Кабмін уріже дотації аграріям. Що планують змінити?

Той випадок, коли для влади стартапи є куди пріоритетнішими, ніж аграрний сектор.

Для влади державний Український фонд стартапів, створений з ініціативи Кабінету Міністрів, є куди пріоритетнішим, ніж аграрний сектор. А все тому, що на церемонії нагородження, яка проходила за участю президента Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Олексія Гончарука 8 українських стартапів, які були визначені Фонд в ході конкурсу, отримали від держави сумарно близько 9 млн грн у вигляді seed- і pre-seed -грантов.

Отже, Seed-гранти по $50 тис. (1 млн 250 тис.), зокрема, отримали стартапи AeroDrone (комплексні рішення на базі безпілотних літаків); GeoDesign info (аналітичний онлайн-центр); BIOC (технологія нанополімеризації для отримання біопластику); FieldBI (аналітично-експертна система для стейкхолдерів ринку); «Правомен» (автоматизований помічник із побутових юридичних питань для допомоги населенню); Framiore (бренд одягу з власним R&D-центром із розробки інноваційних виробів і технологій).

 У свою чергу pre-seed гранти по $25 тис. (625 тис. грн) отримали: Pytag (торговельно-аналітична платформа для торгівлі зерном) і BioBin (мобільний застосунок для кращого впливу на довкілля).

«Для нас Фонд стартапів є пріоритетним проектом, який ми як уряд робимо в першу чергу. Тому ми стартували рано настільки, наскільки могли це організувати. Перший конкурс — завжди виклик, і цей перший конкурс показав, що держава також може задавати стандарти, які формують довіру», — цитує «Інтерфакс-Україна» слова Гончарука під час церемонії.

Поряд з цим, у 2020 році в Кабінеті міністрів України заявили, що планують обмежити державну підтримку аграріїв. Максимальна сума дотації одному сільгоспвиробнику складе 50 млн грн. Про це заявив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тарас Висоцький в коментарі виданню «Інтерфакс-Україна».

«У 2020 році буде встановлена ​​максимальна сума держпідтримки на одного суб’єкта з урахуванням пов’язаних осіб в розмірі 50 млн грн», — сказав Висоцький.

Що ще планують змінити

Також в цьому році уряд пропонує відмовитися від державних дотацій аграріям, а натомість створити програму компенсації процентних ставок на покупку сільськогосподарської землі. На ці цілі повинні витратити 4,4 млрд грн.

1 млрд грн — на розвиток тваринництва і переробку сільгосппродукції;

1 млрд грн — на часткову компенсацію вартості с/г техніки та обладнання вітчизняного виробництва;

1,2 млрд грн — на підтримку заходів в АПК шляхом здешевлення кредитів;

185 млн грн — на розвиток фермерських господарств;

400 млн грн — на садівництво, виноградарство і хмелярство;

215 млн грн — сімейним фермерським господарствам через механізм доплати на користь застрахованих осіб.

Коли почнуться виплати

Виплати за напрямками держпідтримки українського агросектора почнуться з квітня 2020 року. За словами Висоцького, 80% виплат відбудуться в другому півріччі. Уже зафіксована дату подачі документів — до 1 жовтня.

Також він повідомив, що спільно з аграрним комітетом міністерство вирішило на початку липня 2020 року анонсувати план державної підтримки на 2021-2023 роки.

«Всі потенційні одержувачі будуть чітко розуміти, на що їм розраховувати в наступному трирічному бюджетному циклі. Крім того, з 2021 роки ми передбачаємо ввести такі напрямки підтримки як агрострахування та переробку сільськогосподарської продукції», — розповів заступник міністра.