«Кордон України на замку»: все, що відомо про ситуацію

Через дві доби Україна та Польща закриють регулярне авіасполучення та прикордонні пункти пропуску. Все, що відомо про ситуацію на кордонах.

 

У зв’язку із загрозою поширення коронавируса в Україні з 17 березня будуть закриті на два тижні пункти пропуску через державний кордон для залізничного, авіаційного та автобусного сполучення. Президент України Володимир Зеленський навіть звернувся до всіх українців і озвучив план дій, якого мають дотримуватись через спалах коронавірусу, а також закликав всіх громадян України хто перебуває зараз за кордоном повернутися у найближчі дні на територію України (до 17 березеня). 

«17 березня 2020 з 00:00 протягом наступних двох тижнів будуть закриті пункти пропуску через державний кордон України для авіаційного, залізничного та автобусного сполучення. Для громадян України, які подорожують власним транспортом, пункти пропуску відкриті», — йдеться в повідомленні прес-служби Ради національної безпеки і оборони.

У зв’язку з цим, Lifecell надсилає українцям повідомлення з проханням повернутися додому до вказаного терміну.

Lifecell просить українців, які перебувають закордоном, повернутися додому до 23:59 16 березня, повідомляє телеграм-канал Коронавірус Онлайн.

Адміністратори каналу поділилися фотографією читачки, яка перебуває у Стамбулі. На фото видно повідомлення, яке прийшло на її телефон від оператора Lifecell.

 

Як українцям повернутися з-за кордону? 

 

Перше. У разі виникнення обставин надзвичайного характеру буде організовано повернення українців спеціальними рейсами.

Українці, які вилетіли чартерними рейсами у туристичну подорож, як запевнив Зеленський, «точно повернуться додому згідно розкладу». Щодо інших громадян України, то вже 16 березня регулярне авіасполучення буде закрито. Ті, хто з об’єктивних причин не встигне в цей термін, мають звернутися в українське консульство.

 

Громадян України, які застрягли на кордоні Італії та Словенії, повернуть на Батьківщину спецрейсом цими вихідними.

«У спільній взаємодії з українськими авіакомпаніями українці будуть повернуті додому окремими нерегулярними рейсами», — запевнив голова держави, і додав, що всі, хто повернеться, будуть піддані медичній перевірці. У разі виявлення ознак захворювання людей направлять в обсервацію. Після завершення терміну заборони Рада нацбезпеки ухвалить окреме рішення, що робити далі, і залежати воно буде від того, як розвиватиметься ситуація з поширенням Covid-19 у світі», — йдеться у повідомленні. 

Друе. В РНБО підкреслили, що для громадян України, які подорожують власним транспортом, пункти пропуску будуть відкриті.

Крім того, щоб мінімізувати поширення пандемії Covid-19  в прес-службі авіакомпанії Wizz Air повідомили, що з  15 березня, на невизначений термін скасувуються всі міжнарождні рейси до Польщі. 

«Wizz Air сьогодні повідомив про скасування всіх рейсів в/з Польщі в зв’язку з оголошеними прем’єр міністром Польщі Матеушем Моравецкій обмеженнями на всі міжнародні рейси, які почнуть діяти з 00:00 15 березня 2020 року. Рейси скасовані на невизначений термін», — йдеться в повідомленні.

З 00:00 15 березня іноземні громадяни не зможуть потрапити на територію Польщі, а громадяни Польщі, які прибувають в країну з-за кордону, будуть перебувати на карантині.

У зв’язку з цим в прес-службі Міністерства закордонних справ розповіли про те, куди можуть звертатися українці. Тому, всі громадяни, які перебувають в Україні можуть писати на пошту [email protected]

Для тих, хто перебуває за кордоном рекомендують зайти на сторінку посольства або консульства України в країні перебування. На ній можна знайти адреси електронної пошти та посилання на агентство сторінки в соцмережах.

Також можна зателефонувати на телефон гарячої лінії: +38 (044) 238-16-57.

«Для цілодобового реагування в умовах особливого режиму роботи видані спеціальні Розпорядження МЗС. Висловлюємо свої вибачення за ці незручності. Опрацьовуюється абсолютно все. На жаль, черга може бути довгою, бо лінії перевантажені їх кількістю», — уточнили в міністерстві.

Тим часом, прес-служба авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» (МАУ) планує організувати додаткові рейси 15 та 16 березня, щоб повернути українців до закриття кордонів 17 березня.

«Зараз МАУ планує виконання протягом найближчих 2 діб додаткових регулярних рейсів для вивезення громадян України. У цей важкий для всіх час авіакомпанія МАУ буде намагатися надавати максимальне сприяння співвітчизникам у поверненні додому, на борт буде прийнято стільки пасажирів, скільки крісел в літаку. Для більшості рейсів буде введено компонування салону в повний економ-клас», — йдеться в ньому.

Наголошується, що чартерні рейси, заплановані на дати після 16 березня, будуть виконуватися за розкладом виключно на повернення на Україну.

При цьому в авіокомпанії МАУ також попередили, що кількість вільних місць на регулярних рейсах 15 і 16 березня – обмежено, а тому просить з розумінням ставитися до обмежених можливостей авіакомпанії під час дії форс-мажорних обставин. У повідомленні підкреслюється, що українцям, які не встигнуть повернутися додому протягом 15 та 16 березня, потрібно звернутися до консульств за кордоном .

Крім того, варто зазнацити, що Польща оголосила режим епідемічної загрози і закрила кордони, країна закриває свої пункти пропуску і для українців . Щоправда, заборона не торкнеться вантажних перевезень. Про це повідомляє «Нова митниця» в Facebook.

Заборона на в’їзд починає діяти з 00:00 годин 15 березня. Також відбудеться зупинка міжнародного авіасполучення в ніч з 14 на 15 березня.

Список пунктів пропуску, через які українці проїжджати поки не зможуть:

Долгобичів — Угринів — автомобільний,

Зосін — Устилуг — автомобільний,

Хребенне — Рава-Руська — залізничний,

Медика — Шегині — автомобільний/пішохідний,

Кросценко — Смельніца — автомобільний,

Кросценко — Хирів — залізничний,

Будомєж — Грушів — автомобільний.

 

Проїхати в Польщу через Україну зможуть лише її громадяни, іноземці, які мають там посвідку на проживання, дипломати і співробітники комерційних перевезень.

В результаті того, що Польща закриває кордони і вводить заборони по всій країні, в ніч з 14 на 15 березня «Укрзалізниця» скасовує пасажирські поїзди до Польщі. Про це йдеться в повідомленні прес-служби «УЗ».

«У зв’язку з рішенням уряду Республіки Польща про тимчасове закрітття міжнародного сполучення з іншими країнами, в опівночі на неділю, 15 березня, буде призупинено курсування пасажирських поїздів в Польщі», — йдеться в повідомленні

Всього між Україною і Республікою Польща курсують:

два швидкісних поїзди № 705/716 і 715/706 Київ — Перемишль

№ 36 Одеса — Перемишль

№ 67 Київ — Варшава

№ 51 Львів — Вроцлав

безпересадочні вагони Київ — Вроцлав.

Останні поїзда з Польщі проведуть свої рейси в Україну 14 березня: два поїзди Інтерсіті + з Перемишля і нічний поїзд з Варшави.

З Києва вранці 14 березня до кінцевої станції Перемишль вирушили два поїзди Інтерсіті +. На період призупинення пасажирського сполучення з Польщею, більше поїздів в цю країну Укрзалізниця не відправлятиме. Потяги Інтерсіті курсувати тільки до Львова.

Продаж квитків на скасовані рейси припинена. Повернення коштів за раніше придбані проїзні документи проводиться у всіх квиткових касах Укрзалізниці згідно з чинними нормативно-правовими актами та правилами. Квитки, придбані онлайн, можна повернути на сайті або в мобільному додатку. Інші міжнародні поїзди і поїзди внутрішнього сполучення продовжують курсувати за графіком. При перетині кордону з Україною всім пасажирам проводиться температурний скринінг.

Куди ще можна виїхати і як повернутися: все, що відомо про ситуацію на кордонах

Державна митниця України зібрала докупи всю інформацію, яка відома про наявне сполучення із третіми країнами та роботу пунктів пропуску на кордоні. 

Коли Україна закриває кордон для громадян третіх країн

16 березня з 00:01 Україна закриє кордон для іноземних громадян на два тижні. Що робити далі – вирішить РНБО в залежності від ситуації із поширенням коронавірусу Covid-19 у світі.

Чи зможуть потрапити до України іноземці, які мають право на постійне або тимчасове проживання в Україні?

Так.

Чи зможуть громадяни України повернутись додому у зв’язку з закриттям кордону? Як швидко це потрібно зробити?

Так, зможуть. Після повернення з країн, де зараз вирує коронавірус, українці проходитимуть процедуру обсервації (у разі виявлення симптомів вірусу). Через три доби закривається регулярне авіасполучення. Громадян України просять впродовж цього часу повернутися додому. Усім, хто не встигатиме з об’єктивних причин це зробити, рекомендують звернутися до українських консульств. Таких співвітчизників повертатимуть додому окремими нерегулярними рейсами.

Чи торкнеться вантажних перевезень закриття Україною кордону?

Ні. Встановлені обмеження не стосуються здійснення міжнародних вантажних перевезень. Здорова економіка, стабільне постачання сировини і критичного імпорту, виконання експортних контрактів допомагають забезпечувати виконання соціальних функцій як державним апаратом, так і свідомим бізнесом.

Чи зможуть в’їхати до України водії вантажних автомобілів, транзитного транспорту, екіпажі суден, які не є громадянами України?

Екіпажі суден, автомобілів, літаків зможуть заходити на територію України, але будуть піддаватись медичному огляду.

Які види сполучення для вантажних перевезень працюватимуть на час карантину?

Працюватимуть всі великі пункти пропуску, зокрема основні аеропорти, порти, наземні пункти пропуску. Обмеження будуть стосуватись певних місцевих пунктів пропуску, піших переходів, малозавантажених залізничних переходів. Держмитслужба переслідувала інтереси бізнесу, подаючи до Кабміну перелік пунктів пропуску, продовження роботи яких є критично важливим для економіки країни. Бізнес не має постраждати.

Що відомо натепер щодо сполучення із країнами-сусідами?

1) Словаччина з 08:00 ранку обмежила для іноземців в’їзд до країни. Авіа, автобусне та пасажирське залізничне сполучення призупинене. Міжнародні вантажні перевезення не припиняються, проте водії транспортних засобів мають бути обладнані захисними засобами. Аеропорти будуть відкриті лише для вантажних рейсів.

2) Молдова зупиняє авіасполучення зі всією Європою, починаючи з неділі, 15 березня, з 00:00 години ночі.

Яка ситуація із вантажними перевезеннями країнами Європи? Чи є обмеження?

1) Кордон Італія — Словенія: Словенія обмежила транзит вантажних транспортних засобів з Італії до Словенії. Рух дозволено тільки у випадку, якщо кінцевим пунктом призначення є Словенія або якщо вантажівки завантажені поштовими відправленнями, медичним обладнанням або фармацевтичною продукцією та гуманітарною допомогою. Італія планує закрити кордони також із Словенії до Італії.

2) Кордон Хорватія — Словенія: кордон закрито для руху важких транспортних засобів та автомобілів з Італії до Хорватії.

3) Кордон Угорщина — Словенія: кордон закрито для всього руху з Італії до Угорщини.

4) Кордон Австрія — Словенія: наразі немає ніяких обмежень.

На який пункт пропуску прямувати вантажівкам, допоки РНБО не затвердив перелік ПП, які будуть закриті на час карантину?

Держмитслужба радить перевізникам обирати для перетину кордону ті пункти пропуску, які є основними пунктами сполучення України з іншими державами. Разом з тим доцільно відстежувати заходи, які вживають інші країни щодо запобігання поширенню інфекції. Це допоможе унеможливити ситуації, коли вантаж успішно перетнув кордон України, але не зміг пройти митний контроль сусідньої країни, опинившись на нейтральній смузі на невизначений час. Зі свого боку митниця оперативно інформуватимемо про відповідні рішення, ухвалені країнами-сусідами.

Чи вплине закриття частини пунктів пропуску на порядок оформлення митних декларацій?

Ні. Імпортери та експортери, як і раніше, зможуть пройти митний контроль на одному із ПП в межах однієї митниці, зазначеної у декларації. Наприклад, вантаж, який прямував на ПП “Шегині”, зможе заїхати/виїхати через ПП «Краківець» Галицької митниці.

Як митниця перевірятиме гуманітарні вантажі?

За пришвидшеною процедурою. Упродовж одного дня.

Як повідомляв  Rabinovich TVсекретар Ради нацбезпеки і оборони Олексій Данілов повідомив, що ч ерез 48 годин Україна на два тижні закриє кордон для іноземних громадян.