Гривня, тримайся: що відбувається з національною валютою України

Осінь радує українців міцною гривнею попри те, що зазвичай восени курс традиційно йшов догори. Але чи довго протримається такий курс і наскільки стрімким буде падіння?

З початку року українська гривня безперервно зростає. Наприклад, курс долару по відношенню до гривні з січня впав на 13%. Не завадили зміцненню нацвалюти навіть подвійні вибори та прихід осені. Протягом вересня за долар просили трохи більше 24 гривень. Влада пояснює зміцнення гривні економічною політикою Кабміну та діяльністю Нацбанку. В Мінфіні звітують, що вдалося повернути довіру інвесторів, тому в Україну заходять кошти, які підтримують нацвалюту. Але що насправді впливає на нашу гривню, та чи безпечно й надалі зростати такими темпами?

Чим вище злетимо, тим нижче падатимемо

За останні п’ять років українці так звикли до знецінення української валюти, що останні півроку розцінювалися багатьма як диво. Втім, в українській історії вже були періоди, коли гривня міцнішала. Ці періоди були доволі довгими: з 2001 по 2003 рік та з 2004 по 2007 рік.

Народний депутат Олександр Дубинський заявив, що сьогодні в Україні наявна спекулятивна диспропорція з курсом. Це коли економічно курс долара повинен зростати, а він падає. За словами політика , дефіцит зовнішньоторговельного балансу України за перші півроку зріс до 7,2 млрд доларів. При таких умовах просто повинна відбуватися девальвація. Втім, цього не відбувається. За словами Дубинського, чим більше падає долар, тим сильніше стискається пружина курсового відскоку. Він також повідомив, що в стрес-тестах держбанків на 2020 рік Нацбанк закладає курс 42 гривні за долар.

Економіст CASE-Україна Володимир Дубровський зазначає, що поки що гривню підтримують на плаву гроші українських заробітчан. Хоча повинні підтримувати інвестори. За словами експерта, трудових мігрантів щороку стає більше. Відповідно, і гривня зміцнюється. Така ситуація небезпечна тим, що зміцнення гривні робить українську економіку менш конкурентоздатною. Експорт скорочується, робочі місця скорочуються, а трудових мігрантів стає все більше. Натомість, люди мають працювати та отримувати зарплату в Україні. Економіст впевнений, що зміцнення гривні загрожує у подальшому обвальним падінням. Особливо, якщо відбудеться світова криза.

Боятися немає чого?

В кінці вересня міжнародне кредитне агентство S&P Global Ratings оновило прогноз курсу гривні на найближчі чотири роки. Згідно з прогнозами, до кінця цього року курс гривні не опуститься нижче 27 гривень. Більш того, навіть на 2022 рік S&P Global Ratings прогнозує Україні курс на рівні 28,5 гривень за долар.

Зміцнення не завжди вигідне

Політолог Олександр Радчук зазначає, що різке зміцнення гривні не дуже вигідне уряду, який плануючи доходи, закладає в бюджет відповідний курс. Через міцнішу за прогнозовану гривню держава недоотримує податки. Відповідно, затримуються виплати бюджетникам. Крім цього, через міцну гривню менше заробляють підприємства, які займаються експортом продукції.

Як повідомили у Мінфіні, за перші вісім місяців план щодо надходжень до бюджету не виконується. Наприклад, доходи від ПДВ виконуються менше ніж на 90%. За словами глави відомства Оксани Маркарової, це відбувається через рекордне зміцнення гривні. Коли надходжень менше, ніж очікувалося, доводиться урізати видатки: залишати якісь сфери недофінансованими, брати кредити або брати гроші з державних резервів. 

Економічний експерт Олександр Охрименко вважає, вся проблема в тому, що Мінфін замість того, щоб наповнювати бюджет за рахунок зростання доходів населення та зростання економіки в цілому, наповнює його за рахунок ПДВ та девальвації гривні. Охрименко наголошує, що це по суті грабіж населення, адже ПДВ вилучається з кишень покупців-українців.

Експерт погоджується, що від зміцнення гривні страждають і експортери. В Україні це великий бізнес. На думку Охрименка, він хоч і не доотримає якісь кошти, але не матиме катастрофічних проблем через це.

Що далі?

Наразі в середовищі економістів панує одностайність щодо причин, які впливають на зміцнення гривні. Це залучення валюти шляхом продажу облігацій внутрішньої державної позики. Нерезиденти заводять в Україну кошти, купляють облігації, які сьогодні одні з найвигідніших у світі, отримують прибуток та виводять гроші. Більшість експертів схильні думати, що через це в майбутньому на українську економіку чекають нові потрясіння.

За словами Олександра Радчука, в Україні все ще досить високі політичні ризики, які можуть спровокувати нестабільність. Це можуть бути, наприклад, місцеві вибори на непідконтрольних територіях Донецької та Луганської областей. 

Економічний експерт Віктор Скаршевський додає, що девальвації гривні не уникнути, якщо в якийсь момент спекулянти-нерезиденти, які сьогодні скуповують українські облігації, вирішать вивести гроші з України.

Читайте також: Гривня зміцнюється, а ціни ростуть: чому це відбувається? 

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий