Навіщо та освіта? Чому Новосад хоче скоротити кількість ВНЗ в Україні

Міністр освіти та науки з команди Володимира Зеленського планує скоротити кількість вишів в Україні. На її думку, у нас занадто багато вчителів. Що з цього приводу думають експерти?

Керівник Міністерства освіти та науки Ганна Новосад підтримала ідею скорочення кількості вишів в Україні. Сьогодні у нас функціонує 282 ВНЗ, в яких навчається близько 1,3 млн студентів. При цьому коледжів та технікумів в Україні лише 370. Зазначимо, що ідея скорочення кількості вишів в Україні не нова. У 2014 році її озвучував тодішній міністр освіти Сергій Квіт, пізніше його тези підхопила Лілія Гриневич. Однак жоден так і не наважився серйозно зачищати ВНЗ. Варто зазначити, що з 1991 року кількість вишів в Україні постійно зростала, а ось училищ та технікумів, навпаки, ставало все менше. Мабуть, через це в Україні один з найвищих показників у світі людей з вищою освітою.

Заступник міністра освіти Єгор Стадний розповів, що в 200 найбільших ВНЗ України сьогодні навчається 70% студентів. Інші виші простоюють майже порожні.

Що кажуть експерти?

Медіаконсультант Олександр Піддубний вважає, що в Україні є багато гарних закладів освіти з хорошим реноме. За його словами, таким вишам треба надати 100% автономію, дозволити створювати власні технопарки. За цих умов абітурієнти не будуть шукати незрозумілі приватні ВНЗ, а потягнуться до якісних закладів. Піддубний наголошує, що в Україні давно гостро стоїть питання якості вищої освіти. Дуже багато вишів працює не за стандартами. Тому ідея Новосад фінансувати лише ті заклади, які пройдуть об’єктивну наукову атестацію – гарна. За словами експерта, не лише Україна стикається з проблемою платних ВНЗ з сумнівною якістю освіти. Наприклад, у сусідній Польщі також є подібна проблема. Справа в тім, що багатьом студентам важливо територіальне розташування вишу, тому вони обирають найближчий до себе заклад. Оплатити дорогу та проживання в іншому місті не всім по карману. Тому багато батьків залишають дітей навчатися поблизу. На думку Піддубного, скорочувати ВНЗ потрібно, але не в ручному режимі. 

Завідуюча відділом філософії та історії релігії Інституту філософії ім. Сковороди НАНУ Людмила Филипович підтримує скорочення вишів в Україні за результатами об’єктивної зовнішньої оцінки. За її словами, дуже багато філіалів відомих вишів з’являлися в невеликих містах та функціонували лише за рахунок хабарів. Филипович наголошує, що українській системі освіти потрібен зовнішній аудит з відвідуванням лекцій, вивченням новітніх форм роботи викладачів та їх наукових робіт. За словами професора, молодим науковцям сьогодні вкрай важко пробитися на гарну посаду до ВНЗ, тому що деякі викладачі сидять на своїх місцях по 50 років. Филипович вважає, що до пенсійного віку в освіті потрібно підійти дуже жорстко. Вона наголошує, що сучасні студенти хочуть бачити молодого викладача.

Професор Київського національного університету ім. Т. Шевченка Алла Бойко іншої думки. Вона вважає, що ефективність влади вимірюється кількістю університетів в країні та якістю освіти в них. За словами Бойко, реформи в освіті потрібні, але вони не мають бути направлені на скорочення кількості вчителів, викладачів, шкіл та вишів. Вона розповіла, що в Кембриджі на заняття до одного викладача не може прийти більше 9 студентів. Кількість дітей, яких має навчити викладач, це запорука якості освіти. Бойко зазначає, що багато спеціальностей, які зараз викладаються в українських ВНЗ та не користуються попитом, потрібно модернізувати. А ось ідею по закриттю ВНЗ вона вважає абсурдною.

Експерт з питань освіти Микола Скиба згоден, що в Україні назбиралося вишів більше, ніж потрібно. Та й людей з вищою освітою більше, ніж потребує український ринок праці. За його словами, потрібно оздоровлювати освітню середу – об’єднувати заклади один з одним, перетворювати виші на акціонерні товариства з акціонерами-компаніями, які забиратимуть студентів на роботу.

Раніше RabinovichTV писав, що уряд нарешті знайшов гроші для вчителів та лікарів.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий