НАЗК: Створення ефективних legal tech продуктів є новим інструментом юридичної та технічної підтримки суб’єктів декларування

Національне агентство з питань запобігання корупції вітає запровадження legal tech продуктів в Україні,  особливо ініціативи,  створені з метою надання  своєчасної юридичної та технічної підтримки суб’єктам, на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» (далі – Закон).  

Національне агентство високо оцінює  ініціативу ГО «Антикорупційний штаб» — створення  чат-бота «Держслужбовець Тарас», покликаного надавати суб’єктам декларування підтримку. Даний електронний сервіс  є  не тільки своєчасним, необхідним та важливим, але й виступає прикладом ефективної взаємодії громадськості з органами державної влади на засадах партнерства та взаємної відповідальності. Важливість такого інструменту, за умови його якісного, юридично обґрунтованого, вірного та інтуїтивно зрозумілого наповнення, важко переоцінити.

В той же час надання послуг та консультацій громадянам має бути компетентним і фаховим, відповіді мають надаватися з врахуванням відповідальності в питаннях фінансового контролю та з розумінням того, що за хибними відповідями такого legal tech продукту суб’єкта декларування може бути  притягнено до адміністративної чи кримінальної  відповідальності.   

У Національному агентстві звертають увагу декларантів на тому, що наразі  чат-бот «Держслужбовець Тарас» налаштований на надання однозначних відповідей для виключно типових ситуацій. Проте правозастосування положень антикорупційного законодавства у сфері фінансового контролю свідчить про необхідність всебічного юридично зваженого вивчення кожної ситуації, у зв’язку з чим надання однозначних відповідей може стати передумовою порушення суб’єктами декларування передбачених антикорупційним законодавством зобов’язань фінансового контролю.

Так, користувачі чат-бота не могли не побачити, що в частині визначення суб’єктності особи відповідно до Закону є низка винятків щодо необхідності особам, які працюють в юридичних особах публічного права, подавати електронну декларацію. Зокрема такі випадки регламентуються частиною п’ятою статті 45 Закону та не були повністю імплементовані в сценарій відповідей чат-бота. Крім того «Держслужбовець Тарас» не здатний визначити наявність окремих посад в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або інших установах та закладах, на які наразі не поширюється зобов’язання фінансового контролю (окремі співробітники Національного банку України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки, члени виконавчих комітетів органів місцевого самоврядування, що працюють не на постійній основі, тощо).

Через перелік недоліків чат-бота та необхідність у значному масиві виправлень та роз’яснень щодо аспектів правозастосування норм антикорупційного законодавства в окремих ситуаціях Національне агентство  рекомендує декларантам перевіряти отримані від сервісу  відповіді. 

В свою чергу  Національне агентство   готове   виступити партнером у підготовці та реалізації релевантного компетенції агентства проекту або надати експертну допомогу.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий