Кабмін схвалив програму дій: експерти розповіли, що про неї думають

Що обіцяє влада, та чи зможе вона це виконати?

Кабінет міністрів під керівництвом прем’єр-міністра Олексія Гончарука ухвалив пріоритети та цілі на наступні п’ять років. У програмі діяльності представлені ключові цілі уряду та окремі цілі для кожного з міністерств. Розберемося, що обіцяє влада, та чи зможе вона це виконати.

Амбітні цілі

У Кабміні обіцяють, що за наступні п’ять років українська економіка зросте на 40%. При цьому буде залучено близько 50 млрд доларів інвестицій, створено близько 1 млн нових робочих місць, зростатиме народжуваність, а кожен українець буде забезпечений на рівні реального прожиткового мінімуму.

Крім цього в уряді обіцяють відновити інфраструктуру: побудувати та відремонтувати всі основні дороги, побудувати п’ять портів та 15 аеропортів. Влада обіцяє вкладати гроші в науку та освіту, а також створювати якісний сервіс для людей.

Окремі відомства беруть на себе зобов’язання покращити систему освіти в Україні, підвищити рівень медицини, покращити умови життя для інвалідів та пенсіонерів, зменшити податкове навантаження, підвищити якість комунальних послуг, покращити захист українців за кордоном тощо. Як бачимо, Кабмін поставив для себе амбітні цілі. Але нічого не написав про те, як планує їх досягати.

За все хороше

Експерти відразу ж розкритикували програму дій уряду, зазначивши, що її можна охарактеризувати однією фразою: «за все хороше, проти всього поганого».

Політичний експерт Валентин Гайдай зазначив, що у нього склалося враження, що нова влада взяла за основу програму дій попередніх урядів, змінила титульні зображення і на цьому завершила свою роботу. За словами експерта, те, що потрібно підіймати соціальні виплати, пенсії та зарплати – це й так всім зрозуміло. Головне питання – як вони збираються це робити, де будуть брати гроші на це. Гайдай вважає, що сума інвестицій у розмірі 50 млрд доларів нереальна. Він наголошує, що українська влада на даний момент не робить нічого для того, щоб залучити такі великі гроші.

Економіст Олексій Плотніков назвав програму уряду наївно-фантастичною, зазначивши, що МВФ вона точно сподобається.

Економічний експерт Олександр Охрименко наголосив, що програма нового уряду схожа на лозунги ЦК КПРС, де все добре, а в планах лише покращення та підвищення. За словами експерта, у програмі відсутнє найголовніше – план, як це зробити. Також в документі відсутні механізми. Охрименко, як і інші експерти, вважає, що цифри, закладені в програму, нереальні. 

Експерт зазначає, що за 28 років незалежності сума іноземних інвестицій в Україні склала 62 млрд доларів. Уряд хоче залучити 50 млрд доларів за п’ять років. Олександр Охрименко погоджується, що запуск ринку землі забезпечить економічне зростання, але воно додасть 2-3% росту на рік. І це аж ніяк не 40% у сумі.

Не програма, а суцільний сором

Економічний експерт Віктор Скаршевський зазначає, що назвати ухвалений урядом документ програмою не можна. Його навіть концепцією назвати не можна. За словами експерта, з цього тексту незрозуміло, яка структура економіки очікується, що ми будуємо, що хоче зробити уряд. Економіст наголошує, що в програмі має бути чітка позиція уряду: ми або залишаємося сировинною економікою, або робимо ставку на розвиток промисловості, виробництво товарів з високою доданою вартістю та розвиток експорту. Цього в програмі немає. 

Наприклад, 40% зростання економіки за п’ять років. На це немає ресурсів. За рахунок чого вона буде так зростати? За рахунок яких галузей? Обіцянка про 1 млн нових робочих місць. В яких галузях? З якими заробітними платами? Нічого немає, лише якісь цифри на кінець 2024 року, — зазначив Скаршевський.

Політолог Віктор Таран назвав  програму уряду «хіпстерською презентацією з набором модних слів». На його думку, в новій програмі немає жодного притомного аналізу, розрахунків та аргументів. Таран наголошує, що економічний блок взагалі дуже кульгає, а стратегія економічного розвитку відсутня. В програмі немає економічних пріоритетів, точок зростання та галузей, на які робитимуть ставку. Виходить, що заробляти гроші уряд планує, продаючи все. Тезу про мільйон робочих місць політолог назвав «гарною брехнею».

Економіст Ігор Гарбарук зазначає, що замість програми дій уряд просто розповів про свої наміри. До того ж, не дуже вдало. Гарбарук вважає, що студенти третього курсу економічного університету виклали б цю інформацію набагато краще за міністрів. За словами економіста, у програмі багато оціночних характеристик, які неможливо виміряти.

Я взагалі не розумію, як можна так викладати цілі по МОЗу: «Люди живуть довше, люди хворіють менше, люди здоровіші», — дивується експерт.

Зазначимо, що після ухвалення Кабміном за програму уряду мають проголосувати народні депутати.

Як повідомляв RabinovichTV, Володимир Зеленський поставив Кабміну 17 завдань, які мають бути виконані до 2030 року.

 

 

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий