Конкурент Кличка протягнув через Раду закон про столицю: що далі?

Конкурент Кличка протягнув через Раду закон про столицю: що далі?

Нардеп від «Слуги народу» Олександр Ткаченко, який не виключав, що балотуватиметься в мери Києва, протягнув через Верховну Раду законопроект про столицю свого авторства. Попри те, що від «Слуги народу» було подано ще один законопроект про Київ, який передбачав проведення дострокових місцевих виборів у столиці, нардепи підтримали законодавчу ініціативу Ткаченка.

Що змінюється?

Документом розділяються посади мера Києва та керівника Київської державної адміністрації, які до недавнього часу були об’єднанні – ці посади обіймала одна людина. 

Законопроект змінює  виборчу систему для виборів до міської ради. Потрібно буде подолати 5% бар’єр. Крім цього, запроваджується пропорційна система з відкритими списками. Кількість депутатів у міській раді хочуть скоротити зі 120 до 80.

Документ відновлює діяльність районних рад Києва, які існували до 2010 року. У столиці з’явиться  10 райрад по 20 депутатів.

Навіщо ухвалили законопроект?

Мер Києва Віталій Кличко обурений ухваленням цього законопроекту. На його думку, він порушує принципи місцевого самоврядування. Низка депутатів погоджуються з позицією мера, зазначаючи, що документ частково порушує Конституцію України та потребує доопрацювання.

Політичний аналітик Дмитро Купіра вважає, що законопроект про столицю потрібен владі, щоб легітимізувати дострокові вибори в містах-мільйонниках. За його словами, документ ніяким чином не підвищує ефективність місцевого самоврядування, не відстоює інтереси киян, а є лише елементом політичної боротьби. На думку Купіри, не варто сподіватися, що поділ посад мера та голови КМДА якось покращить якість управління.

Що думають експерти?

Директор Центру суспільного розвитку «Інтер-Акція» Юрій Лагутов заявив, що Олександр Ткаченко прагне феодалізації київських районів. За його словами, замість повернення киянам права на ефективне самоврядування, місцеві жителі отримають районних феодалів. Це станеться тому, що вибори на таких невеличких ділянках виграватимуть виключно люди, у яких є гроші та ресурси. Потім ці люди займатимуться тим, що повертатимуть витрачені на агітацію кошти, і аж ніяк не проблемами району. 

Політичний експерт Максим Маньковський вважає, що інтриги навколо столиці – це провина чинного мера Києва. За словами експерта, останні п’ять років Кличку ніхто не заважав внести на обговорення Верховної Ради свій законопроект про столицю, обговорити його з киянами. 

Мені достеменно відомо, що такий документ напрацьовувався і в групу входив, тоді депутат і людина з найближчого оточення Кличка, Дмитро Білоцерковець. Ініціаторами були представники партії «Об’єднання Самопоміч». Але особливого завзяття від влади не спостерігалося, — наголосив Маньковський.

Експерт зазначив, що Кличко уникав цього закону довгий час. Тому зараз йому гріх дорікати, що закон прийняли в обхід нього. Маньковський погоджується, що ухвалений документ по суті не стосується самоврядування, а несе в собі завдання скинути Кличка і протягнути до влади свою людину, поки рейтинги «Слуги народу» високі.

Політолог Андрій Дуда переконаний, що киян навряд чи порадує розділення посад керівника КМДА та мера Києва. Через це на одній території утвориться два бюджети – один для діяльності міської ради, другий – для КМДА. Експерт наголошує, що нікуди не дітися від постійних компетенційних суперечок між мером і керівником держадміністрації: хто за що відповідає, хто чим має займатися. На думку Дуди, Київ фактично може залишитися без місцевого самоврядування через ці проблеми.

За словами експерта, КМДА стовідсотково буде домінувати в реалізації виконавчих функцій в Києві. Тобто, реальні повноваження будуть лише у керівника КМДА. Така ситуація, за словами Дуди, повністю суперечить київській традиції місцевого самоврядування.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий