FB викрив космічні суми, що крутяться в укрсегменті соцмережі

Соцмережа Facebook заблокувала популярні акаунти з мільйонними передплатниками, серед них «Знай.ua», «Politeka» і «Hyser», на рекламу яких в соцмережі витрачено понад $ 1,6 млн.

Facebook видалив сотні українських сторінок. Найпопулярніші з них — ресурси «Знай.ua», «Politeka» і «Hyser». За даними SocialBakers, на «Знай.ua» було підписано 2,8 млн користувачів соцмережі, на «Politeka» — 2,2 млн. На даний момент сторінки недоступні.

Причина блокування

У Facebook заявили, що причиною блокування цих сторінок став не контент, а «неправомірна поведінка» адміністраторів сторінок.

Ми також видалили 168 облікових записів, 149 сторінок Facebook і 79 груп для участі в скоординований і «недостовірний поведінці» в Україні. Люди, які займалися цією справою, використовували підроблені облікові записи для управління групами і декількома сторінками, деякі з яких згодом змінювали свої імена, а також для підвищення залученості, поширювали контент і залучали людей на позаплатформових сайтах, видаючи себе за новинні ресурси, — повідомили в Facebook.

Український слід

Компанія не змогла встановити особи власників цих акаунтів. Однак, посилаючись на власне розслідування, в Facebook заявили, що діяльність «Знай.ua», «Politeka», «Hyser» та інших видалених акаунтів пов’язана з українською PR-компанією Pragmatico.

Адміністратори сторінки і власники акаунтів зазвичай публікують інформацію про знаменитостей, шоу-бізнес, спорт, місцеві та міжнародні новини, політичні та економічні проблеми, в тому числі українські вибори, політичних кандидатів і критику різних громадських діячів. Хоча люди, які стоять за цією діяльністю, намагалися приховати свої особи, наш огляд пов’язав цю діяльність з українською PR-компанією Pragmatico, — відзначили в Facebook.

Ціна питання 

За оцінками глави політики з кібербезпеки соцмережі Натаніеля Глейхера, бюджет, витрачений на рекламу в Facebook і Instagram, склав приблизно $1,6 млн.

Розраховувалися переважно в доларах. Я думаю, вони розташовані в Києві. Але цей факт я би вдвічі перевірив, — стверджує Глейхер.

Для прикладу, один з найдорожчих постів на виборах був розміщений в фан-групі «Я за Тимошенко — Фан Клуб». Він називався «Якщо ти за перемогу України — тисни лайк». Пост приніс мільйон показів і міг обійтися, за оцінками Facebook, в $ 10 000 -50 000. Інші пости політиків, як правило, коштували в десятки разів менше, передає «Liga.Tech»

Глейхер підкреслив, що PR-компанія не працювала на якогось конкретного політика чи бізнес. За словами менеджера, фірма працювала з різними клієнтами з метою заробити гроші. І розкручувала такі теми як спорт, знаменитості, шоу-біз, політика і економіка.

Хто така Pragmatico?

Офіційна інформація про походження і рід діяльності PR-компанії Pragmatico відсутня, її довелося шукати по частинах.

Приміром, на одному із сайтів Pragmatico розмістила оголошення про пошук PR-менеджера. 

Компанія позиціонує себе як «PR-агентство, що спеціалізується на роботі з великими політичними і персональними брендами», а також експерта в SMM.

Претендентам обіцяли напружену, цікаву і багатопланову роботу, професійне зростання, офіс в самому центрі столиці на вулиці Шота Руставелі та конкурентоздатну зарплатню.

Одеський блогер Олександр Коваленко називає Pragmatico «фабрикою тролів», яка в ході виборів, нібито, виконувала замовлення з дискредитації кандидатів.

При цьому аналітик Андрій Боборикін на своїй сторінці на Facebook написав: «тут звичайно ще питання: define «новинні видання» і «фабрика тролів», але це вічна тема. Як на мене, контент зная-політеки за автентичністю і достовірністю мало відрізняється від того, що роблять британські новинні таблоїди».

Аналітик відзначив, що Facebook, швидше за все, заблокував акаунти через великі витрати «на розгін навколоновинного контенту, спробував розібратися, хто це і навіщо, однак не зміг, і закрив від гріха подалі, тому що в країні нестабільна політична ситуація».

Опитані редакцією RabinovichTV медіа-експерти переконані — сума була в рази вищою.

Група сайтів Znaj.ua, Politeka, clutch.ua відома давно.

Починалося все з Politeka, яка з’явилася як політичний проект під попередні вибори та підтримувалася групою позафракційних депутатів. Пізніше з’явилися сайти-сателіти. Сума в 1,6 млн у.о. — це лише оплата у FB, тому можемо зробити припущення, що загальний бюджет кампанії на просування цих сайтів в рази більший. У медіасфері сайти відомі своєю «всеїдністю» та помірними цінами на розміщення «замовних матеріалів». З цього можна зробити висновок, що сайти «зазнали атаки» через боротьбу політичних угруповань на їх майданчиках.

Офіційна позиція Знай.ua

У свою чергу, портал «Знай.ua» підвердив, що дійсно співпрацював із PR-компанією Pragmatico, проте відкидає заяви Facebook щодо передачі керування сторінкою.

Кілька місяців тому наша команда й справді мала короткі стосунки з вищезгаданим агентством. Аби розставити всі крапки над «і», варто зазначити, що Pragmatico надавала консультаційні послуги з просування сторінок у соціальних мережах. На цьому стосунки з компанією у нас закінчилися. Але на думку шановних менеджерів Facebook, Pragmatico саме керувала сторінкою Знай.ua, що повністю не відповідає дійсності, — написав медіа-портал.

Редакція порталу припускає, що такі маніпуляції мають політичний характер, та спрямовані на притискання конкретних медіа задля захисту інтересів окремих політичних осіб.

Тепер ми припускаємо, що на сторінці Знай.ua у мережі Facebook могли вести війни різні політичні групи, відстоюючи інтереси своїх господарів. Дуже прикро припустити, що всесвітньовідома компанія могла стати жертвою маніпуляцій з боку політичних сил України, які прагнуть заткнути роти відомим медіа, які піддають критиці їх діяльність, — пише «Знай.ua».

Офіційна позиція Politeka

Видання повідомляє, що було шоковане новиною про знищення сторінки в соцмережі Facebook. Без будь-яких попереджень, в односторонньому порядку був повністю ліквідований не лише контент групи з декількома мільйонами передплатниками, а й акаунти співробітників.

Також там запевняють, що «команда Politeka.net — це журналісти і програмісти, SEO-експерти та контент-менеджери, це величезна команда людей, кожен з яких може підтвердити свою особу. Довести, що він не троль або бот».

Разом з тим Politeka не заперечує співпрацю з рекламним агентством Pragmatico.

Офіційно заявляємо, що кілька місяців тому Politeka.net дійсно співпрацювала з даною компанією. Спільна робота була виключно в рамках консультаційних послуг з просування сторінок в соцмережах з боку Pragmatico. Звинувачення Facebook в тому, що «сторінки і групи керувалися фейковий акаунтами, а імена постійно змінювалися» не відповідають дійсності. Наші журналісти, редактори і керівники Facebook-сторінок, живі люди, які ніколи не ховалися, не змінювали телефони і імена, — переконує ЗМІ.

P.S.

Цікаво, що у «зразках вмісту» заблокованих сторінок, які наводить у приклад сам Facebook, простежується певна політична спрямованість.

Так, першим показаний перепост матеріалу з сайту akcenty.com.ua невідомою сторінкою (Facebook запікселив ім’я і фото акаунта). Ймовірно, вона також зараз заблокована. Матеріал не в кращому контексті висвітлює екс-президента Порошенка і його прихильників.

Далі соцмережа показує матеріал «Hyser», в якому написано про якийсь «скандальний лист про Зеленського».

Ще один «зразковий» матеріал на «Politeka» знову ж таки не в кращому світлі згадав українського президента Володимира Зеленського.

 

Зразок контенту «Знай.ua», як це не дивно, містить негативний матеріал про політика Пінчука, який підтримує дружні взаємини з чинним президентом.

Все це не зовсім стикується з офіційною позицією Facebook про те, що блокування не стосується контенту акаунтів. При цьому «Знай.ua», «Politeka» і «Hyser» посилаються на свої офіційні сайти.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий