Foreign Policy: чому Ukrainegate Трампа не схожий на Russiagate

«Український скандал» із Зеленським для Трампа небезпечніше, ніж розслідування російського втручання в американські вибори 2016 року

Лише за декілька днів твердження про те, що президент США Дональд Трамп намагався тиснути на Володимира Зеленського для поновлення розслідування проти свого політичного суперника в обмін на американську допомогу, зробили те, що не змогли зробити два роки «російського скандалу». Вони змусити спікера палати представників Ненсі Пелосі підтримати запит про імпічмент президента.

Про це пише видання Foreign Policy.

В центрі циклону

Трамп намагається пов’язати український скандал із розслідуванням втручання Росії в президентські вибори 2016 року, стверджуючи, що точно так само, як спеціальний радник Роберт Мюллер не зміг надати доказ його провини, будь-яке розслідування його відносин з Україною також провалиться. Але український скандал дуже відрізняється від тверджень про російське втручання у вибори, яке допомогло Трампу потрапити в Овальний кабінет.

Це пов’язано з тим, що нові звинувачення проти Трампа ставлять його в центр скандалу, втягують його ключових союзників, фокусуються на зловживанні владою і пов’язують його явно корумповану поведінку з політикою США.

ГОЛОВНИЙ ГЕРОЙ. Під час розслідування російського втручання в центрі уваги було те, як Трамп взаємодіяв з групою ботів, створеною кремлівськими оперативниками для злому і витоку конфіденційних документів, і використання соцмереж для поширення фейкових повідомлень, які принесли користь його кампанії. Хоча сам Трамп вітав ці зусилля і час від часу явно заохочував їх, він не був головним героєм скандалу.

Але після публікації детальної розшифровки розмови Трампа і Зеленського 25 липня, американський лідер опинився в центрі скандальної історії.

Мах на мах

Відразу після того, як Зеленський згадав про своє бажання отримати додаткову допомогу США і придбати американські протитанкові ракети, Трамп дав зрозуміти, що подальша підтримка США України залежить від відновлення резонансного розслідування.

Я хотів би, щоб ви надали нам послугу. Наша країна багато пережила, і Україна багато знає про це. Я хотів би, щоб ви дізналися, що сталося, — сказав Трамп.

Де сервер?

Потім він згадує фірму з комп’ютерної безпеки Crowdstrike, яка розслідувала російське втручання в комп’ютерні системи Демократичного національного комітету (DNC) в 2016 році. DNC передав копії своїх комп’ютерних систем у вигляді зображень (побайтове відтворення жорстких дисків та інші системи) — до ФБР, що є стандартною практикою комп’ютерних розслідувань.

Але Трамп вхопився за праву теорію про те, що ФБР не передавало комп’ютери і що таким чином бюро втратило ключові докази того, що Росія насправді не була причетна до порушень. У своїй розмові із Зеленським він припускає, що Україна може володіти цими комп’ютерами, і хоче, щоб Зеленський допоміг їх розшукати. «Вони говорять, що сервер – в Україні», — сказав Трамп Зеленському.

Почніть спочатку

Крім того, Трамп закликав Зеленського розібратися, чому українські чиновники припинили розслідування діяльності енергетичної компанії Burisma Holdings, в правлінні якої працював син екс-віце-президента Джо Байдена, Хантер.

«Байден хвалиться, що зупинив судове переслідування, так що, якщо ви зможете розібратися з цим…», — натякнув Трамп Зеленському. Немає ніяких доказів того, що Байден, який зараз намагається змістити Трампа на посаді президента, зробив це, і немає жодних доказів того, що розслідування справи було припинено з політичних мотивів.

Вся ця нісенітниця…

У своїй розмові із Зеленським Трамп також посилається на свідчення Мюллера від 24 липня, який прямо не рекомендував пред’явити йому звинувачення в змові з російською кампанією або перешкоджанні розслідуванню цього звинувачення.

Як ви бачили вчора, вся ця нісенітниця закінчилася крахом чоловіка на ім’я Роберт Мюллер… Але вони кажуть, що багато що з цього почалося з України, — додав Трамп.

Союзники адміністрації Трампа відразу ж заявили, що в розмові з Зеленським президент прямо не вимагає очорнити противника в обмін на допомогу США.

Але цей факт ілюструє те, як змінилося становище Трампа в скандальній історії. У справі з російським втручанням автором змови був Кремль, який погрожував президентству Трампа. Тепер предметом скандалу стали особисті дії Трампа.

Характер злочину

Розслідування Мюллером російського втручання було зосереджено на двох основних злочинах. Першим була «змова» з Кремлем, другим — перешкоджання розслідуванню.

У першому випадку Мюллер виявив достатньо доказів втручання росіян, але не зміг довести, що Трамп або його команда вступили з ними в змову. У другому випадку Трамп зумів спритно відхилити звинувачення.

Але в скандалі з Україною Трамп перетворив політику США в інструмент власної політичної вигоди. Він більше не звинувачується в змові з чужою незаконною схемою, а підозрюється в скоєнні корупційного злочину особисто.

Другий гравець

Прагнучи пов’язати Трампа з російським втручанням у вибори 2016 року, слідчі ніколи не йшли далі, ніж зовнішньополітичний помічник Джордж Пападопулос. Саме він вперше дізнався від пов’язаного з Кремлем вченого в 2016 році, що  Росія отримала компрометуючі електронні листи про суперника президента Трампа – Хілларі Клінтон, але Пападопулос завжди був другорядним гравцем в кампанії Трампа.

Безумовно, глава кампанії Трампа Пол Манафорт і перший радник Трампа з нацбезпеки Майкл Флінн в кінцевому підсумку зіткнулися зі звинуваченнями команди Мюллера, але їх не звинувачували в змові з росіянами.

Під ударом

Цього разу ключовою фігурою є особистий адвокат Трампа Руді Джуліані. У своїй розмові із Зеленським Трамп заявив, що попросить Джуліані проконсультуватися з українським лідером щодо спроб «нарити» політичний бруд на Байдена і теорій змови проти Трампа. Він також сказав, що хотів би залучити до цієї роботи генпрокурора Білла Барра.

Участь Джуліані та Барра в спробі завербувати Зеленського ставить двох найважливіших радників Трампа в центр скандалу. Це підвищує ставки для двох чиновників, які зіграли ключову роль в політичному успіху Трампа, захистили його від найгірших політичних наслідків розслідування Мюллера і публічно захищали його дії.

Промах

Якщо метою російської операції з обрання Трампа було забезпечення більш м’якої політики США щодо Москви, вона зазнала невдачі. Незважаючи на загравання Трампа з російським президентом Володимиром Путіним, його адміністрація притримується досить жорсткої лінії щодо Кремля, в тому числі й шляхом введення санкцій проти Росії.

Ставлення Трампа до традиційних союзників США і його зневага до демократичних норм пішли на користь Кремлю, але це сталося за рахунок ослаблення російської економіки, що згинається під вагою санкцій, в тому числі й введених адміністрацією Трампа.

Але напередодні розмови із Зеленським Трамп, схоже, вніс ключову зміну до своєї політики. За даними Washington Post, за тиждень до дзвінка Трамп наказав своєму виконуючому обов’язки начальника штабу затримати виділення допомоги для України в розмірі 400 млн дол. Схоже, затримка могла бути частиною спроби чинити тиск на Зеленського, щоб отримати компромат на Байдена.

Читайте також — Foreign Policy (США): українці, ласкаво просимо в американське болото 

Матеріали Огляд ІноЗМІ містять оцінки виключно зарубіжних ЗМІ і не відображають позицію  RabinovichTV.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий