Жодних платних пляжів і парканів: в Україні запрацював новий закон

В Україні 21 лютого запрацював новий закон про безоплатний і безперешкодний доступ до узбережжя річок та водойм.

Щороку відкритість берегів, водойм у Києві, та, що говорити про столицю, взагалі, по всій Україні стає все меншою. Адже, куди не пройди – не проїдь, усюди стоять великі паркани та огорожі. Таким чином пересічних громадян у буквальному сенсі позбавляють законного права доступу до головних ториторій уздовж Дніпра. І як би люди не боролися за право безперешкодного доступа до узбережжя річок, гроші, як завжди вирішують усі суперечливі питання… Але, можливо не цього разу… 

Так, в Україні усі незаконні огорожі та інші конструкції, які обмежують доступ до водойм, мають бути демонтовані – цього вимагає закон, який набув чинності 21 лютого. Мета закону — створення цивілізованих умов при користуванні водоймами й узбережжям, та недопущення зловживань з боку фізосіб чи юридичних осіб при користуванні ними пляжними зонами чи прибережними смугами, інформує «Адвокат Права».

Отже, згідно з документом, простим людям повинен бути забезпечений безперешкодний і безкоштовний прохід до узбережжя річок, водойм і островів для загального водокористування.

У разі порушення закону передбачається штраф:

? від 200 до 400 неоподатковуваних мінімумів доходів (для громадян) — від 3 400 до 6 800 грн. (за повторне порушення протягом року — від 6 800 до 11 900 грн.);

? від 400 до 700 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (для посадових осіб) – від 6 800 до 11 900 грн. (за повторне порушення протягом року — від 11 900 до 17 тис. грн.).

Крім цього, якщо доступ громадян до узбережжя обмежений (в тому числі з-за встановленого паркану або інших конструкцій) на земельних ділянках, що знаходяться в користуванні юридичних або фізичних осіб, то це буде підставою для припинення права користування такими ділянками через суд.

У нового закону є всі шанси відкрити доступ до водойм з кількох причин:

? тільки зараз за обмеження доступу прямо передбачили відповідальність;

? передбачено що обмеження доступу є підставою для припинення права користування такими земельними ділянками прибережних захисних смуг за рішенням суду;

? законодавець дав три місяці з моменту вступу в силу закону (які вже пройшли).

Контроль за виконанням закону покладено на місцеві адміністрації, а притягати до відповідальності за порушення повинні державні інспектори з охорони навколишнього середовища. Поліція в цьому питанні безсила через відсутність у неї відповідних повноважень, і напевно буде тільки реагувати  в разі порушення громадського порядку або у випадках самоуправства.

Як відомо, президент України Володимир Зеленський підписав закон «Про внесення змін у деякі законодавчі акти України щодо забезпечення безперешкодного доступу громадян до узбережжя водних об’єктів для загального водокористування» №233-IX, які прийняла Верховна Рада 29 жовтня.