«Не маєте права». Вітренко вимагає від Коболєваа виплати премії

Виконавчий директор НАК «Нафтогазу України» Юрій Вітренко жорстко відповів на ініціативу урізати його премію.

Чиновник звернувся до голови правління компанії Андрія Коболєва з офіційною заявою, через невиплату другої частині премії за перемогу над «Газпромом» в Стокгольмському арбітражі. 

«Майже тиждень тому, минулої середи, я звернувся до голови правління НАК «Нафтогаз України» Андрію Коболеву із заявою щодо невиконання Нафтогазом трудових контрактів та порушення трудового законодавства. На жаль, ці порушення дотепер не були виправлені, і, як про це було попереджено у заяві, відсьогодні я вимушений на це реагувати», – написав Юрій Вітренко на своїй сторінці в Facebook.

На думку Вітренко, це питання не грошей, а принципів.

«Якщо українці проти нерівності в доходах, а держава фактично відмовляється забезпечувати справедливий розподіл матеріальних благ, то я пропонував політичному керівництву країни поділити всі зароблені моєю командою гроші порівну між усіма громадянами України. Ця пропозиція залишається без відповіді», — повідомив чиновник.

Він оприлюднив свою заяву, в якій зазначає, що другу частину премії за перемогу в Стокгольмському арбітражі йому повинні були виплатити ще 30 грудня 2019 року, але це досі не було зроблено. Таким чином, як зазначив чиновник «Нафтогаз» «грубо порушив» умови його трудового договору. Вітренко наголосив, що за затримку виплати заробітної плати передбачена фінансова, адміністративна та кримінальна відповідальність. 

«Також зазначу, що дана затримка виплати заробітної плати завдає мені значної шкоди, оскільки ці кошти могли бути розміщені мною на депозиті в банку і я міг би отримувати відсотки на цю суму. При цьому роботодавець отримує неправомірну вигоду через затримку виплати заробітної плати, оскільки роботодавець використав ці кошти для отримання процентного доходу на фінансовому ринку України», – йдеться в заяві Вітренко.

Чиновник стверджує, що він «вніс найбільший вклад в те, що «Нафтогаз» отримав від «Газпрому» 2,9 млрд дол. За рішенням Стокгольмського арбітражу і підписав новий контракт на транзит з гарантованими доходами в розмірі 7,2 млрд дол.».

При цьому він нагадав, що рішення про розмір премії було прийнято більш ніж півтора роки тому.

«Розмір премії чорним по білому записано в моєму трудовому договорі з «Нафтогазом», що робить це рішення остаточним і обов’язковим до виконання з боку компанії. Рішення про розмір моєї премії було прийнято органами компанії, уповноваженими на це Кабінетом Міністрів України. Загальний розмір преміального фонду визначив наглядова рада, призначена Кабінетом Міністрів. Мою частку визначив голова правління компанії, свого часу теж призначений урядом, а потім перепризначений наглядовою радою», – заявив він.

Крім того, він додав, що «ні в «Нафтогаз», ні Кабмін не має права переглянути розмір премії, не порушивши таким чином трудовий договір». Він заявив, що 11 лютого почне звертатися в компетентні органи для захисту своїх інтересів і «притягнення винних у порушенні законодавства до відповідальності за такі порушення».

Нагадаємо, в кінці лютого 2018 року завершився тривалий спір між «Нафтогазом» і «Газпромом» в Стокгольмському арбітражі. У зв’язку з перемогою в суді співробітникам «Нафтогазу» тоді виплатили премії. Проте друга їх частина повинна була бути виплачена після отримання Україною грошей від «Газпрому». В кінці 2019 року «Нафтогаз» і «Газпром» врегулювали всі газові суперечки і підписали новий контракт на транзит газу. При цьому російська компанія згідно з рішенням Стокгольмського арбітражу виплатила «Нафтогазу» майже 2,9 млдр дол. Керівництво «Нафтогазу України» повинно було отримати премію за перераховані Україні гроші.

Після «зарплатного скандалу» Кабмін провів роз’яснювальну бесіду з наглядовими радами держкомпаній, щоб ті утрималися від виплат величезних премій за вже діючими контрактами. Глава держави Володимир Зеленський підтримав рішення уряду щодо обмеження заробітної плати і премій керівникам органів виконавчої влади.

До слова, раніше «Нафтогаз-Україна» у 2018 році виплатив премію в $45 млн за перемогу над «Газпромом» в Стокгольмському арбітражі і засекретив інформацію, кому саме і в якому розмірі вона була виплачена.