Кацман: Відставка Смолія – виклик для гривні і гра перед виборами

«Політична» відставка Смолія — виклик для нашої національної валюти і «зачистка» важливого крісла під когось свого з «молодих реформаторів», вважає політичний експерт Володимир Кацман.

«Гучна відставка Якова Смолія з формулюванням «у зв’язку з систематичним політичним тиском» може нести, крім скандалу про досить спірні методи роботи НБУ, ще й певний сигнал про початок «великої гри» і бути нагадуванням про наближення виборів». 

Про це в ефірі програми «Соло» телеканалу «112 Україна» заявив політичний експерт, заслужений журналіст України Володимир Кацман, коментуючи інформацію, що надійшла під час прямого ефіру новина про відставку голови правління Нацбанку Якова Смолія через «систематичний політичний тиск впродовж тривалого часу».

«Хто може в державі, де розділені функції гілок влади, а Нацбанк веде практично самостійну політику, «систематично політично тиснути» на головний фінансовий інститут? Глава правління НБУ підпорядковується наглядовій раді, де більшість іноземців. Це Смолій натякає на тиск звідти або на «внутрішній» тиск, важливо уточнити! Чому Смолій не називає, хто конкретно тисне – президент, прем’єр, хто – може, наглядова рада, може, МВФ?», — задав питання журналіст.

Експерт підкреслив, що не є «фанатом Смолія», поставивши йому в докір наявність серед керівництва НБУ «пані Рожкової, учасниці ряду гучних скандалів», а також спільну роботу з «пані Гонтаревою, розслідування діяльності по якій, по фонду гарантування вкладів і по закритій сотні банків з постраждалими вкладниками ще попереду».

«Підписуючи нарівні з іншими керівниками держави меморандум України з МВФ, Смолій ні серед тих, хто був тут дисидентом або не поділяв подібні погляди. Я також не чув голос Смолія чи його окрему думку, коли Рада приймала, а президент підписував закон про банківську діяльність, що по суті, знищує український банкінг», – нагадав журналіст.

«Легко припустити, яким буде ця «політична» відставка Смолія викликом для нашої національної валюти. Це може серйозно на її стійкість вплинути, це може вплинути і на ситуацію з використанням кредиту від МВФ… Тиск міг бути на перерозподіл грошових коштів, і на «включення станка» під пенсії, під вибори… Не впевнений, що друкарський верстат кращий засіб врятувати економіку, але таке теж може бути причиною несподіваної відставки. Можливо, це «зачистка» важливого крісла під когось свого з «молодих реформаторів» з «зелених», під когось із «грузинського фронту» або спроба реваншу з боку «Сороса». А може це реальність нового закону, де Нацбанк по суті виводять з-під юрисдикції держави. Тут багато є версій — і тільки час покаже, яка з них реальніша», – переконаний експерт.

«Одне зрозуміло вже відразу: це велика інтрига, мені здається, і явний початок «великої гри», треба дивитися, чи буде відставка, в чиїй команді опиниться Смолій, це, врешті-решт, нагадування і про те, що «пішла жара» і зовсім недалеко вибори», – резюмував Володимир Кацман.