Як працює закон про спліт? Чому експерти його не схвалюють?

Український парламент передав функції контролю за небанківським фінансовим ринком Нацбанку. Чи варто українцям очікувати зачистки страхових компаній і ломбардів?

Сьогодні в Україні функціонує майже 2 тис. небанківських установ, до яких відносяться страхові компанії, ломбарди, кредитні спілки та інші фінансові установи. Всі вони до недавнього часу перебували під контролем Нацкомфінпослуг. Тепер наглядом за цими установами займеться Нацбанк України.

Що зміниться?

Ідея створення єдиного фінансового регулятора обговорюється в Україні близько 20 років. У попередні 5 років законопроект активно опрацьовувався, але прийнятий не був, не дивлячись на лобіювання документа з боку МВФ.

Крім передачі під крило НБУ ряду фінустанов, прийнятий закон передбачає ліквідацію Нацкомісії з регулювання ринків фінансових послуг і передачу повноважень з нагляду за системою недержавного пенсійного забезпечення та фондами фінансування будівництва Нацкомісії цінних паперів та фондового ринку. Передача всіх справ і повноважень повинна пройти до 1 липня 2020 року.

Який у цьому сенс?

Лобісти законопроекту стверджують, що документ дозволить скоротити точки дотику бізнесу і держави за рахунок того, що контролюючих органів стане менше. Відповідно, стане менше погоджувальних процедур. Автори законопроекту запевняють, що реформа дозволить захистити права споживачів фінансових послуг і дозволить залучити в Україну інвестиції.

Як відомо, законопроект про спліт був однією з вимог МВФ, бо він реформує контроль за небанківським сектором в Україні відповідно до міжнародних стандартів.

Глава НБУ Яків Смолій заявив, що закон про спліт дозволить регулятору ще краще забезпечувати фінансову стабільність в Україні. Також він дасть можливість довести до кінця реформу фінсектора, вимагаючи від усіх учасників ринку прозорості, надійності та ефективності.

Чому експерти проти?

Після «банкопаду» 2015-2016 років, який ініціював Нацбанк, фінустанови з побоюванням ставляться до переходу під контроль регулятора. Багато страхових компаній оцінюють закон як крок у бік знищення небанківського ринку.

Гендиректор асоціації «Страховий бізнес» В’ячеслав Черняховський зазначив, що страховики очікують зачистки і скорочення кількості небанківських фінустанов. За його словами, найбільше «зачистка» торкнеться регіональних компаній. Черняховський назвав кілька негативних наслідків від спліта:

1) Послуги небанківських установ стануть менш доступними. За словами експерта, далеко не всі компанії хочуть працювати в регіонах через низьку прибутковість і невелику кількість клієнтів. Якщо регіональні компанії будуть усунені, в невеликих містах просто не залишиться страхових компаній.

2) Якщо кількість учасників ринку скоротиться, зникне конкуренція. Як наслідок, підвищиться ціна на послуги і погіршиться їх якість.

3) На страховому ринку не існує системи гарантування, подібної Фонду гарантування вкладів. Це означає, що в разі їх банкрутства, ліквідації або відкликання ліцензії, клієнти можуть залишитися без компенсацій і виплат.

4) Спліт вплине на всю економіку, тому що без роботи залишаться десятки тисяч людей, зайнятих в реформованій сфері.

За словами Черняховського, завдяки НБУ Україна втратила банківський ринок, і тепер регулятор візьметься за фінансовий ринок, який ще працює.

Фінансовий аналітик Олексій Кущ теж не в захваті від законопроекту. За його словами, тепер НБУ буде «косити» не тільки банки, а й інші фінансові компанії. Експерт зазначає, що в умовах політичної нестабільності в Україні не можна залишати всі функції контролю в одних руках, оскільки це може привести до виникнення корупційних схем і додаткового тиску на бізнес. Кущ наголосив, що фондовий і страховий ринки в Україні сьогодні не можна назвати зрілими, а недержавні пенсійні фонди перебувають на етапі створення. Віддати це все під контроль Нацбанку, на думку експерта, означає знищити все на початковому етапі.

Олексій Кущ вважає, що спліт призведе до зачистки фінансового ринку, ліквідації кількох сотень компаній, на місце яких зайдуть великі транснаціональні холдинги.

У парламенті зареєстрували законопроект, покликаний легалізувати тіньові капітали в Україні. RabinovichTV розбирався, чи буде працювати цей закон.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий