Нардепи ухвалили закон про концесію: що це таке?

Верховна Рада у другому читанні підтримала законопроект про концесії, який дозволяє приватним особам брати участь в управлінні держмайном. Чи буде це працювати?

257 народних депутатів підтримали законопроект про концесії. При підготовці документа до другого читання до закону було подано 158 правок, 100 з яких враховано.

Тепер держава зможе віддавати об’єкти держвласності в управління приватним компаніям. При цьому об’єкти будуть залишатися власністю держави. Відзначимо, що українські ліси, згідно із законопроектом, не є об’єктом концесії. За цей момент переживали представники деревообробної та меблевої галузі. Зате медицину повернули до переліку сфер, в яких можна застосовувати концесії. Тепер лікарні також зможуть залучати інвестиції.

Що таке концесія?

Концесія — це договір про передачу в тимчасове користування приватним особам (інвесторам) державної власності. Інвестори беруть на себе зобов’язання проводити реконструкцію, розвивати або відбудовувати об’єкти, паралельно використовуючи їх для своєї господарської діяльності. Наприклад, держава передає інвесторам вокзал в якомусь невеликому туристичному місті. Інвестор відновлює, відбудовує вокзал, встановлює там торгові ряди, створює платний зал очікування, і заробляє на цьому гроші. При цьому вокзал залишається власністю держави і по закінченню терміну дії концесійної угоди повертається в її управління.

Відзначимо, що концесії сьогодні використовують у всьому світі. Найчастіше — у сфері транспорту та інфраструктури. За даними Світового банку, близько 70% державних контрактів по дорогах, портах і аеропортах в розвинених країнах припадає на частку концесій. Тобто, держави віддають транспортні питання в руки приватних осіб. Наприклад, в ЄС за останні 30 років на цих умовах було побудовано більше 50 тис. кілометрів доріг.

Чим корисний законопроект?

Найперше, на що сподівається влада, це залучення інвестицій. У пояснювальній записці до документа наголошується, що концесія дозволить залучити гроші на відновлення української інфраструктури. Крім цього, інвестори, які використовують державні об’єкти, повинні платити в український бюджет концесійні платежі.

Закон про концесії дає можливість залучати приватні інвестиції і розвивати інфраструктуру без приватизації (продажу) держвласності. При цьому державні об’єкти отримають ефективний менеджмент, зацікавлений у розвитку і заробітку, замість чиновників, які просиджують штани і нічого не роблять.

Крім цього, законопроектом передбачається:

• надання держпідтримки інвесторам (нематеріальної);

• можливість замінити концесіонера, якщо він не виконує умови, або виконує їх недобросовісно;

• можливість залучати до підготовки проектів концесії експертів.

Що кажуть ініціатори законопроекту?

Народний депутат Роксолана Підласа зазначає, що робота над цим документом велася кілька років. Політик запевняє, що тепер концесія в Україні стане прозорою, безпечною і вигідною для держави.

Міністр інфраструктури Владислав Криклій вважає прийняття закону перемогою. За його словами, нарешті є документ, який захистить і інвесторів, і державу. Криклій нагадав, що вже є перші претенденти на концесію — морські порти «Ольвія» і «Херсон». Вже 30 інвесторів зацікавлені в тому, щоб вкласти в них гроші. За словами міністра, у відомстві готують великий перелік об’єктів, які держава готова віддати в роботу інвесторам. Це порти, аеропорти та залізничні станції.

Що кажуть експерти?

Економіст Василь Фурман позитивно оцінив законопроект. За його словами, цей закон дуже прогресивний, і незрозуміло, чому він так довго не приймався. Експерт розповів, що Туреччина за останні кілька років за допомогою концесії залучила близько 1 трлн доларів. Україна теж здатна залучити інвестиції. Фурман зазначив, що той же порт «Ольвія» здатний залучити до 17 млрд гривень інвестицій. Таких проектів, на думку економіста, має бути сотні.

Глава практики нерухомості ЮФ Kinstellar Олег Матюша вважає, що у нас є шанси за допомогою концесії реалізувати деякі інфраструктурні проекти, при цьому, не витрачаючи гроші з бюджету і не залучаючи кредитні кошти. Експерт наголошує, що по всьому світу використовують цей підхід, коли потрібно розвивати інфраструктуру, а грошей не вистачає. За словами Матюші, в Україні з 1999 року працював закон про концесії, але він був настільки неефективним, що за цей час жоден серйозний проект не був реалізований.

Експерт наголошує, що інвестори — не благодійники. Коли вони беруть об’єкт в концесію, вони розраховують заробляти на ньому гроші. Якщо заробити не виходить, інвестори можуть отримати компенсацію від держави. Але навіть це вигідніше, ніж реалізація проекту за бюджетні гроші. Матюша вважає, що при грамотному підході Україна може відновити застарілу транспортну інфраструктуру роки за 3-4. Привабливим інвестиційним проектом буде відновлення доріг, будівництво платних автобанів. За словами експерта, якщо державі вдасться реалізувати проекти «Ольвія» і «Херсон», це стане стимулом для приходу в країну інших великих інвесторів.

Звичайно, будь-яку хорошу ініціативу може погубити корупція і некомпетентність влади. Чи запрацює закон про концесії як годиться, покаже час.

 

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий