Глава НБУ Смолій подав у відставку: що буде с МВФ і курсом гривні

Експерти вважають, що наслідками такої заяви може бути припинення або ослаблення співпраці з Міжнародним валютним фондом

Голова Національного банку України Яків Смолій подав у відставку. Причиною такого рішення стало «систематичне політичний тиск». Про це повідомляє прес-служба НБУ.

Він зазначив, що своєю відставкою хоче застерегти від подальших спроб підірвати інституційні основи центрального банку в Україні».

«Протягом тривалого часу на Національний банк України здійснюється систематичний політичний тиск. Це робить неможливим ефективне виконання мною як глави покладених на мене обов’язків керівництва діяльністю НБУ та взаємодію з іншими державними органами», — заявив Яків Смолій.

Заступники Смолія вирішили залишитися на своїх посадах, щоб «не порушувати макрофінансову стабільність». Також у Правлінні закликали керівництво країни ефективно взаємодіяти з центральним банком і дати регулятору можливість виконувати функції, покладені Конституцією та відповідним законом.

Тим часом, в Офісі президента опублікували заяву після відставки Смолія, у якій закликали позбавити політичного забарвлення дискусії щодо діяльності НБУ. Наголошується, що правління НБУ продовжить свою діяльність на засадах незалежності та професійності.

Також наголошується, що дискусії щодо діяльності НБУ «повинні базуватися виключно на засадах професійності та мають бути позбавлені політичного забарвлення, яке може мати негативний вплив на інституційну спроможність і незалежність Національного банку України».

Питання відставки Якова Смолія з посади глави Національного банку буде розглядатися на засіданні фракції «Слуги народу» . Перед цим, заяву розглянуть на засіданні профільного парламентського комітету, повідомив голова комітету з питань податкової та фінансової політики Данило Гетманцев.

Крім того, нардеп вважає, що відставка Смолія може вплинути на відносини з Міжнародним валютним фондом .

«Безперечно, це не покращить відносини України та МВФ. Це очевидно. Я не думаю, що є прямий взаємозв’язок між цим рішенням і траншами від МВФ. Але дуже багато залежить від того, яку позицію займе сам голова НБУ про підстави його звільнення. Дуже неоднозначна інформація пролунала щодо тиску на нього з боку ОП. Мені здається, що це дуже небезпечна інформація, яка потребує перевірки», — зазначив Гетманцев.

В свою чергу, перший заступник голови комітету з питань податкової та фінансової політики ВР Ярослав Железняк заявив, що наслідками такої заяви може бути припинення або значне послаблення співпраці з Міжнародним валютним фондом, пише РБК-Україна.

«Можливі зміни в грошовій політиці країни, в тому числі й коли влада починає друкувати гривню, а це призводить до інфляції, до підвищення кредитів та кредитних ставок. На жаль, це призводить до економічної нестабільності, і головним наслідком цієї заяви може бути те, що старі корупційні еліти будуть повертатися до фінансового сектору нашої країни», — додав він.

Тим часом, рішення Смолія піти у відставку вже викликало в суспільстві значну стурбованість , і в мережі висловлюють припущення, що тепер поведінку гривні буде досить складно спрогнозувати.