Хто заробляє бали на хайпі навколо Грети Тунберг

Однією з найбільш розкручених тем, пов’язаних із самітом ООН, став виступ 16-річної активістки зі Швеції. Чи справді дівчинка може стати символом нового покоління?

Шведська школярка, еко-активістка Грета Тунберг виступила з емоційною промовою на Генеральній асамблеї ООН. Вона звинуватила світових лідерів в тому, що вони «вкрали її мрії та її дитинство». Основна претензія Грети Тунберг до політиків була в тому, що вони думають лише про гроші та економічний розвиток, а тим часом помирають цілі екосистеми. Виступ Грети було сприйнято неоднозначно. Одні назвали її «іконою» еко-руху, символом нового покоління. Інші — звинуватили в награності, не забуваючи нагадати, що у дівчини проблеми з психікою. Президент США Дональд Трамп показово проігнорував еко-активістку і навіть пожартував над нею в своєму Твіттері. Виступ Тунберг нікого не залишив байдужим – це факт. Але чи дійсно це заслуга дівчини?

Хто така Грета?

Грета Тунберг стала відомою завдяки тому, що в 15 років вирішила прогулювати школу, протестуючи під шведським парламентом. Дівчинка сиділа під парламентом з саморобним плакатом «Шкільний страйк за клімат». Вона закликала політиків якомога швидше вживати заходів по боротьбі з кліматичними змінами. Її історію розкрутили в західних ЗМІ, у неї з’явилися послідовники. Школярі з багатьох країн провели подібні пікети і демонстрації. Сама Тунберг визнає, що ідею страйку їй підкинув активіст Бу Торен з екологічної організації Fossilfritt Dalsland.

Протести Грети зробили її відомою і затребуваною. Особливо в середовищі лівих активістів. Представники лівих партій навіть номінували Тунберг на Нобелівську премію миру. У 2018 році Грета стала одним з найвпливовіших підлітків у світі, а в 2019 році «жінкою року» в Швеції та однією зі 100 найвпливовіших людей світу. Крім цього, Тунберг стали запрошувати на різні заходи, конференції та лекції, присвячені проблемам екології, глобального потепління. Вона виступала на Давоському форумі, на конференції Європейського соціально-економічного комітету. Дівчина зустрічалася з генсеком ООН Антоніу Гуттеррішем, представниками Європейського парламенту, Арнольдом Шварценеггером і президентом Австрії.

Проблеми зі здоров’ям

Грета народилася в сім’ї актора і оперної співачки. В 11 років у неї почалися проблеми з психікою. Вона впала в депресію, перестала їсти і розмовляти. Їй поставили відразу кілька серйозних діагнозів:

Синдром Аспергера — дорослий аутизм, аутична психопатія. Проявляється труднощами в спілкуванні з людьми, обмеженим і стереотипним набором інтересів і занять. Людям з синдромом Аспегера властиво зосереджуватися на одному занятті, яке повністю поглинає їх.

Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) — психічний розлад, при якому характерні нав’язливі стани, лякаючі думки, одержимість ідеєю. Люди з ОКР постійно страждають від тривоги і патологічних страхів.

Селективний мутизм — нездатність розмовляти в особливих ситуаціях, коли від людини чекають, що вона заговорить.

Експерт-міжнародник Ігар Тишкевич зазначає, що мало хто з людей, які захоплюються Гретою, намагається розібратися в діагнозах дівчинки. А за всім цим активізмом стоїть глибока людська травма. За словами експерта, боротьба зі зміною клімату у виконанні Грети прекрасно вкладається в клінічну картину букета з синдрому Аспергера і ОКР. Тишкевич вважає, що батьків можна зрозуміти. Вони підтримують інтереси дочки, оскільки завдяки їм вона хоч якось соціалізується. При цьому люди, які розкручують Грету, возять її на заходи, організовують їй виступи, просто використовують дівчинку заради хайпа. Розлади Грети в цей момент тільки загострюються. 

Але є одна проблема, формат Грети «заходить» один, максимум два рази. Потім він буде набридати, потім дратувати. Сприйняття теми може змінитися, дівчинка змінитися не зможе. І на цьому етапі отримає новий букет діагнозів (якщо залишиться жива), — підводить підсумок Тишкевич.

Хто використовує Грету?

Весною 2019 року у виданні Standpoint вийшла викривальна стаття про те, хто розкрутив Грету Тунберг. У матеріалі наголошується, що розкручуванням дівчинки займалися зелені лобісти, піарники, еко-науковці та аналітичний центр, заснований екс-міністром Швеції. Цей політик, на даний момент, близький до компаній, які готуються до озеленення західних економік. Грету вони використовують для просування своєї політики. Але це не все. Розслідувачі з’ясували, що еко-активісти давно планували залучити до своєї кампанії молодь. Тому перші протести дівчинки також не випадкові.

Крім висвітлення фактів, журналісти Standpoint провели детальний аналіз того, як Грету розкручували. Як з простої школярки вона перетворилася у всесвітньо відому еко-активістку. Відзначається, що завдяки Грете зелені лобісти мають намір домогтися схвалення глобальних екологічно проектів. Але справа тут зовсім не в турботі про природу, а в переході до нових прибуткових систем.

Політичний експерт Микола Спіридонов не виключає, що виступ на Генасамблеї Греті влаштували ті, проти кого вона виступала, і кого вона звинувачувала. На думку експерта, таким чином деякі політики хочуть дискредитувати ідею боротьби з кліматичними змінами, перетворивши це в жарт про душевнохвору дитину. 

Варто відзначити, що на Греті вже сьогодні заробляють її батьки та інші люди. Так, мати дівчинки Малена Ернман видала книгу про екологію. Через пару днів після презентації Грета вийшла на свій перший пікет. Збіг? PR-фахівець Інгмар Рентцхог, який розкрутив пікет в соцмережах і зробив відео про Грету вірусним, також заробив на дівчинці. У 2018 році він заснував екологічний стартап, а Грету використовував для реклами компанії. За оцінками журналістів, Рентцхог заробив з її допомогою майже 1 млн євро.

Як в Україні відреагували на Грету

Українські соцмережі вже кілька днів обговорюють виступ Грети на саміті. Але якщо в західних країнах її промову переважно хвалять, дівчинкою захоплюються, то в Україні та Східній Європі її не сприймають всерйоз, вважаючи, що західний світ з’їхав з глузду, даючи виступати на саміті психічно хворій дитині.

Дизайнер і активістка Орнелла Остапенко, коментуючи реакцію українців на Грету, заявила, що ми знаходимося поза світовим контекстом. Поки весь західний світ серйозно замислюється про проблеми екології, українці «дружно тролять» дівчинку, яка виступає з закликом звернути увагу на цю проблему.

Остапенко зазначає, що в усьому світі дбають про екологію: люди сортують сміття, компанії використовують еко-гасла, відмовляються від шкідливого виробництва. За словами дизайнера, сьогодні в країнах першого світу продається те, що не шкодить навколишньому середовищу. Україна ж показала, що знаходиться на іншій стадії розвитку суспільства. Остапенко не виключає, що Грету використовують як символ, але ці цінності, на її думку, повинні стати цінностями всіх жителів Землі. 

Бізнесмен Володимир Співаковський назвав Грету представницею нового покоління — покоління W. Він вважає, що саме цьому поколінню вдасться переформатувати уклад життя землян, завершити епоху споживання і зосередитися на збереженні навколишнього середовища.

Хто б не стояв за Гретою, він використовує дієві для сьогоднішнього дня методи популяризації інформації — хайп і популізм. Аналітики наголошують, що промова Грети відверто маніпулятивна. Вона не пропонує рішень, а лише звинувачує світових лідерів у всіх смертних гріхах.

Як повідомляв RabinovichTV, Промова шведської еко-активістки Грети Тунберг під час саміту ООН моментально стала однією з найбільш обговорюваних тем у світі.

Не оминула вона і українські соцмережі. Хтось дівчину підтримує, а хтось критикує її або сили, «які за нею стоять».

Тему не оминув навіть Дональд Трамп, чомусь назвавши Грету «дуже щасливою дівчинкою, яка з радістю дивиться із світле майбутнє».

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий