Коли розпочнеться опалювальний сезон та скільки заплатять українці

Прем’єр-міністр Олексій Гончарук пообіцяв, що опалювальний сезон цього року розпочнеться без проблем. Винятком є лише два міста – Сміла і Новий Розділ. Чи справді це так?

Офіційно опалювальний сезон мав стартувати 15 жовтня, втім, через гарну погоду його затримали – опалення включили лише у лікарнях та дитячих садочках. І то, по заявках. Зазвичай опалення в Україні включають, коли середньодобова температура є нижчою 8 градусів протягом трьох днів. Станом на 25 жовтня опалювальний сезон стартував в 12 областях.

Коли підключать всіх?

Експерт з енергетики Юрій Корольчук вважає, що теплокомуненерго будуть тягнути до останнього, щоб не включати опалення. Будуть вигадуватися різні причини, щоб зекономити, закупити менше газу і мати потім менше боргів. Втім, критичної ситуації, за словами експерта, не буде. Корольчук вважає, що вже у листопаді опалення з’явиться у всіх. Експерт додав, що чинна влада боїться проблем з опаленням, тому що такі проблеми серйозно впливають на рейтинг влади. Отже, можна очікувати, що проблем з опалювальним сезоном не буде.

Проблеми можуть бути

Втім, директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко вважає, що Кабміну не варто розслаблятися. За його словами, запаси вугілля в Україні не такі вже й високі, щоб забути про це питання. Ризики, що вугілля не вистачить, все ще залишаються. Крім цього, за словами Омельченка, є серйозний ризик, який пов’язаний з контрактом щодо транспортування російського газу. Ще один ризик – це підвищення цін на газ. Якщо борги за опалення будуть зростати, можуть розпочатися перебої та відключення. Омельченко наголосив, що в цій сфері купа невирішених проблем, тому радіти прем’єру зарано.

Експерт з енергетики Михайло Гончар також вважає, що попри хороші запаси газу та вугілля проблеми з опалювальним сезоном можуть бути. Він нагадав, що Україна перейшла на нову модель функціонування енергетичного ринку, але перехід не завершився. За словами Гончара, нова влада хоче переформатувати ринок електроенергії під себе, щоб сісти на потоки.

Скільки це коштуватиме?

Економічний експерт Олексій Дорошенко зазначає, що українці під час опалювального сезону витрачають на комунальні послуги близько 38% від доходу родини. За даними різних досліджень, на їжу, сигарети та алкоголь українці витрачають близько 50% доходу. Виходить, що на все інше у людей залишається лише 10-11% коштів. І ця ситуація триває майже півроку. Дорошенко зазначає, що немає нічого дивного в тому, що борги за комунальні послуги зростають. За словами експерта, нормальне життя – це коли люди витрачають на оплату комуналки не більше 16% від доходів.

Що кажуть експерти?

Координатор житлово-комунальних і енергетичних програм громадянської мережі «Опора» Тетяна Бойко вважає, що старт опалювального сезону, який прив’язують до погоди – це радянська традиція. За її словами, пора вже відходити від щорічного урочистого запуску опалювального сезону. Бойко має надію, що колись в Україні перестануть постійно говорити про старт опалювального сезону та супутні проблеми. Натомість, в кожній будівлі буде система погодного регулювання. Якщо в будинку стає холодно, опалення запускається. А в іншому будинку, де тепліше, ні. За словами Бойко, сьогодні в Україні нерідко вмикають опалення, коли на вулиці 18-20 градусів тепла. Вона назвала це сезоном спалювання грошей.

Юрій Корольчук зазначає, що в майбутньому об’єкти соціальної інфраструктури перейдуть на автономне опалення, але треба бути готовими до того, що це буде відображатися на платіжках, які людям виставлятимуть за послуги в лікарнях, пологових будинках тощо. Експерт пояснює, що централізоване опалення вигідніше ніж альтернативне за умови, якщо воно в належному стані. Втім, наразі в Україні виграє автономне опалення. Корольчук вважає, що українська система теплопостачання протягом наступних 20 років буде демонтована.

Раніше RabinovichTV писав, чи влине купюра 1000 гривень на курс.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий