спеціального гідротехнічної споруди, яке використовується для розміщення хвостів збагачення. Будівництво нового об’єкту гірничо-збагачувального виробництва планується на території Широківського району — на земельних ділянках, які знаходяться в користуванні АМКР. Новий технологічний об’єкт буде зведений з урахуванням міжнародних і державних стандартів — з використанням сучасних технологій, сертифікованого обладнання та матеріалів, які мінімізують техногенне навантаження на прилеглі території, підкреслили на підприємстві.

Енергетика

Транзит газу в січні перевищив 2 млрд «кубів». Транзит газу через Україну в січні склав 2,548 млрд куб. м, повідомив генеральний директор ТОВ «Оператор ГТС України» Сергій Макогон. Послуги оплачені з розрахунку 5,518 млрд куб. м. Рекламні потужності використані на 46%. Нагадаємо, російський «Газпром» платитиме НАК «Нафтогаз України» за транзит газу в Європу в 2020 році як мінімум на 2% більше, ніж в попередньому, випливає з проекту договору між компаніями.

ОГТСУ проведе закупівлю газу на 9 млрд грн . ТОВ «Оператор ДМС України» оголосило закупівлю 1,76 млрд кубометрів природного газу на загальну суму 9,15 млрд грн для забезпечення балансують дій і для виробничо-технологічних потреб функціонування газотранспортної системи. В системі Prozorro розміщено 15 тендерів на закупівлю природного газу в період березня-грудня 2020 року об`єм від 40 до 200 млн куб. м і очікуваною вартістю від 208 до 1 040 млн грн відповідно.

Корпорації

Cуд повторно заблокував приватизацію «Центренерго». Компанія «Укрдонінвест» Віталія Кропачева домоглася повторного забезпечення позову до Фонду державного майна по справі про приватизацію ПАТ «Центренерго», говориться в рішенні Господарського суду Києва. У січні 2020 року Фонд держмайна почав процедуру відбору радників з приватизації для «Центренерго», для аналізу стану справ в компанії за результатами 2019 року Фонд залучає аудиторську компанію. «Укрдонінвест Трейдинг» Віталія Кропачева хоче стягнути з держкомпанії «Центренерго» 1,44 млрд грн боргу за поставку вугілля.

Кабмін хоче передати в концесію на 20 років 7 з/д вокзалів . Уряд України планує передати в концесію сім залізничних вокзалів, включаючи центральний столичний вокзал «Київ-Пасажирський». Очікується, що в концесію терміном на 20 років крім «Київ-Пасажирського» будуть також передані Харківський ж / д вокзал, вокзал Хмельницького, Вінниці, Дніпра, Миколаєва та Чопа.

Регулятори

Офіційний курс долара вперше за 3 місяці піднявся вище 25 грн . Національний банк послабив офіційний курс гривні на 11 копійок, встановивши його на 3 лютого на рівні 25,02 гривні за долар. Останній раз на такому рівні курс долара був в кінці жовтня 2019 року. Офіційний курс гривні до євро встановлений на рівні 27,65 (на 1 лютого — 27,47 гривні).