«Космічна зарплата» директора «Укрпошти», – «Червона картка» №1058

За рік «Укрпошта» під керівництвом Смілянського втратила понад 40% ринкової частки. І за це людина отримує таку «космічну» зарплату.

Глава «Укрпошти» Ігор Смілянський відомий рядовим українцям, в першу чергу, своєю завидною зарплатою. У минулому році він отримував близько 1 млн гривень в місяць, а в цьому році запрацює ще більше (за рік — понад 22 млн гривень). Це навіть більше, ніж, скажімо, у головного поштмейстера США. Оклад Меган Бреннан — 24 тисячі доларів на місяць (55 тисяч, якщо приплюсувати пенсійні виплати та медичну страховку). А Смілянському в перерахунку на долари в 2020 році стануть платити по 79 тисяч доларів на місяць. Втім, сам Смілянський на розмови про його високу зарплату ображається. І вважає, що варто кожної копійки цих грошей. І оскільки запрошення до нас на ефір пан Смілянський не розглядає, ми вирішили поміркувати без нього.

Отже, перше питання — очікувано зарплатний. Чи обгрунтована така зарплата? Звідки у Смілянського така велика зарплата і чи потрібен державному підприємству настільки дорогий топ-менеджер. Детальніше про це розповість Андрій Томський — автор і ведучий програми » Червона картка «, черговий випуск якої вийшов в ефірі телеканалу Rabinovich TV в понеділок, 3 лютого.

Ігор Смілянський йшов до мільйонної зарплаті поступово. Онпрішел в 2016 році на зарплату в 333 тисячі гривень. І до неї прив’язали зарплати його заступників і топ-менеджерів «Укрпошти». Наприклад, перший заст отримав 300 тисяч, інші по 170 тисяч. У 2017 році Смілянський отримував вже більше 700 тисяч гривень на місяць, а до грудня 2019 року подолав мільйонну планку. У відповіді Мінінфраструктури на запит ЗМІ вказано, що в затверджений фінансовий план на керівника «Укрпошти» в 2020 році закладено 22 402 000 гривен (тобто близько 2 млн гривень в місяць). При цьому в міністерстві уточнили, що умови контракту з директором «Укрпошти» та розмір його винагороди стверджує Наглядова рада. Сам Смілянський, коментуючи зарплату в мільйон гривень в місяць, заявив, що мовляв, все бачать його зарплату, але ніхто не бачить три вищі освіти, що він 14 років працює, що він взяв кредит, на який ще виплачує три освіти в США. На що чесно, хочеться поцікавитися, а то, що є люди у яких по 40 років стажу і у них пенсія менше 100 доларів — це якось в’яжеться з тим, що Смілянський 14 років працює? Я теж працюю мало не з дитинства, чому мені б не платити мільйон? А вже кредити — це, вибачте взагалі особиста справа кожного.

Коли розгорівся скандал з захмарними зарплатами міністрів і керівників держкомпаній, і їх почали викликати на «бесіду» в Раду, Смілянський підготував презентацію, яка мала підтвердити, що він — вартий своъх грошей. Насправді презентація примітивна, за принципом «було-стало». І за змістом є до чого причепитися. Ось наприклад у нього написано: БУЛО – 75 авто, СТАЛО – 547 нових авто». Что бы это значило? Что с чем сравнивается?  Дальше «Закупівлі. БУЛО – завищені суми торгів, СТАЛО – 700 млн грн економії. Звідки взялася ця цифра? Що заощадили, як? Щось не купили або щось могли вкрасти і не вкрали? Насправді ж, згідно з результатами аудиту за 2016-2018 роки, проведеного Госаудітслужбой, «протягом звітного періоду відбувалося фактичне збільшення як доходів, так і витрат. Проведеним аналізом з’ясовано, що фінансовим результатом його діяльності протягом 2016-2018 років був збиток, який до речі, в 2018 році, в порівнянні з 2016 роком, збільшився більш ніж в 8 разів. Так в чому досягнення, вибачте, якщо збиток компанії в 8 разів виріс за 3 роки?

При цьому, згідно зі звітом, витрати «Укрпошти» на зарплати (в тому числі дорогого менеджменту) тільки підвищуються. Якщо в 2016 році вони становили 53,67% в структурі собівартості продукції і послуг, то в 2018 році — 55,84%. Зарплати рядового персоналу держкомпанії теж ростуть, але не так стрімко, як у керівництва. Якщо в 2016 році середня зарплата становила близько 3,5 тисячі гривень, то зараз, як випливає з презентації Смілянського, — близько 6,8 тисячі. Тобто менш ніж в два рази. Але основна заслуга тут — зростання мінімалки, до якої прив’язані всі коефіцієнти в тарифній сітці на «Укрпошті». І з огляду на, що з тих пір мінімальна зарплата в Україні збільшилася втричі, то зарплати на «Укрпошті» мали б становити не менше 10 000 гривень. Далі взагалі нестикування. У презентації Смілянського заявлено про прибуток «Укрпошти» на рівні 600 млн гривень. Звідки вона взялася, якщо Госаудітслужба, навпаки, говорить про збитки? Тобто прибуток в 600 млн гривень якщо і могла «намалюватися», то хіба що за 2019 рік, якого в звіті немає. Але поки ці цифри складно перевірити, так як немає і внутрішньої фінансової звітності «Укрпошти» Згідно із законодавством, компанії повинні подавати річну звітність за минулий рік до березня наступного року, тобто підтверджені цифри ми побачимо тільки в березні. Але вже зараз, до офіційних підтверджень, можна назвати головне джерело несподіваного прибутку збиткового до цього підприємства. Справа в тому, що в минулому році «Укрпошта» отримала з держбюджету через Пенсійний фонд 500 млн гривень в якості компенсацій за нібито збиткову доставку пенсій. Тобто 500 млн гривень із заявлених Смілянським 600 млн — це гроші з бюджету.

Цікава сама історія появи цієї бюджетної компенсації. У минулому році Ігор Смілянський заявив, що доставка пенсій для підприємства є збитковою. Збитків — на 1 млрд гривень на рік. І запропонував державі компенсувати ці втрати. Тарифи на доставку пенсій тоді відмовилися підвищувати, але з урахуванням передвиборної кампанії вирішили підкинути «Укрпошті» грошей з бюджету, щоб не було зриву доставки пенсій. Правда, дали не мільярд, як просив Смілянський, а тільки 500 млн. При цьому, як кажуть експерти, «збитків в мільярд на пенсії у «Укрпошти» просто не могло бути, тому що все вона отримувала за доставку пенсій 1,4 млрд гривень , при цьому тариф на доставку був прив’язаний до розміру пенсій, тобто він збільшувався в міру зростання пенсій і соціальних виплат. Але структури вартості по кожній послузі у «Укрпошти» немає. Однак можна намалювати збитки по пенсіях, використовуючи наступний фокус. Для «Укрпошти «головними є поштові послуги. Доставка пенсій йде вже» в навантаження «, тобто листоноша розносить пошту і» заодно «заносить людям пенсії. Але, якщо перевернути цю піраміду і зробити головними саме пенсії, то на них можна перекласти всі зарплати, в тому числі зарплати листонош, транспорт та інше. Примітно, що допомога від держави в розмірі вже 900 млн гривень «Укрпошта» отримає і в цьому році — відповідна сума передбачена в бюджеті.

За останні роки тарифи на послуги «Укрпошти» постійно підвищуються. І на доставку пенсій теж. Тобто «Укрпошта» отримує і 900 млн гривень з бюджету і збільшені тарифи на доставку пенсій. З 1 січня 2020 року також ще виросли тарифи на інші послуги «Укрпошти». На пріоритетні відправлення — на 10%, на непріоритетна — на 12,5%. На початку 2019 року на 15% подорожчали листи і посилки. І тарифи переглядають постійно. Однак. Госаудітслужба порівняла тарифи «Укрпошти» з доставки поштових отруєнь з розцінками інших служб доставки і констатувала, що у «Укрпошти» — дешевше всіх. І це могло б стати конкурентною перевагою «Укрпошти». Але не стало. У звіті Госаудітслужби підтверджується те, що видно вже неозброєним поглядом: «Укрпошта» поступається свою ринкову частку комерційним службам доставки — «Нової поштою», «Міст експрес» та інших. Причому як за внутрішніми, так і з міжнародних пересиланням. До недавнього часу замовляли посилки з американського IHerb або китайського Aliexpress в основному через «Укрпошту». Тепер за цими напрямками активно працює також «Нова пошта», а по Aliexpress — ще і «Міст експрес». З даних Госаудітслужби слід, що якщо в 2016 році «Укрпошта» доставила 18,5 млн посилок, що на той момент складало 63,8% ринку, то вже в 2017 році було 18,9 млн посилок (тобто, більше на 0, 4 млн), але це склало лише 22,5% ринку. Тобто за рік «Укрпошта» під керівництвом Смілянського втратила понад 40% ринкової частки. І за це людина отримує таку зарплату. Воістину, Україна – дивовижна країна.

Ви дивилися програму » Червона картка «. До побачення.