Foreign Рolicy: Що сталося на виборах у Гонконзі?

На виборах в Гонконзі несподівано з приголомшливої перемогою виграли демократичні сили. Як їм це вдалося?

Жителі Гонконгу нанесли нищівного удару політичному істеблішменту міста у неділю, 24 листопада, коли на виборах була зафіксована рекордна явка виборців і безпрецедентна перемога демократів. Кандидати від демократичної партії зайняли майже 90% місць. Що це означає для майбутнього міста, що роздирається протестом і знаходиться в тіні амбіцій Пекіна?

Про це пише Foreign Рolicy.

Чому ці вибори мають значення?

 Районні ради Гонконгу мають невелику владу, і вибори в них, як правило, викликають невеликий інтерес. Одною з головних вимог протестуючих, які вийшли на вулиці Гонконгу цього року, є загальне виборче право — наразі глава Гонконгу обирається радою з 1,2 тис. осіб і повинен бути схвалений Пекіном. Вибори до Законодавчої ради теж контролюються групами впливу, підзвітними Пекіну.

Праві і ліві

Районні ради Гонконгу давно є оплотом сил, пов’язаних з Комуністичною партією Китаю, на кшталт «Демократичного альянсу за поліпшення й прогрес Гонконгу» (DAB), «Нової Народної партії» та Федерації профспілок, підтримуваних Пекіном. Вони отримують краще фінансування і рідко висувають кандидатів один проти одного. Демократичні партії вважаються компетентними у більш широких проблемах виборчого права і реформах, в той час як «сині» пропекінські партії мають репутацію надійних у таких банальних проблемах, як утримання доріг, громадській діяльності та субсидіях.

Інший підхід

 Недавнє голосування було сприйняте населенням як референдум щодо п’яти вимог триваючих протестів. Самі політичні партії відіграють відносно невелику роль у Гонконзі в порівнянні із загальною системою; продемократична сторона — це союз декількох невеликих партій, у той час як істеблішмент зосереджений навколо DAB, і обидва табори мають численних незалежних представників.

З червня в Гонконзі тривають масові протести – спочатку через закон про екстрадицію, але потім новим приводом для мітингів стали жорстокість поліції і відсутність демократії в місті. Перемога «синіх» підтримала б твердження про те, що протести – це робота деяких екстремістів, яких не підтримує мовчазна більшість. Перемога демократів спростувала це твердження.

 «Це також попередження уряду, що громадськість наполягає на своїх вимогах», — вважає Рой Квонг з Демократичної партії.

Офіційна заява глави адміністрації Гонконгу Керрі Лем, оприлюднена в понеділок, наголошувала, що уряд «смиренно прислухається до думки представників громадськості».

Бути чи не бути

Чому ж вибори пройшли так вдало для демократів? Вони могли б взагалі не відбутися: уряд пропонував скасувати їх або перенести «з міркувань безпеки».

Побоювання, що години голосування можуть скоротити, посилили ранкову явку виборців. До 13:30 явка вже перевищила показники всіх попередніх виборів в окружні ради, і до кінця голосування склала 71,2%. Це були наймасштабніші вибори в Гонконзі.

Результат виборів перевищив всі очікування. 17 з 18 районних рад Гонконгу тепер контролюються демократами. Видатні діячі протесту, такі як Джиммі Шам, Томмі Чунг і Лестер Шум отримали місця в радах, в той час як кілька високопоставлених пропекінских чиновників втратили посади. Це стало можливим тільки завдяки протестам – і реакції уряду на них.

Що це означає для майбутнього? 

Незважаючи на беззастережну перемогу, активістам нічого святкувати. Районні ради «безсилі», написав політик Конг Цунг-Ган в Twitter, а в уряді місцеві вибори нічого не змінили.

У короткостроковій перспективі можливо, що результати виборів дозволять добитися поступок від уряду в розслідуванні злочинів поліції або зняття звинувачень з протестуючих. Але китайські ЗМІ вже звинувачують уявне іноземне втручання у вибори, високою є ймовірність жорсткої реакції розчарованого Пекіна, який очікував перемоги своїх кандидатів.

 «Зараз саме час, щоб уряд адекватно відреагував на волю населення», — сказав у своєму виступі переобраний член ради Південного округу Пол Циммерман. «Не підведіть Гонконг знову».

Матеріали Огляд ІноЗМІ містять оцінки виключно зарубіжних ЗМІ і не відображають позицію  RabinovichTV.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий