Economy 2.0 6 березня: новий уряд продовжить співпрацю з МВФ

Відбірка важливих новин світу економіки і фінансів 6 березня 2020

Фінанси

Уряд продовжить співпрацю з МВФ . Новий Кабінет міністрів продовжить зважену фіскальну політику і співпрацю з МВФ та іншими кредиторами України, повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Досягнення довгострокового добробуту громадян і стійке економічне зростання — це наша спільна мета і новий уряд готовий прийняти нові виклики і активніше просуватися на шляху реформ і інтеграції з Європейським Союзом.

Міжнародні резерви України збільшилися на $330 млн . Розмір міжнародних резервів України протягом лютого 2020 року зріс на 1,3% (на $ 329,75 млн) на 1 березня склав $ 26 622,82 млн. Таким чином, з початку року розмір міжнародних резервів зріс на $ 1 320,66 млн (на 5,2%). Розмір міжнародних резервів України протягом січня 2020 року зріс на 3,9% (на $ 990,65 млн) на 1 лютого становив $ 26 292,81 млн. В кінці січня 2020 року Національний банк України поліпшив прогноз за розміром міжнародних резервів до кінця 2020 року більш ніж на $ 5 млрд — з $ 24 до $ 29,3 млрд.

Агрокомплекс

«Аграрний фонд» достроково повернув кредит на 183 мільйони . «Аграрний фонд» достроково виплатив кредит «Укргазбанку» в розмірі 182,9 млн грн. Керівник фонду Іван Баришев зазначив, що у нової команди є стратегія розвитку компанії, і один з перших кроків — сплатити прострочені борги. Раніше, «Аграрний фонд» домовився про реструктуризацію кредитів перед «Укргазбанком» і знаходиться в переговорному процесі з «Укрексімбанком». Фонд мав прострочені кредити на суму 183 млн грн в «Укргазбанку» (пеня і штрафи 80 млн) і на 880 млн грн в «Укрексімбанку» (пеня і штрафи 110 млн грн).

Рання картопля в Україні може дозріти вже в квітні . Тепла зима і високі температури повітря на початку весни дозволили фермерам в південних регіонах України почати висадку картоплі у відкритий грунт раніше стандартних термінів, завдяки чому рання картопля може дозріти вже в квітні. Фермери очікують, що зможуть почати прибирання і реалізацію картоплі в середньому на 15-20 днів раніше. Тобто, можливо, вже в кінці квітня на ринку з’явиться рання картопля українського виробництва. Не виключено, що ціни на цю продукцію можуть бути нижче в порівнянні з минулим роком, так як площі під ранньою картоплею зросли.

Металургія

У купівлі ОГХК зацікавлені 15 компаній . Інтерес до приватизації ПАТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» до теперішнього часу проявили 15 потенційних покупців, з яких 12 — іноземні. З деякими з них вже підписані відповідні документи для ознайомлення з інформацією про підприємство. Згідно плану-графіка великої приватизації в 2020 році, конкурс по ОГХК намічений на кінець травня цього року і стане другим після запланованого на середину квітня конкурсу з продажу готелю «Дніпро». Фонд державного майна (ФДМ) України розраховує в першій половині 2020 роки продати ПАТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» (ОГХК) і ДП «Завод« Електроважмаш ».

АМКУ погодив передачу в концесію порту Херсон . Антимонопольний комітет надав дозвіл ТОВ «Рісо-Херсон» на опосередковане придбання контролю шляхом отримання в концесію єдиного майнового комплексу морського порту «Херсон». АМКУ дійшов висновку, що концесія не веде до монополізації чи суттєвого обмеження конкуренції на товарних ринках України. Комітет встановив, що ТОВ «Рісо-Херсон», з урахуванням відносин контролю, здійснює діяльність, зокрема, з перевалки вантажів в морських торговельних портах «Чорноморськ» і «Південний». Засновники ТОВ «Рісо-Херсон» — компанії ТОВ «Петро Ойл енд Кемикалс» і швейцарська Risoil SA — планують здійснити інвестиції в проект в розмірі 215,74 млн грн.

Енергетика

Україна збільшила імпорт газу майже на 40%. Україна в січні-лютому 2020 року збільшила імпорт природного газу на 37,6% (на 343,8 млн кубометрів) у порівнянні з аналогічним періодом минулого року — до 1 млрд 257,8 млн кубометрів. У тому числі з боку Словаччини за два місяці надійшло 984,7 млн ​​кубометрів газу (+ 59% до січня-лютого 2019 роки), Угорщини — 229,2 млн кубометрів (+ 40,8%), Польщі — 43,8 млн кубометрів (-66,7%). У лютому 2020 року імпорт склав 852,8 млн кубометрів газу, що на 28% більше, ніж в аналогічних місяці 2019 роки (666,3 млн кубометрів). Україна вже більше чотирьох років (з 26 листопада 2015 року) не імпортує природний газ за контрактом з ПАТ «Газпром» (РФ), закуповуючи ресурс виключно на своєму західному кордоні.

Україна скоротила транзит нафти до ЄС . Транзит нафти по території України трубопровідним транспортом в країни Європи в січні-лютому 2020 року скоротився на 6,8% (на 150 тис. Тонн) у порівнянні з аналогічним періодом 2019 року — до 2 млн 51,7 тис. Обсяг транспортування нафти на нафтопереробні заводи за січень-лютий 2020 року склав 395,7 тис. тонн, що на 23,9% (на 76,3 тис. тонн) більше, ніж за аналогічний період минулого року. В т.ч. транспортування нафти за маршрутом Одеса-Кременчук склала 158,7 тис. тонн. Таким чином, за два місяці поточного року частка транзитного обсягу в загальній транспортуванні нафти (2 млн 447,4 тис. Тонн) склала 83,8%, частка перекачування на НПЗ країни — 16,2%.

Корпорації

Кабмін не має наміру продавати «Укрзалізницю». Кабінет міністрів не має наміру продавати або віддавати в концесію акціонерну держкомпанію «Укрзалізниця», яка забезпечує понад 80% вантажних і близько 50% пасажирських перевезень в країні. Об’єкти стратегічної інфраструктури держави «повинні утримуватися в належному вигляді», а решта необхідно виставити на продаж, віддати це в ринкову економіку, розвивати і використовувати це для українців, заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

Регулятори

НБУ оновив перелік системно важливих банків . Національний банк переглянув перелік системно важливих банків. Кількість банків залишилася незмінною і складає 14 установ, в той же час замість «Укрсоцбанку», який в минулому році приєднався до Альфа-Банку, до переліку увійшов А-Банк. Таким чином, системно важливими банками визначені: А-Банк; Альфа Банк; Кредобанк; ОТП банк; Ощадбанк; південний; ПриватБанк; ПУМБ; Райффайзен Банк Аваль; ТАСкомбанк; Укргазбанк; Укрексімбанк; УкрСиббанк; Універсал банк. У НБУ нагадали, для системно важливих банків діють підвищені вимоги, покликані забезпечити додатковий запас їх стійкості.

«Сбербанк» і «Промінвестбанк» мають найвищі частки непрацюючих кредитів . Частка непрацюючих кредитів в кредитних портфелях «Ощадбанку» і «Промінвестбанку» — «дочок» російських держбанків в Україні — станом на 1 лютого 2020 року становила 80,7% і 97% відповідно, що є гіршими показниками серед топ-25 українських банків. Обсяг NPL в «Ощадбанку» на початок лютого 2020 року склав 36 млрд грн, в «Промінвестбанку» — 33,47 млрд грн в порівнянні з відповідно 45,54 млрд грн і 43,74 млрд грн роком раніше. Згідно з даними Національного банку України, в цілому на початок 2020 року частка непрацюючих кредитів в Україні становила 48,4%, скоротившись за рік на 4,5 п.п.