Foreign Policy: Голлівуд опинився в політичній пастці Китаю

Китай міцно взявся за Голлівуд, перетворюючи його в інструмент власної пропаганди

В’єтнам, Філіппіни і Малайзія висловили обурення з приводу карти Китаю, яка з’являється на екрані в новому мультфільмі, випущеному в кінці вересня.

Про це пише видання Foreign Policy.

Мультиплікаційний фільм «Єті» – спільне виробництво американської компанії DreamWorks і Pearl Studios, що базується в Шанхаї. Карта включає в себе сумнозвісну «лінію з дев’яти штрихів» Китаю – невизначену, неоднозначно зазначену демаркаційну лінію для його територіальних домагань на більшу частину Південно-Китайського моря.

Мовчання Голлівуду

 Суперечка вказує на нову проблему для Голлівуду, оскільки студія дотримується позицій Пекіна. Мовчання стосовно Китаю не є чимось новим, але підтримує погляд китайського уряду на світ.

Традиційна самоцензура Голлівуду щодо Китаю має ринкове коріння. Очікується, що швидко зростаючий ринок кіноглядачів в Китаї незабаром перевершить Сполучені Штати як найбільший в світі. Китайські цензори спритно використовували цю перевагу, зобов’язуючи продюсерські компанії дотримуватися політики партії, щоб заробити одне з 34 бажаних місць, що відводяться іноземним фільмам для поширення в Китаї щороку. Це призвело до оглушливого мовчання Голлівуду про реалії правління комуністичної партії Китаю.

Під укіс

 У 1990-х роках кілька голлівудських фільмів показали утиски в Тибеті, наприклад, «Сім років у Тибеті» і «Червоний куток», а тибетські мотиви були популярні серед знаменитостей, таких, як Річард Гір. Але після фільму «Кундун» 1997 року головний режисер Майкл Ейснер не приїхав до Пекіна, щоб вибачитися перед китайським керівництвом. Гір стверджує, що його фільми не показують в Китаї через його активності в Тибеті. У 2013 році фільм про зомбі «Світова війна Z» змінив місце виникнення спалаху зомбі з Китаю на Північну Корею. У 2016 році фільм «Доктор Стрендж» замінив «Стародавнього», тибетського персонажа в оригінальній серії коміксів, на європеоїдного персонажа, якого зіграла Тільда Суїнтон. За минуле десятиліття жоден великий фільм не зобразив Китай військовим супротивником США.

Більше хочемо

 Прибирати з фільмів образливі сюжетні лінії і символи було достатньо для задоволення китайських цензорів. Але тиск зріс: китайці вимагають від Голлівуду додавати в фільми позитивні зображення, особливо наукових та військових можливостей Пекіна. У фільмі 2014 «Трансформери: епоха вимирання» китайські військові нападають, щоб врятувати ситуацію. Один кінокритик назвав «Епоху вимирання» «дуже патріотичним фільмом. Це просто китайський патріотизм на екрані, а не американський». Винагорода була величезною; «Епоха вимирання» стала найкасовішим фільмом всіх часів у Китаї, заробивши понад 300 мільйонів доларів.

Китай знову врятував головного героя в «Марсіанині», науково-фантастичному фільмі 2015 року зі Меттом Деймоном у головній ролі. НАСА запускає спеціальну ракету, яка несе їжу для астронавта, що опинився на самоті на Марсі, але вона вибухає, і у НАСА немає виходу, — поки космічне агентство Китаю не оголошує, що у них є спеціальна ракета, яку вони готові позичити американцям. «Марсіанин» приніс 95 мільйонів доларів в китайській касі.

Давайте разом

Зростаюче явище спільного кіновиробництва США і Китаю також призвело до поширення посередніх фільмів, які показують Китай в позитивному світлі. У новому мультфільмі «Єті» молода китаянка виявляє єті на своєму даху. Вона вирішує допомогти йому знайти дорогу додому в снігові гори на заході, і вони вирушають в похід Китаєм. Фільм отримав середні відгуки: один критик написав, що фільм «настільки самобутній, яскравий і добросердий, що легко пробачити, якщо не зовсім забути, про нерівну якість сюжетної лінії».

Але жорстке регулювання кінематографії з боку китайського уряду, схоже, зайшло занадто далеко. Одна сцена у фільмі включає карту Китаю, на якій дев’ять тонких штрихів окреслюють U-подібну форму навколо Південно-Китайського моря, багатої на природні ресурси водойми з численними ділянками суші, що є спірною із Філіппінами, Малайзією, В’єтнамом, Індонезією, Тайванем і Брунеєм.

Самі по собі

 Китай – єдина країна, яка визнає цю незвичайну карту. Лінія з дев’яти штрихів не має сили в міжнародному праві, яке не визнає суверенітет будь-якої країни над відкритими водами. У 2016 році міжнародний трибунал в Гаазі також відхилив багато тверджень Китаю про суверенітет над Південно-Китайським морем. Пекін ніколи не роз’яснював юридичне визначення лінії або навіть її точне місце розташування, ймовірно, тому що це зробило б його претензії вразливим для подальшого юридичного оскарження.

Пекін починає вимагати позитивного представлення, а не просто мовчання. Внутрішній кінематографічний ринок Китаю вже перейшов від цензури до примусового включення пропаганди. Минулого року відділ пропаганди Комуністичної партії Китаю взяв на себе регулювання кіноіндустрії. Результатом стала ще більш жорстка цензура і відверто патріотичний контент в фільмах. Протягом літа шість очікуваних голлівудських блокбастерів були заборонені для показу, і касові збори з Китаю впали.

А ринки Малайзії, В’єтнаму і Філіппін навіть частково не можуть зрівнятися з гігантською китайської касою.

Читайте також — Foreign Рolicy: Індія все більше стає схожою на Китай 

Матеріали Огляд ІноЗМІ містять оцінки виключно зарубіжних ЗМІ і не відображають позицію  RabinovichTV.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий