Хто і за що отримав Нобелівську премію в 2019 році

У жовтні в Стокгольмі нагороджували лауреатів Нобелівської премії в різних областях. Хто отримав найпрестижнішу в світі нагороду в цьому році.

З 7 по 14 жовтня в Швеції пройшов 118-й нобелівський тиждень. За цей час понад 10 вчених, політиків і письменників з різних сфер отримали нагороду за свої досягнення. Нобелівська премія присуджується щорічно з 1901 року. Згідно із заповітом Нобеля, грошові нагороди з його Фонду присуджуються представникам п’яти напрямків: фізика, хімія, медицина, література і встановлення миру. Крім цього, з 1969 року присуджується премія з економіки пам’яті Альфреда Нобеля.

Трохи історії

Альфред Нобель виріс в родині інженерів. Він був хіміком і відомим винахідником. Свої гроші він заробив на виробництві озброєння. Крім цього, він отримував великі гроші за свої винаходи, в тому числі динаміт. Одного разу газети переплутали Альфреда з його братом, який помер. Заголовки газет рясніли «Торговець смертю мертвий». Це серйозно вплинуло на чоловіка, він переписав свій заповіт, залишивши все майно розпорядникам, які повинні були його примножувати, а заробіток відраховувати до Фонду Нобеля. Цей Фонд, згідно із заповітом, повинен був щорічно видавати премії вченим, які за минулий рік принесли найбільшу користь людству.

Медицина

У 2019 році лауреатом нобелівської премії з медицини та фізіології став британський біолог Пітер Реткліф і американці Вільям Келін-молодший і Грегг Семенза. Вчені вивчали поведінку клітин — як вони реагують на зміну рівня кисню в навколишньому середовищі, як адаптуються до цих змін. Всі троє вчених вивчали це питання окремо і лише згодом стали публікуватися спільно. Їх дослідження можуть допомогти в боротьбі з раком та іншими хворобами.

Фізика

Премію за досягнення в галузі фізики в цьому році отримали канадець Джеймс Піблз і громадяни Швейцарії Мішель Майор і Дідьє Кело. Вони отримали високу оцінку за свої дослідження в області астрономії. Піблз отримав премію за теоретичні відкриття в галузі фізичної космології, а двоє інших вчених — за відкриття екзопланети, яка обертається навколо зірки, схожої на Сонце.

Хімія

9 жовтня нагороджували лауреатів нобелівської премії з хімії. Її присудили японському хіміку Акіра Йошино, американцеві Джону Гуденафу і британцеві Стенлі Уіттінгему за розвиток літій-іонних батарей. Саме за їх допомогою сьогодні працюють сучасні електронні пристрої, від невеликих гаджетів до електромобілів. Завдяки роботі Йошино батареї та акумулятори стали безпечнішими.

Література

Нобелівську премію з літератури цього року присудили відразу за два роки. Справа в тому, що в минулому році навколо літературної премії і журі, яке цю премію присуджує, розгорівся скандал за участю чоловіка однієї з членів академії Катаріни Фростенсон. В результаті Шведська академія вирішила не вручати премію до відновлення довіри громадськості до неї. У 2019 році премію отримали відразу двоє людей — польська письменниця Ольга Токарчук і австрійський письменник Петер Гандке.

Гандке отримав премію за впливові роботи. Відзначається, що він дуже обдаровано описує те, що відбувається на периферії людського існування. Критики додають, що Гандке експериментує зі словом, його потрібно читати людям з певною внутрішньою підготовкою.

Ольга Токарчук отримала премію за «уяву, яка з енциклопедичною пристрастю показує порушення кордонів як стиль життя». Проза Токарчук сприяє об’єднанню народів і культур. Вона, до речі, затятий противник націоналізму. Відзначимо, що Токарчук має українське коріння.

Премія миру

Нобелівську премію миру в 2019 році отримав прем’єр-міністр Ефіопії Абію Ахмеду Алі. Він отримав нагороду за участь у вирішенні конфлікту з Еритреєю. Прем’єр став першим лідером Ефіопії, який зустрівся з главою Еритреї за останні 20 років. Більш того, країнам вдалося підписати декларацію про мир і дружбу.

Економіка

Нобелівку з економіки отримали Абхіджіт Банерджі з Індії, Естер Дюфло з Франції і американець Майкл Кремер. Премію їм присудили за боротьбу з бідністю. Відзначається, що вчені експериментували з підходами щодо викорінення бідності в світі. Економісти представили нові методи боротьби з бідністю. Вони запропонували боротися з бідністю частинами — вирішуючи одні проблеми, які потім ведуть до вирішення інших.

Премією імені А. Нобеля завершився нобелівський тиждень 2019 року.

Раніше RabinovichTV писав, чи варто чекати на повернення трудових мігрантів.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий