Кінець епохи свободи в інтернеті: «слуги» можуть ввести новий податок

В «Слузі народу» хочуть обкласти податками соцмережі і популярні онлайн-сервіси: що відбувається?

В «Слузі народу» хочуть обкласти податками соцмережі і популярні онлайн-сервіси, що може призвести до подорожчання електронних послуг великих міжнародних корпорацій, таких як Google, YouTube, apple , Facebook, Netflix та інші.

Так, народний депутат від «Слуги народу» і глава Комітету з питань фінансів, податкової та митної політікі Данило Гетманцев подав у Верховну Раду законопроект №2634, який пропонує обкласти податком на додану вартість онлайн-сервіси і соцмережі. Відповідний законопроект опубліковано на сайті парламента.

Законопроектом пропонується ввести податок на додану вартість для всіх постачальників електронних послуг. Відповідно до законопроекту, це стосується сервісів постачання зображень, текстів, фотографій, електронних книг і журналів, сервісів постачання відео за запитом, ігор, азартних ігор, включаючи постачання послуг з участі в таких іграх, сервісів для доступу до інформаційних, комерційних, освітніх та розважальних електронних ресурсів, сервісів облачного зберігання даних і інших.

Таким чином, в разі прийняття законопроекту податком буде обкладено такі компанії як Google, YouTube, Facebook, apple , Microsoft, Adobe, Netflix, сервіс бронювання житла на кшталт Booking.com та багато інших.

Як пояснює автор ініціативи, діяльність компаній-нерезидентів, які надають Діджитал-послуги, проводиться без належного оподаткування, що призводить до втрат державного бюджету та створює неконкурентне середовище для резидентів-платників.

Подорожчання на 20% (ПДВ) можуть статися з будь-якими послугами, які споживач отримує через інтернет від компаній-нерезидентів (міжнародні корпорації на зразок Youtube, Netflix, Google, apple , AliExpress і т.д.).

Аналогічне подорожчання очікується і в сфері E-commerce. Йдеться про розміщення реклами на платформах Facebook і Google, YouTube і в мобільних додатках.

У законопроекті уточнено перелік електронних послуг. Зокрема, ними вважатимуться:

Постачання зображень або текстів, фотографій, електронних книжок та журналів;

Постачання аудіо, відео, ігор, азартні ігри, та послуги з участі в таких іграх;

Надання доступу до інформаційних, комерційних, освітніх та розважальних електронних ресурсів;

Доступ до хмарних технологій;

Постачання (на основі ліцензії) програмного забезпечення та оновлень до нього, а також дистанційне обслуговування ПЗ та електронного обладнання;

Надання послуг з реклами в інтернеті, мобільних додатках та інших електронних ресурсах.

Однак, сюди не належать послуги, які були замовлені через інтернет, але доставлені не за допомогою мережі, ПЗ на фізичних носіях, консультації по електронній пошті та надання доступу до мережі.

Місцем надання послуг нерезидентами через інтернет вважатиметься інформація про місцезнаходження фізичної особи, яка отримала послугу, зокрема:

код країни на SIM картці, використаній отримувачем електронної послуги;

місцезнаходження провайдера телекомунікацій, послугами якого користувався одержувач послуги;

місцезнаходженням пристрою, яке визначається за його IP-адресою;

місцезнаходженням банку чи іншої фінустанови, у якому відкритий рахунок, через який здійснюється оплата послуги;

відомості про місце проживання отримувача електронної послуги.

Якщо міжнародна корпорація не зареєструється платником ПДВ в Україні, то буде оштрафована на 8,5 тис. грн.