Культура «чайових»: наскільки щедрі українці

У розвинених країнах до грошової подяки обслуговуючому персоналу відносяться дуже серьйозно. Як із цим в Україні, і які суми залишають «на чай»?

В Україні не дуже добре розвинена культура залишати «на чай» обслуговуючому персоналу. Так, відвідувачі закладів, наприклад ресторанів, залишають чайові на свій розсуд, а якщо розраховуються карткою — можуть зовсім не залишити нічого.

При цьому в більшості розвинених країнах світу прийнято залишати чайові, при цьому в деяких країнах (іноді за правилами окремого закладу) є обов’язковий відсоток від суми: це може бути 10-15-20, а то і 25%, навіть якщо відвідувач розраховується за допомогою банківської картки.

Президент США Дональд Трамп недавно зізнався, що завжди носить з собою дрібні гроші для обслуговуючого персоналу, при цьому найчастіше розраховується карткою. А відомий футболіст Кріштіану Роналду залишив в готелі майже 20 тисяч євро чайових.

Видання «Сегодня» дізналися, наскільки щедрі в цьому сенсі українці і які суми залишають «на чай».

Офіціантка Анна Головченко згадує найбільшу суму чайових, які отримала від вдячних клієнтів. На роботі їй платять фіксовану ставку, але основа доходу — саме чайові.

«Найбільша сума була десь 900 з чимось гривень. А в місяць це може бути близько 5-7 тис. Гривень», — підрахувала Анна.

Українці традиційно залишають в ресторанах близько 10% від чека.

«Це залежить від самого гостя, він сам вирішує, буде він залишати чайові чи ні», — говорить Анна.

 Такому підходу точно здивувався б президент США Дональд Трамп. У ЗМІ потрапив фото, де з кишені мільярдера стирчать банкноти. Пізніше Трамп пояснив: готівкові носить саме для чайових.

«Я вже давно користуюся карткою, але люблю залишати чайові в готелях і ресторанах, тому завжди маю при собі дрібні гроші», — зізнався Дональд Трамп.

У США, дійсно, культура чайових більше розвинена, розповідає комерційний директор ресторану Олександр Романський. Їх там залишають завжди, а часто прописують відразу в рахунку.

«Ти повинен залишити 10-20%, деякі навіть вказують 25% чайових. У деяких ресторанах навіть прописано в чеках, що якщо вас там більше чотирьох чоловік — це така-то сума чайових. Якщо вас більше шести чоловік — така-то сума чайових «, — говорить Романський.

Директор ресторану зазначив, що залишити чайові українці мають можливість і при оплаті картою.

«Коли гість розраховується, він вже включає в суму чайові і платить більше. І платить все картою. Ця можливість все одно є — залишити чайові, навіть коли у тебе картка», — пояснює Романський.

Втім, таку можливість відвідувачі кафе використовують рідко, визнається офіціантка Анна і радить клієнтам не соромитися користуватися такою можливістю.

«Включати в рахунок відсоток за обслуговування — це цілком доречно», — говорить Анна.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий