Medium: як «розкрутилися» топові новинні українські агрегатори

Два найпопулярніших агрегатори вірусних новин в Україні вели низку сторінок у Facebook, щоби підсилити зовнішні посилання на свій контент та створити власну національну аудиторію.

 Усе це було виявлено завдяки розслідуванню DFRLab, — повідомляє видання Medium.

16 вересня 2019 року Facebook заблокував 149 сторінок разом з іншими активами, пов’язаними з великим українським медіа-конгломератом «Znaj Media Holdings», за участь у «скоординованій неправомірній поведінці». 

DFRLab вивчив 121 сторінку, 64 з яких належать п’ятьом українським засобам масової інформації Znaj Media Holdings : Znaj.ua, Politeka.net, Akcenty, Hyser та Clutch.ua. Znaj виявився також можливим дочірнім підприємством приватної PR-компанії Pragmatico.

У Facebook повідомили, що на сторінках адміністраторів та власників облікових записів зазвичай публікувалася інформація про знаменитостей, шоу-бізнес, спорт, місцеві та міжнародні новини, політичні та економічні питання, у тому числі вибори в Україні, політичних кандидатів та критика різних громадських діячів.

Хоча люди, які стояли за цією діяльністю, намагалися приховати свою ідентичність, ми пов’язуємо цю діяльність із українською PR-компанією Pragmatico, — йдеться у повідомленні.

Окрім свого зв’язку з Pragmatico, ця мережа відзначилася систематичними спробами нарощування аудиторії: сторінки були пов’язані одна з одною, щоб розширити вміст декількох вірусних агрегаторів новин під прикриттям Znaj Media. Вони робили це, поєднавши загальні новини та контент про стиль життя з гіпер-локальним висвітленням.

Це була досить масштабна операція, оскільки на багатьох сторінках були тисячі підписників, а частина досягала кількох мільйонів. На своєму веб-сайті Znaj Media заявляє, що її місія — «інформування людей», та стверджує, що вона займає провідне місце на українському медіаринку. 

Дійсно, дві її дочірні компанії – Znaj.ua та Politeka.net – входять до трійки найпопулярніших веб-сайтів в Україні. Сторінки, можливо, мали комерційну мету, оскільки веб-сайт Znaj Media містить прайс на місця для розміщення реклами на веб-сайтах. Немає інформації щодо того, кому належить конгломерат ЗМІ, але заявлений фінансовий бенефіціар визначений як нерезидент України.

Znaj.ua, Politeka.net та прагматичний зв’язок

Facebook приписав цю операцію українській PR-фірмі під назвою Pragmatico. На сторінках зі списку була одна і та ж назва.

Назва сторінки та PR-фірми — одна і та ж.  (Джерело: Pragmatico / Facebook)

Відеореклама на сторінці компанії у Facebook містила номер телефону, який відображався на слайді Powerpoint для окремої компанії під назвою «Цифрове агентство Допінг». Агентство, в свою чергу, стерджує, що є правовласником Znaj.ua, Politka.net та Clutch.ua.

 

У рекламному відео на сторінці Pragmatico у Facebook розміщений номер телефону (зелена рамка), який відповідає номеру Doping Digital Agency, який, згідно з презентацією компанії Powerpoint (внизу), охоплював «понад 10 веб-сайтів — сукупно понад 1500 000 унікальних користувачів на день». Серед перелічених прикладах були Znaj.ua, Politeka.net та Clutch.ua. 

«Znaj.ua» та «Politeka.net» використовувалися на позначення позаплатформових веб-сайтів чи торгових марок. Обидва веб-сайти в основному агрегують та публікують вміст новин та соціальних медіа під своїми брендами, вказуючи лише часткове посилання у вигляді згадок про авторів публікацій у соціальних медіа та гіперпосилань на інші ЗМІ. Жоден із двох веб-сайтів не має підписів.

Зі 121 сторінки, якими Facebook поділився з DFRLab, 58 — майже половина — належали місцевим відділенням одного з цих двох агрегаторів новин.

Ці сторінки були названі на честь обласних центрів різних областей України та розміщували регіональні новини. Усі посилання на цих сторінках ведуть до відповідних субдоменів в основних доменах Znaj.ua та Politeka.net. Аналогічну схему іменування — Realny плюс назва міста — також використовували для сторінок, пов’язаних з Realny (або «Реальний», українською мовою).

DFRLab класифікував групу «одноразових» сторінок як «Інші».

Ці сторінки не демонстрували прямої приналежності до Znaj Media Holdings. За змістом деякі з них зосереджувались на загальнонаціональних темах: таких як місцеві новини, політика, спосіб життя, розваги, а інші — більш конкретні.

Наприклад, деякі зосередилися на позачергових виборах 2019 року та українсько-російській війні на сході України. Крім того, додаткові 19 сторінок були брендовані як «Реальні» та поводилися по-різному, в основному розміщуючи меми та лише періодично посилаючись на певні піддомени Znaj Media.

Координована «неправомірна» поведінка

DFRLab знайшов кілька ключових показників координації цих сторінок. Одним із таких показників була однакова дата створення сторінок, яка свідчила про те, що цілком можливо, що їх створила одна і та сама особа чи організація. На графіку нижче видно, що 37 сторінок Znaj і Politeka створено 22 грудня 2018 року. Ця кількість становила 30 відсотків усіх сторінок, аналізованих DFRLab.

 Значна кількість сторінок із датою створення 22 грудня 2018 року не мала жодних публікацій, але багато підписників. З 18 сторінок, присвячених бренду Politeka, створеному в цю дату, 12 (66%) не мали публікацій. З 19 сторінок, присвячених бренду Znaj, 16 (84%) не мали публікацій.

 В середньому 14153 користувачі стежили за кожною зі сторінок Politeka, які не містила постів, а 12 307 — за кожною із сторінок Znaj, що не містила повідомлень. Найменше підписників на сторінці Politeka без публікацій — 9 928, а найменше підписників для аналогічно порожньої сторінки Znaj — 8 309. Така кількість підписників надзвичайно велика для сторінок без будь-якого вмісту, що наштовхує на думку по використання нелегальних методів збору аудиторії.

Незвичне зростання аудиторії

Аналіз сторінок CrowdTangle виявив значні сплески кількості підписників в одні і ті ж дати як для сторінок Politeka, так і для Znaj. Сторінки Politeka та Znaj для українського міста Кропивницький, наприклад, були створені 22 грудня 2018 року і здобули 1900 підписників протягом тижня.

З 30 грудня по 5 січня обидві сторінки набрали понад 600 підписників. Іншими суттєвими періодами зростання були кінець квітня — початок травня та кінець серпня — початок вересня, коли на сторінках спостерігалося збільшення підписників на 30-80 відсотків. Співпадіння часових періодів подібного екстремального зростання для двох умовно незалежних сторінок ще більше посилює можливість координації. 

 

На жодній сторінці не відображалася реклама під час піків зростання аудиторії у грудні та квітні. Це свідчить про те, що підписники не були залучені за допомогою платної реклами у Facebook. Сторінка Znaj взагалі не розміщувала рекламу, тоді як сторінка Politeka запускала свої перші оголошення — у формі рекламованих дописів — 2 вересня 2019 року.

 DFRLab також перевірив користувачів Facebook, які стежать за сторінками. Користувачі мали певний характер діяльності і були передусім з України. Спам-поведінка або розтагування облікових записів, які значно відрізняються від регіону, що зацікавив дослідників, вказували б на автоматизовану діяльність або використання так званих ферм. Проте в цьому випадку такого не виявили.

Поширення контенту

Хоча не було чітких доказів щодо неадекватних методів створення аудиторії для пояснення незвичного зростання підписників сторінок, що не містять контенту, проте на сторінках і Politeka, і Znaj було виявлено ознаки чіткої координації.

Наприклад, місцеві сторінки Politeka та Znaj для міста Житомира поширили ідентичну публікацію одночасно, і обидві сторінки містили лише один пост.

З 22 відповідних регіональних сторінок для веб-сайтів Znaj.ua та Politeka.net 17 (77%) розмістили однакові фото на обкладинці.

 

Окрім поширення власного контенту, різні сторінки для кожного з двох агрегаторів також поширювали посилання на інший агрегатор. Наприклад, сторінка Znaj поділилася посиланнями на статті на Znaj.ua та Politeka.net. Незважаючи на те, що вони розміщені на двох різних доменах, статті містили однакові повідомлення: Олександр Князюк, чиновник МВС України, може бути корумпованим. Той факт, що ці агрегатори неодноразово обмінювалися контентом один одного, особливо просуваючи однаковий меседж, підтверджує їхній зв’язок один з одним.

Сторінка «Politeka Кропивницький» надала додаткові докази координації між активами «Politeka» та «Znaj» в історії її профілю. Незважаючи на те, що не мала жодної публікації, сторінка оновила своє фото профілю з логотипу Znaj.ua до логотипу Politeka. Однак сторінка ніколи не змінювала свою назву відповідно до розділу про прозорість.

 

Різні домени, однакові IP-сервери

DFRLab також виявив, що зовнішні домени веб-сайтів Znaj.ua та Politeka.net розміщені на одному сервері. За даними SpyOnWeb, ці домени мають однакові IP-адреси сервера. Більше того, на тих же серверах розміщений і Clutch.ua, який також належить до портфоліо Znaj Media.

 Як додатковий доказ, за інформацією Whois.net, для реєстрації та розміщення всіх трьох веб-сайтів було використано одну компанію — Imena UA (Internet Invest Ltd).

  Інші «підсилювачі» Znaj Media Holdings

Інші сторінки підсилювали обидва агрегатори новин. Наприклад, «Академія нещастя LeapKids» та «Київ Проти Корупції». На обидвох публікували пости, що посилаються на веб-сайти Znaj.ua та Politeka.net.

 

Деякі сторінки Realny також практикували подібне, але відповідають характеристикам, що відрізняють їх від решти у списку для видалення. Сторінки Realny розміщували однакові меми, а також слугували платформами для посилення контенту для конкретних зовнішніх веб-сайтів. Дві сторінки Realny посилаються на веб-сайт Znaj.ua, а інші, наприклад «Реальний Луцьк» та «Реальний Житомир», посилаються на зовнішні веб-сайти, присвячені відповідному місту. (Наприклад, сторінка Луцька посилається на з Lutsk.rayon.in.ua; сторінка Житомира — на Житомир.info.).

Така лінія поведінка наводила на думку, що Realny мав на меті залучити гіпер-локальну аудиторію, використовуючи загальні меми в тандемі з новинним контентом. Найчастіше кожна з цих сторінок виступала платформою для поширення контенту одного веб-сайту.

DFRLab розслідував, чи пов’язані сторінки Realny зі Znaj Media Holdings та чи можливо знайти певні докази зв’язку. Так, сторінки «Реальний Львів» та «Реальний Харків» поділилися контентом від SQ Media, який, як повідомляє Whois.net, як і Politeka.net, Znaj.ua та Clutch.ua, також був зареєстрований за допомогою реєстраційних послуг Imena.ua. 

Крім того, міста, які SQ Media висвітлює у конкретних підрозділах на своєму веб-сайті, перегукуються з назвами сторінок Facebook (наприклад, «Реальний Львів», «Реальний Харків»); наприклад, на сторінці SQ Media розміщено розділи, присвячені Львову та Харкову.

Ще одна сторінка, що міститься у списку видалення, «Міністерство Люстрації», взагалі демонструвала іншу стратегію розширення контенту: використання платної реклами у Facebook. Ця сторінка містила переважно звинувачення різних українських політиків у корупції, публікуючи посилання на звинувачувальні статті зі Znaj.ua та Politeka.net, оплативши їхнє просування через рекламу у Facebook. Сайт Znaj.ua, своєю чергою, передрукував деякі рекламовані публікації з цієї сторінки.

 Деякі політики, представлені в рекламованому контенті «Міністерства Люстрації», також були тематикою сторінок, присвячених особистому нападу на них. Ці сторінки були включені до списку закриття.

  Висновки

DFRLab знайшов численні показники скоординованої активності серед учасників цього списку для вилучення.

Це однакові дати створення сторінок, повідомлення та посиланнями, а також поширення одного і того ж набору зовнішніх веб-сайтів. Деякі з яких мали спільну IP-адресу сервера.

На сторінках головним чином розміщували місцевий український новинний контент, значна частина якого була скопійована з інших українських новин лише з частковою атрибуцією. 

Ця мережа може бути частково політично мотивованою — на деяких сторінках розпочалися персональні напади на окремих українських політиків — і частково комерційного характеру. Однак веб-сайт Znaj Media також опублікував прайс на місця розміщення оголошень у різних своїх онлайн-філіях.

Незважаючи на відсутність публікацій, деякі сторінки демонстрували кілька періодів «аномального» зростання аудиторії. Залишається незрозумілим, яким чином цим сторінкам вдалося зібрати суттєву аудиторію підписників. 

DFRLab перевірив дві теорії: використання автентичних платних рекламних оголошень у Facebook та використання несанкціонованих «ферм», але виявило, що жодне з цих пояснень різкого зростання аудиторії не має підстав.

Матеріали Огляд ІноЗМІ містять оцінки виключно зарубіжних ЗМІ і не відображають позицію  RabinovichTV.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий