Кабмін звільнив двох топ-чиновників: хто зможе сісти у вакантні крісла

Кадрові сюрпризи у Податковій і Митниці: чому звільнили Нефьодова та Верланова?

У п’ятницю вечором 24 квітня, пред вихідними Кабінет Міністрів неочікувано з блискавичною швидкістю і без попереднього обговорення звільнив керівників одразу двох ключових відомств країни – податкової та митниці. І, що саме ціково, звільнені керівники і частина міністрів дізнались про це лише за мить до ухвалення рішення уряду. 

При цьому варто зазначити, що розмови про заміну Сергія Верланова та Максима Нефьодова у владі велись уже давно. Але каталізатором для звільнень Нефьодова та Верланова стало скандальне інтерв’ю екс-міністра фінансів Ігоря Уманського, який очолював Мінфін усього три тижні.

Нагадаємо, у ньому Уманський розповів про «скрутки» ПДВ, від яких бюджет втрачає по 5 мільярдів на місяць, та про «ідеаліста, який намагається намалювати картину світлого майбутнього», при якому «не зупиняється контрабас». І саме ініціювання звільнення обох керівників Уманський називає причиною своєї відставки і конфлікту з прем’єр-міністром.

Самі звільнені чиновники, натомість, бачать у рішенні уряду «політичні» мотиви і «зупинку реформ».

Однак, що ж сталось, чому Кабмін поспіхом звільнив Верланова та Нефьодова, та й ще за таких дивних обставин пізно вечором? Та, що думають з цього приводу самі звільнені чиновники, а головне, хто може сісти в їхні крісла замість них? 

Отже, все по порядку. Кабінет міністрів звільнив голову Державної податкової служби Сергія Верланова і главу Митної служби Максима Нефьодова. Про це в п’ятницю, 24 квітня, повідомив в Telegramі нардеп Олексій Гончаренко, який був присутній на засіданні Кабміну.

Нардеп повідомив, що уряд звільнив з посади заступника голови Державної податкової служби Дмитра Венцковського.

Також за словами депутата, звільнені заступники Нефьодова — Роберт Зелді, Денис Шендрик та Сергій Пєтухов.

Крім того, після засідання уряду прес-служба Міністерства фінансів розіслала усім ЗМІ реліз, в якому його голова Сергій Марченко наголошував на «нереалізованих сподіваннях» щодо роботи підконтрольних йому відомств.

Навіть у докризовий час керівництво цих служб виявилося нездатним виконувати покладені на них завдання. А в нинішніх умовах їхнє перебування на посадах було ризиком забезпечення фінансової безпеки, – заявив він.

Реакція

У Кабміні повідомляють, що звільнення і Верланова і Нефьодова відбувалося без попередніх додаткових обговорень. Нардеп Гончаренко, який був присутній на засідання заявляв, що вся процедура звільнення очільників двох надважливих для країни відомств відбулося за 30 секунд.

В інтерв’ю liga.net Максим Нефьодов пояснив, що жодної комунікації ні до, ні після засідання уряду з новим міністром Марченко не мав та йшов на Кабмін розглядати поточні питання митниці.

Наскільки я зрозумів з виразу обличчя частини міністрів, для багатьох наше звільнення – мене, Верланова, усіх заступників – було сюрпризом… Це, звісно не трагедія, але шкода, що, вірогідно, це означає зупинку реформи. Ми старалися як могли», – прокоментував Нефьодов. За його словами, ймовірно, навіть «для команди самого Марченка це стало сюрпризом.

Також колишній головний митник країни неоднозначно прокоментував слова Марченка щодо нездатності виконувати покладені на нього обов’язки. «Можу лише сказати, що я щиро сподіваюся, що це рішення для пана Сергія (Марченка. – ред.) вартувало того», – сказав він.

Щодо славнозвісних історій Уманського про «скрутки» Нефьодов заявив, що йому «нема чого приховувати чи соромитися» і «нехай з цим розбираються правоохоронні органи».

При цьому Нефьодов подякував своїм колишнім заступникам Сергію Пєтухову, Роберту Зелді та Денису Шендрику. Їх звільнення він пояснив незгодою з вимогами виконувати якесь «завдання».

«Пишаюся тим, що довелося звільняти не тільки мене, а й усіх заступників… Не знайшлося нікого, хто б погодився виконувати завдання». Дякую всій команді, ви всі кращі, аніж я заслуговував, як керівник», — написав Нефьодов на своїй сторінці у Facebook. 

До того ж, голова Податкової служби Сергій Верланов також дуже швидко відреагував на останні події.

Я вважаю, що це є зміною курсу. Рішення є політичні. Ці рішення не мають жодної підстави стосовно ефективності», – наголосив він в  ефірі «Свобода слова Савіка Шустера».

Крім цього, чиновник повідомив, що завчасно подав заяву до Офісу генпрокурора на Уманського, звинувачуючи останнього у неправдивому повідомленні про злочин (йдеться про ті самі «скрутки». – ред.).

Верланов підкреслив, що Державна податкова служба виконала план вперше за 4 роки.

Тим часом колишній прем’єр-міністр  Олексій Гончарук назвав звільнення «продовженням зачистки антикорупціонерів» та «початком «нової» кадрової політики». На його думку, попри супротив та інформаційні атаки за досить короткий період Верланову та Нефьодову вдалось показати «серйозні результати у своїх сферах».

Проте в Кабміні, і Мінфіні іншої думки. Причому міністр фінансів за короткий час кардинально змінив свою думку про керівників митниці та податкової.  

За декілька днів до доленосних кадрових рішень Сергій Марченко заявляв, що «кадрові питання назріли», але ситуація вимагає складнішого рішення, ніж просто звільнення двох топ-чиновників. Наразі ж він каже, що їхнє «перебування на посадах було ризиком забезпечення фінансової безпеки».

Хто тимчасово замінить Нефьодова та Верланова?  

Так, зі слів міністр фінансів Сергій Марченка, обов’язки голови Митниці тимчасово виконуватиме Ігор Муратов, а голови Податкової — Михайло Тітарчук, інформує «Урядовий портал».

Виконання обов’язків голови Митниці тимчасово покладено на керівника одного з департаментів ДМС Ігоря Муратова, а виконання обов’язків голови Податкової – на Михайла Тітарчука, заступника голови ДПС. Ближчими днями буде призначено нових очільників цих двох відомств, — йдеться у повідомленні.

«Кадрові зміни у ДПС і ДМС назріли давно. Я це неодноразово наголошував. У суспільстві давно існує критична маса нереалізованих сподівань щодо діяльності Митниці та Податкової. Навіть у докризовий час керівництво цих служб виявилося нездатним виконувати покладені на них завдання. А в нинішніх умовах їхнє перебування на посадах було ризиком забезпечення фінансової безпеки. Вони втратили довіру людей і мали піти», — наголосив міністр.

За його словами, це перший крок до очищення фіскальних органів держави.

Ближчими днями буде призначено нових очільників цих двох відомств, — зазначив він.

Натомість співрозмовники в оточенні Президента говорять, що від Нефьодова стомились очікувати результату. «Та він усіх вже дістав… Він здібний у соцмережах та Facebook, але не більше», – зауважує один із співрозмовників.

Наразі у президента і в Кабміні не можуть із 100% гарантією відповісти, хто зможе сісти у вакантні крісла. Проте, як мінімум по одному кандидату все ж є.

Нові претенденти, хто зможе сісти у вакантні крісла

За інформацією ЗМІ, нові кандидати на посади керівників двох найбільш ресурсних в країні відомств вже відомі, хоча співрозмовники в Раді стверджують, що остаточне рішення ще не прийняте.

За інформацією ЕП, митницю може очолити Василь Цушко . Нібито зранку 24 квітня він подав декларацію на посаду заступника міністра фінансів. В політиці Цушко – бличчя не нове був міністром економіки в уряді Миколи Азарова з березня 2010 по груден 2010 року. Після реорганізації міністерства і відставки Цушка, екс-президент втікач Віктор Янукович виніс на голосування Ради кандидатуру Цушка на посаду голови АМКУ. Цушко очолював комітет до лютого 2014 року.

Щодо Податкової її може очолити Олексій Любченко . Він також подав в НАЗК декларацію на посаду заступника міністра фінансів. В податковій сфері Любченко – теж обличчя не нове. В минулому він працював директором департаменту оподаткування юридичних осіб Державної податкової служби, а у 2009-2011 роках – заступником голови ДПА.

За інформацією ЗМІ, кандидатуру Любченко лобіював Марченко і водив його в Офіс президента «на узгодження».

Що не так у звільненнях

Муратова Нефьодов після звільнення назвав «ветераном Митниці», який «з технічної точки зору впорається».

І що важливо – займаючи крісло міністра фінансів Маркарова підпорядкувала Мінфіну митну та податкову служби і вперше з 2012 року вибудувала підконтрольну міністру фінансів вертикаль управління всіма фіскальними відомствами. Чи вдасться повторити це Марченко – поки риторичне питання.

Якщо митницю очолить важковаговик Цушко, а податкову – корінний фіскал Любченко, то з великою ймовірністю вони намагатимуться стати самостійними гравцями, а трикутник «Мінфін-податкова-митниця» дасть велику тріщину. Але що буде далі, покаже тільки час…

Нагадаємо, при відставці Кабміну Гончарука Зеленський розкритикував роботу митниці, яка «збирає лайки» у соцмережах, а не гроші.

До слова, наприкінці 2018 року Кабінет міністрів України розділив Державну фіскальну службу на податкову і митну служби й повідомив про намір провести конкурс на керівників новоутворених відомств.

Сергій Верланов очолив Податкову службу в травні 2019 року. Нефьодов став керівником Митної служби в липні.