Los Angeles Times: Зміни клімату активують «гробницю» ядерних відходів

Маршаллові Острови стали заручниками двох техногенних загроз – глобального потепління і американських ядерних відходів.

Поки в світі сперечаються, чи дійсно глобальне потепління може знищити людство, на Маршаллових островах через підвищення рівня океану і високих температур потихеньку руйнується купол, що приховує під собою величезну масу ядерних відходів. Журналісти видання Los Angeles Times понад рік вели розслідування, яке виявило плачевний стан купола.

Подальше його руйнування може закінчитися антропогенної катастрофою.

Було діло

 У період з 1946 по 1958 рік США підірвали 67 ядерних бомб на Маршаллових островах і над ними, випаровуючи цілі острови, залишаючи кратери в лагунах і виганяючи сотні місцевих жителів з їхніх будинків.

«Гробниця» для ядерних відходів була побудована на острові Руніт в 1970-х роках. Купол приховує трохи менше мільйона кубометрів небезпечних відходів, які залишили після себе американські ядерні випробування, в тому числі і смертельну кількість плутонію. Ніде більше США не залишили більше своїх ядерних відходів часів холодної війни. Розслідування Los Angeles Times виявило, що після того, як в 1958 році була введена тимчасова заборона на випробування ядерної зброї, уряд островів використовував Руніт як майданчик для тестування біологічних методів війни. Тепер «гробниця» руйнується.

Чий купол?

 Чиновники Маршаллових островів звернулися до уряду США за допомогою, але у Вашингтоні їм відмовили, заявивши, що купол знаходиться на чужій території, і, отже, відповідальність за його цілісність несе місцевий уряд.

«Як це може бути – купол наш? Ми не будували його. Сміття всередині — не наше» — обурилася у вересні 2019 року Хільда Хейне, президент Республіки Маршаллові Острови.

Жертва обставин

 Для багатьох в Республіці купол є найбільш явним проявом ядерної спадщини США, символом жертв, принесених заради безпеки Америки, і порушеними обіцянками, які вони отримали натомість.

Вони звинувачують США й інші промислово розвинені країни в глобальній зміні клімату та підвищенні рівня океану, який загрожує затопити великі смуги 29 низинних атолів цієї острівної держави.

«Маршаллові Острови є жертвою двох найбільших загроз, що стоять перед людством – ядерної зброї і зміни клімату. Сполучені Штати несуть повну відповідальність за проведення там ядерних випробувань, а їх викиди в більшій мірі сприяють зміні клімату, ніж викиди будь-якої іншої країни світу», — зазначає Майкл Джеррард, вчений-юрист юридичного факультету Колумбійського університету.

Моральні обставини

Тоді, в 1970-х роках, левову частку ядерних відходів помістили під купол, що накриває кратер погаслого вулкана. Товщина «кришки» — всього півметра.

Згідно з розсекреченими документами, своїм діями США намагалося виконати «моральні зобов’язання» перед місцевими жителями. Однак у надійності укриття майже відразу виникли сумніви – в 1981 році кілька людей повідомляли американському військовому командуванню, що в кратері зафіксований витік радіоактивних матеріалів, і в майбутньому подібні інциденти тільки почастішають.

Під ударом

 Через 40 років до загроз додалися ще й кліматичні зміни. До 2100 року рівень океану, як прогнозують, підніметься на 2 метри. На той час Маршалові острови постраждають сильніше за всіх – вони вже інтенсивно йдуть під воду, починаючи з 1993-го року. Крім часу, куполу загрожують шторми і гігантські хвилі, які в майбутньому накриють острови. «Гробниця», що приховує мільйон тон ядерних відходів, може відкрити свій вміст у будь-який момент.

Читайте також — Business Insider: Що відбудеться в місті після ядерного вибуху (відео) 

Матеріали Огляд ІноЗМІ містять оцінки виключно зарубіжних ЗМІ і не відображають позицію  RabinovichTV.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий