Масові звільнення почнуться саме після карантину

Пік кількості безробітних доведеться на посткарантінний період, коли роботодавці почнуть звільняти співробітників за законом

З початку карантину Держслужба зайнятості (ДСЗ) переорієнтувала роботу на забезпечення «пасивної» підтримки встали на біржу людей: мінімальний розмір виплати зріс з 650 до 1000 грн, а максимальний — до 1800 грн на період карантину.

Щодня в ДСЗ реєструють 5-7 тис. Безробітних по країні, проте, в той час як пік безробіття очікується після карантину, у другому півріччі у відомства можуть виникнути проблеми з фінансуванням. Про це розповіла звільнена 7 квітня екс-керівниця ДСЗ Ольга Макогон, пише Liga.net.

За її словами, з початку карантину і станом на 13 квітня в ДСЗ зареєструвалося 71 452 особи, а в цілому число стали на облік досягло 387,5 тис. Безробітних. Пік кількості безробітних при цьому може припасти на посткарантінний період, коли роботодавці почнуть звільняти співробітників за законом.

Зараз більшість звільнень оформляються за угодою сторін, щоб не виплачувати вихідну допомогу працівникам, розповіла екс-глава ДСЗ.

При цьому в другому півріччі у ДСЗ, вважає Макогон, можуть виникнути складності з фінансуванням у зв’язку зі зменшенням надходжень від ОСВ. Залишається неясним, чи буде фінансуватися робота Держслужби із спеціального фонду подолання наслідків коронавируса, який врахований в зміненому проекті Держбюджету-2020 року, так як він залежить від траншів МВФ.

Макогон зазначила, що на ринку праці зріс попит на медпрацівників, соціальних працівників і поліцейських, але українців, навіть мають відповідну кваліфікацію, не влаштовує заробітна плата в даних сферах, яка непорівнянна з відповідальністю і навантаженням.

У той же час працевлаштувати офіційно безробітних після карантину буде складно, вважає колишня чиновниця.

Уряд заявляє про плани створити 500 000 робочих місць в посткарантінній період. Однак ніхто не говорить, в яких сферах будуть створені такі робочі місця. Крім того, відсутнє підтвердження, що ці робочі місця будуть створені саме для працевлаштування безробітних, які перебувають на обліку в ДСЗ, заявила Макогон.

У той же час вона сумнівається, що всі повернулися заробітчани стануть на облік в ДСЗ, так як у них існують достатні грошові накопичення. Нагадаємо, опитані експерти також скептично поставилися до бажання працевлаштуватися з боку повернулися на карантин заробітчан в Україні, оцінюючи їх число не більше ніж в 300 тисяч чоловік, а також вказуючи, що більшість з них повернуться на заробітки при першій можливості.