Економіка і перспективи: найбільше падіння з часів Другої світової

Світ – на порозі складних випробувань й у політичному, й в економічному аспекті. Прогнози на перспективи світової економіки пригнічують: очікується найбільше падіння з часів Другої світової війни.

Всесвітній банк оприлюднив доповідь «Перспективи світової економіки» за червень 2020 року із прогнозом падіння світової економіки на 5,2% в 2020 році. Пов’язано це з пандемією коронавірусу (COVID-19).

У документі зазначається, що падіння світової економіки цього року стане найглибшим із часів Другої світової війни, а скорочення обсягів виробництва на душу населення зачепить найбільшу частину країн із 1870 року. При цьому різке скорочення доходу на душу населення очікується в усіх регіонах.

За прогнозом, у країнах із розвиненою економікою 2020 року очікується зниження економічної активності на 7%. У країнах із ринком, що формується і країнах, що розвиваються, цього року прогнозується спад на 2,5% – перша всеосяжна рецесія у цій групі країн, щонайменше, за шістдесят років, пише «Українська правда». Доходи на душу населення, як очікується, знизяться цього року на 3,6% – і це зажене мільйони людей у крайню бідність.

Найскладніше доводиться тим країнам, у яких пандемія прийняла особливо важкий характер, і які серйозно залежать від світової торгівлі, туризму, експорту сировини та зовнішнього фінансування.

Більше того, цілком можливо, що перебої із доступом до шкільного навчання і первинної медичної допомоги матимуть довгостроковий негативний вплив на розвиток людського капіталу.

Відзначається, що, якщо події розвиватимуться за песимістичним сценарієм, то цього року на світову економіку може очікувати падіння на цілих 8%, а потім, 2021 року, – мляве відновлювальне зростання трохи більше ніж на 1%.

За прогнозами, регіональна економіка в Європі і Центральній Азії скоротиться на 4,7%, причому рецесія спостерігається майже у всіх країнах.

Прогноз Світового Банку по Україні

Оновив Світовий банк свій прогноз й економіки України на 2020 рік. Через пов’язану із коронавірусом кризу вона цього року скоротиться на 3,5%, тоді як у цілому світова економіка втратить 5,2%.

«Глибина скорочення залежатиме від тривалості кризи у сфері охорони здоров’я, прогресу у проведенні основних очікуваних реформ і здатності мобілізувати адекватне фінансування для задоволення значних потреб у виплатах», – йдеться в опублікованому 9 червня оновленому макропрогнозі Світового банку.

Згідно із ним, наступного року зростання української економіки відновиться із темпом 3%, що нижче очікуваних СБ темпів відновлення світової економіки у 4,2%, пише «Економічна правда».

Банк уточнив, що порівняно з попереднім прогнозом у січні цього року він погіршив очікування динаміки ВВП України цього року на 7,2 процентних пункти (п.п.), а наступного – на 1,2 п.п.

МВФ про кризу: такого не було з моменту Великої депресії

Раніше про те, що світова економіка на межі наймасштабнішої кризи майже за століття через пандемію коронавірусу, заявили і в Міжнародному валютному фонді.

«По суті справи, ми очікуємо найсильніших економічних потрясінь від моменту Великої депресії (почалася обвалом американського фондового ринку 1929 року – ред.)», –заявляла глава фонду Крісталіна Георгієва.

До кінця не зрозуміло, якою глибокою і затяжною буде криза через коронавірус. При цьому вже можна говорити, що глобальна економіка покаже різко негативні темпи зростання 2020 року.

Але шанс є – якщо пандемія піде на спад у другому півріччі 2020 року. У такому випадку світову економіку чекає «часткове відновлення», – прогнозують у МВФ.