Economy 2.0 5 лютого: левова частка заробітку українців йде на їжу

Відбірка важливих новин світу економіки і фінансів 5 лютого 2020

Фінанси

Левова частка заробітку українців йде на їжу. Частка витрат на харчування в Україні залишається однією з найвищих у світі. Кожен українець в 2018 році в середньому заплатив 858 доларів за продовольчі продукти і безалкогольні напої. У загальній структурі споживчих витрат частка харчових продуктів при цьому становила 42,2%, говориться в дослідженні міністерства сільського господарства США за видатками на харчування в більш ніж 100 країнах світу. Україна займає 93 місце в рейтингу. Наша країна випереджає Уганду (частка витрат на харчування — 44,2%), Казахстан (44,9%), Анголу (48,6%), Бангладеш (53,5%) і Нігерію (59,0%), яка займає останнє місце в списку. Навіть в сусідніх країнах — в Білорусі, Грузії, Росії, Узбекистані — люди витрачають на овочі, крупи, м’ясо і молочні продукти менше, ніж українці. У цих державах, а також в Йорданії, Індії, Македонії та Парагваї показник не перевищує 30%.

Україна виграла в СОТ суперечку з Росією по вагонах . Україна виграла апеляцію щодо оскарження рішення Світової організації торгівлі щодо заборони РФ експорту українських вагонів і залізничного устаткування. Україна подала позов до СОТ в жовтні 2015 року, вважаючи, що РФ з 2013 року необгрунтовано вводила обмеження на поставку українських вагонів, анулюючи відповідні сертифікати. Експертна група СОТ в кінці липня 2018 року відхилила ключові вимоги України в рамках цієї суперечки з РФ, зокрема, відхилила вимогу визнати системність порушень з боку Росії. Однак група погодилася з Україною в тому, що, видавши 14 приписів про припинення сертифікатів відповідності, РФ застосувала дискримінаційні умови доступу до ринку для українських виробників у порівнянні з російськими і європейськими.

Агрокомплекс

Україна в 2019 році продала агропродукції на $22 млрд . Україна в 2019 році збільшила експорт продукції сільського господарства до $ 22,2 млрд., Що на 19% більше, ніж роком раніше. При цьому імпорт аграрної продукції в Україні за минулий рік склав $ 5,7 млрд., Що на 14% більше, ніж в 2018 році. У 2019 частка агропродовольчої продукції в структурі загального експорту з України склала 44% (39% в 2018 році), в той час як в структурі імпорту 10% (9% в 2018 році). У товарній структурі аграрного експорту найбільше зросли поставки української продукції рослинництва — на 31%, або $ 3 млрд. При цьому частка експорту продукції рослинництва в загальній структурі експорту продукції АПК становить 58%. Також на 7%, або $ 202,9 млн., збільшився експорт готових харчових продуктів.

Мінекономіки починає збирати дані для Аграрного реєстру . На 5 лютого заплановано перші виїзди мобільних груп операторів в ОТГ Київської, Черкаської, Одеської, Львівської, Волинської та Миколаївської областей для допомоги у внесенні відомостей про аграрні виробниках в Державний аграрний реєстр. Оператори будуть допомагати аграріям вносити відомості про себе в систему і збирати відгуки про її функціонал і роботі. Аграрний реєстр покликаний надавати ряд послуг для аграріїв. За допомогою Аграрного реєстру планується надавати державні послуги, спростити доступ до банківського фінансування і програм кредитних гарантій, а також ввести програми таргетированной державної підтримки і оцінювати їх ефективність.

Металургія

В Україні скоротилися обсяги реалізації промислової продукції . За 2019 рік обсяги реалізації промислової продукції в Україні зменшилися на 1,1% в порівнянні з 2018 роком, до 2,48 трлн грн. З цього обсягу за межі країни було реалізовано промислової продукції на 650,4 млрд грн. Продукції добувної промисловості та розробки кар’єрів за минулий рік було реалізовано на 395,06 млрд грн (на 3,7% більше, ніж за 2018 рік), з яких за межі країни — на 98,95 млрд грн. Продукції переробної промисловості за 2019 рік було реалізовано на 1,60 трлн грн (на 2,4% менше, ніж за 2018 рік), з яких за межі країни — на 549,39 млрд грн.

«Метінвест» скоротив випуск готової продукції на 3%. «Метінвест», найбільший український гірничо-металургійний холдинг, за підсумками 2019 року скоротив випуск готової продукції на 3% в порівнянні з попереднім роком — до 5,6 млн тонн, але збільшив виробництво напівфабрикатів на 4% — до 3,16 млн т. «Метінвест» є вертикально інтегрованою гірничодобувною групою компаній. Група складається з видобувних і металургійних підприємств, що знаходяться в Україні, Європі та США, має мережу продажів з охопленням всіх ключових світових ринків.

Енергетика

«Газпром» виплатив «Нафтогазу» $580 мільйонів за транзит газу взимку . Російський «Газпром» виплатив НАК «Нафтогаз України» $ 239,5 млн за транзит в грудні, а також $ 175,1 млн передоплати за січень і $ 163,8 млн за лютий. Всього $ 578,4 млн. Починаючи з лютого «Нафтогаз» буде отримувати плату за транзит не за три місяці, як в січні, а тільки передоплату за один наступний місяць. Згідно з умовами старого транзитного контракту, «Нафтогаз» отримав би значно менше грошей за транзит в січні, ніж «Газпром» заплатив за нього по новому контракту.

Корпорації

«Богдан Моторс» може скоротити половину працівників . Автокомпанія «Богдан Моторс», що об’єднує виробничі активи корпорації «Богдан», має намір скоротити 600 працівників. Раніше повідомляли, що чисельність виробничого персоналу складає близько 1,2 тис. Чоловік, тобто скорочення торкнеться половини працівників. В даний час працівники повідомлені про майбутнє скорочення. З початку року практично не проводиться замовлення, в першу чергу, на заводі в Черкасах (завод випускає автомобільну техніку для потреб Міноборони — вантажні і санітарні авто, бронетехніку). Таку ситуацію в компанії пов’язують, перш за все, з діями НАБУ і САП, які проводять постійні перевірки та виїмки документів в рамках порушених кримінальних справ.

Регулятори

Бізнес погіршив ділові очікування до мінімуму за півроку . Індекс очікувань ділової активності знизився в січні на 8,3 базових пункту — до найнижчої з початку публікації індексу в липні 2019 року позначки в 40,3. Проведений НБУ щомісячний опитування показало, що зниження результатів операційної діяльності очікують підприємства всіх секторів. Зокрема, песимістичні очікування щодо результатів своєї діяльності четвертий місяць поспіль зберігають підприємства промисловості. У січні індекс очікувань ділової активності підприємств сектора знизився до 43,7 з 47,8 у грудні 2019 року.

В НБУ назвали суму, перераховану заробітчанами в 2019 році . За підсумками 2019 року українські трудові мігранти перерахували близько $ 12 млрд грошових переказів. НБУ повідомляє, що обсяги грошових переказів дозволили істотно зменшити курс іноземних валют в 2019 році. Зокрема, в грудні курс долара опустився до 23,2 гривні — на 5 грн з початку минулого року. У той же час на початок 2020 року курс валют почав навпаки рости. У НБУ девальвацію гривні пояснили попитом на валюту серед імпортерів і низьким об’ємом продажів валюти експортерами через отримання бюджетного відшкодування ПДВ.