FP:Чи допомагає Глобальний рейтинг реформам в країнах, що розвиваються

На показники Глобального рейтингу Світового банку орієнтуються іноземні інвестори, його зростанням стурбовані уряди. Чи важливий цей показник?

Чи допомагає глобальний рейтинг вести бізнес і проводити реформи? Чи тільки сприяє критиці, яка гальмує розвиток країн з відсталою економікою? Щорічна доповідь Світового банку «Ведення бізнесу» оцінила 190 країн за низкою показників, від правил ведення бізнесу до права власності.

Про це пише видання Foreign Рolicy

Слідкуйте пильно

Уряди країн уважно стежать за рейтингами: великі поліпшення сприяють залученню глобальних інвесторів, в той час як низькі рейтинги часто стимулюють боротьбу за поліпшення показників платоспроможності.

В кінці жовтня Всесвітній банк опублікував свій звіт на 2020 рік. Економіка Південної Азії показала найгірші результати, хоча в регіоні відзначений величезний прогрес у порівнянні з минулим роком: Пакистан піднявся з 28 на 108 місце.

Але жодна з восьми країн регіону не входить в число 50 кращих в світі. У той час як в Індії був відзначений значний стрибок, з 130-го місця в 2016 році до 63-го місця в 2019 році, більшість інших країн Південної Азії щосили намагаються домогтися значних успіхів в економіці.

Правда чи маніпуляція? 

Чи фіксує Глобальний рейтинг реальні зміни або тільки створює видимість цього? За останні роки звіт «Ведення бізнесу» викликав як суперечки, так і критику. У 2018 році головний економіст Світового банку Пол Ромер подав у відставку після того, як він припустив, — але потім не зміг довести, що політичні позиції організації вплинули на рейтинг.

Критики кажуть, що цей звіт стимулює «державну гру, аналогічну гонці серед університетів», щоб домогтися «поліпшення своїх позицій у щорічному рейтингу американських коледжів». Руанда, наприклад, присвятила ціле міністерство поліпшенню показників бізнесу, опитаних в звіті банку, що призвело до пікового 29-му місця в минулому році.

 Інші критики вказують на розрив між тим, чого прагнуть досягти уряди в світі, що розвивається, і реальними вимогами бізнесу. Зрештою, хабарництво в Індії або насильство в Афганістані можуть нівелювати найсприятливіші для бізнесу закони, ухвалені на папері.

Стимулююча реформа

Ця критика не безпідставна. Але якщо глобальні рейтинги дають стимул для проведення економічних реформ, вони служать важливій меті. Як показує список реформ, проведених в минулому році Світовим банком, країни Південної Азії зробили важливі кроки вперед. Пакистан спростив отримання дозволів на будівництво, підключення до електрики і реєстрацію власності. Непал полегшив дотримання умов контрактів. Індія ввела закони про банкрутство і поліпшила контроль якості будівель, продовжуючи при цьому робити бізнес менш складним. Хоча корпорації цінують ці досягнення, уряди знають, що їм ще багато належить зробити, якщо вони хочуть піднятися на вищі позиції в рейтингу.

Ще не все

В кінцевому рахунку, рейтинг Doing Business не слід розглядати окремо від процесу реформ. Інвесторам необхідно враховувати ширшу інфраструктуру країн. Наприклад, незважаючи на те, що Індія піднялася в рейтингу «Ведення бізнесу», в цьому році вона опустилася на 10 позицій і посіла 68-е місце в Глобальному індексі конкурентоспроможності Світового економічного форуму. Глобальні інвестори також стежать за щорічними рейтингами Transparency International щодо корупції і Світовим індексом свободи преси, які разом допомагають скласти більш широку картину реальних умов життя і роботи в різних країнах.

Матеріали Огляд ІноЗМІ містять оцінки виключно зарубіжних ЗМІ і не відображають позицію  RabinovichTV.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий