На Миколаївщині ініціюють створення нового регіонального парку

Голова громадської організації «Бузький Гард» Ілля Зелінський розповів кореспондентам Суспільного, що громадські активісти та археологи звернулися до представників влади різних рівнів з ініціативою створити регіональний парк біля села Скобелеве Казанківського району.

Там невідомі люди в серпні 2020-го року незаконно почали розкопки царського скіфського кургану. Збитки, які завдали грабіжники археологічній пам’ятці, оцінюють у 150 мільйонів гривень.

Громадський активіст Ілля Зелінський зазначив:

  • Зараз ми співпрацюємо з депутатами Миколаївської обласної ради щодо створення регіонального парку в селі Скобелеве. Завдяки децентралізації є більше можливостей швидше реалізувати цей проєкт. Таким чином, ми зможемо захистити інші кургани Висунської групи, які поряд із розритим царським курганом. На жаль, тільки з третьої спроби нам вдалося зупинити грабіжників. Вони припинили розкопки в кінці жовтня коли там з’явився пост поліції.

За словами старшого викладача МНУ імені В. Сухомлинського, наукового співробітника Інституту археології НАН України Кирила Горбенка, якби грабіжників не зупинили, за кілька місяців вони би зруйнували центральне поховання. І унікальну пам’ятку Україна би втратила назавжди. Археолог наголошує, що завдяки регіональному парку дійсно можна вирішити питання захисту курганів на локальному рівні. Але ця проблема є комплексною. На території Миколаївської області більше 4500 тисяч археологічних пам’яток. Із них 3000 – це кургани різної висоти. Ці кургани регулярно розорюють і частково грабують.

Археолог Кирило Горбенко зазначив:

 

  • Десять років тому ми зупинили грабіжників у Казанківському районі. Тоді вони вручну викопали штольню, там працювали шахтарі. Але чи зробили висновки, якщо тепер курган розграбовували вже за допомогою техніки? Жителів села Скобелеве залякали. Люди анонімно повідомили нас про цей злочин. Кургани розграбовують не лише в нас, а й у інших країнах. Різниця в тому, як реагує держава, щоб захистити свою власність.

 

Археолог Кирило Горбенко розповів, що на роботи з дослідження розритого царського кургану в селі Скобелеве потрібно витратити приблизно 20-25 млн грн. У європейських країнах до таких проєктів залучають грантові та благодійні кошти людей, які зацікавлені в тому, щоб зберегти свою історію. Археолог переконаний, що розкопки царського кургану на Миколаївщині стануть іміджевими. Адже з часів незалежності України досліджували лише невеликі кургани епохи бронзи в районах новобудов та вітрових електростанцій. Такі розкопки, на відміну від кургану в Скобелевому, не вимагали великих затрат. Ішлося про десятки чи сотні тисяч гривень. Археолог Кирило Горбенко зауважив:

 

  • У такому ж царському кургані, тільки в два рази меншому, наш земляк, визначний археолог Борис Мозолевський знайшов золоту скіфську пектораль, що стала символом України. Тому дослідження кургану на Миколаївщині матимуть світовий резонанс. Для України це можливість показати світові, що ми хоч і молода держава, але з прадавньою багатою історією. І ми спроможні зберегти безцінну спадщину предків для наступних поколінь.

Археолог Кирило Горбенко зазначив, що дослідження запланували розпочати навесні 2021 року. Участь у розкопках кургану в селі Скобелеве братимуть не лише миколаївські археологи. Це буде всеукраїнська експедиція. Роботи триватимуть декілька місяців. Коли закінчать дослідження, курган потрібно знову засипати.

Тетяна Бакоцька