Як «відрізати» центральне опалення у себе в квартирі

Українцям, які живуть у багатоповерхівках, дозволили відрізати центральне опалення і гарячу воду, проте в реальності зробити це зможуть тільки обрані

Жителям українських багатоповерхівок дозволили відрізати свої квартири від центральної системи опалення та гарячого водопостачання. Відповідний порядок визначив Мінрегіонбуд своїм наказом №169, який вступив в силу в вересні 2019 року.

Новими правилами передбачено:

Відключення від мереж централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води не тільки власників будинків, а й власників окремих квартир та нежитлових приміщень.

Власники квартир і нежитлових приміщень багатоповерхівки мають право відключитися і встановити систему індивідуального теплопостачання, але тільки в тому випадку, якщо не менше 50% квартир і нежитлових приміщень цього будинку вже відключені від цих систем.

Відключатися можна тільки в міжопалювальний період та не пізніше 1 жовтня.

Рішення про відключення приймає орган місцевого самоврядування за письмовою заявкою власника, а не постійно діючою комісією, яка відтепер є лише консультативно-дорадчим органом.

Що буде в нових договорах на комунальні послуги. важливі деталі

На офіційних веб-ресурсах органів місцевого самоврядування та виконавців відповідних комунальних послуг повинна бути розміщена інформація про перелік будинків, в яких не менше половини квартир і нежитлових приміщень вже відрізані від центрального опалення і гарячої води, пише UBR.ua.

Рахунки прийдуть все одно

За словами експертів, сьогодні багато українських споживачів, м’яко кажучи, незадоволені високими тарифами на централізоване опалення і гарячу воду, а також якістю надання цих послуг. Багато давно плекають мрію відключитися від них і встановити індивідуальне опалення в своїй квартирі.

У разі відключення централізовані послуги можна замінити електричним опаленням або газовим. І воду, відповідно, нагрівати електричним бойлером або газовою колонкою.

«Послугу по нагріванню води можна замінити бойлером, але за водовідведення платити все одно доведеться. А від рахунків за опалення ніяк не позбутися, хоч зрізав батареї хоч не зрізав, рахунок все одно прийде. Без платіжок можна залишитися, тільки якщо відключитися всім будинком», — розповів провідний експерт «Громадського аудиту» Тарас Галайда.

Навіщо забороняли

Заборона на відключення окремих квартир від мережі централізованого опалення діяв з 2007 року. Його аргументували тим, що в багатоквартирному будинку централізоване опалення працює як цілісна система і опалює весь будинок, житлові та нежитлові приміщення, а не кожну квартиру окремо.

Тому якщо хтось самовільно відріже батареї, це вплине на всю систему, вона розбалансує, і від цього постраждають інші мешканці.

До 2007 року законодавство України дозволяло відключення окремої квартири від централізованого опалення. Але не самовільно, а за чітко регламентованими правилами, з проходженням складної юридичної та технічної процедури. Вона займала чимало часу і вимагала значних вкладень на переобладнання, проекти та ін.

Згідно з постановою Кабміну №1268 від 31.10.2007 відключення окремих квартир було можливим тільки всім багатоквартирним будинком в цілому, з ініціативи всіх споживачів.

Новий же закон «Про житлово-комунальні послуги» пом’якшив цю заборону. Під нього новий порядок і видали. Зазначеними нововведеннями було дозволено відключення окремих квартир від мережі централізованого опалення, в будинках де вже було (до 2007 року) відключено понад 50% квартир. Це ж стосується і гарячого водопостачання.

«Але як сам закон, так і новий порядок відключення не дає можливості відключитися всім бажаючим споживачам. Ці документи тільки спрощують цю процедуру для тих будинків, де вже відключено понад половини квартир. Для інших споживачів можливість відключення так і залишається виключно в межах цілого будинку, не даючи можливості відключення окремої квартири. Фактично людини заганяють в глухий кут, підвищуючи тарифи на опалення і забороняючи відмовитися від такої послуги», — говорить Галайда.

Доведеться платити за «відрізаних»

Основна проблема в неможливості відключити тільки одну або кілька квартир — відсутність рівноцінної заміни і обов’язки власника такої квартири підтримувати загальнобудинкові показники тепла. Тому такі дії можуть привести до повного розбалансування всієї системи опалення будинку.

Така квартира буде отримувати тепло від ближніх квартир, ніж змусить останніх витрачати на опалення більше ресурсу. Тому й важливо розглядати квартиру як невід’ємну частину всього житлового багатоквартирного будинку.

Системи будинку працюють в комплексі і бажання однієї квартири на відключення повинно бути передбачено при плануванні всього будинку, щоб не було значних втрат для всіх інших, кажуть експерти.

«Індивідуальне опалення працює там, де спочатку в проекті будинку передбачалася така можливість. У старих будинках це передбачено не було. Страх споживачів перед опалювальним сезоном пов’язаний з відсутністю модернізації системи центрального опалення, нестабільністю котелень і відсутністю в кожному будинку індивідуальних теплопунктів з можливістю регулювання », — зазначив президент Асоціації ОСББ« Розвиток самоврядування »Станіслав Драганов.

Читайте нас в Facebook  і Тwitter , також підписуйтесь на канал в Telegram , щоб завжди бути в курсі важливих змін в країні і світі.      

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий