Newsweek: Штучний людський мозок може стати розумнішим, ніж справжній

Штучно вирощений людський мозок зможе розвиватися нескінченно, не боячись смерті тіла.

Вчені все більше уваги приділяють революційному методу культивування груп клітин, які в лабораторних умовах створюють мініатюрну версію людського мозку. За допомогою цього міні-мозку нейробіологи сподіваються зрозуміти, як працює головний людський орган, але побоюються, що в «мозкових органелах» може виникнути власна форма свідомості.

За словами професора когнітивної нейрології Університету Бангкока Гійома Тьєрі, подібні утворення, пересаджені тваринам, можуть певним чином реагувати на біль і аналізувати власне становище. Схоже, перед людьми назріває нова моральна проблема.

Ще не мозок, але… 

Об’єднання мозкових клітин – це ще, звичайно, не людський мозок, воно набагато простіше. Поки рано говорити про повноцінну свідомість «міні-мізків». Їм не вистачає живлення, тому вони не виростають більше 5-6 мм в діаметрі. Однак активність їх мозкових хвиль – на рівні ембріонів людини. Крім того, їхні нейронні мережі реагують на вплив світла. Нові дослідження виявили, що «міні-мозок» може взаємодіяти з органами і рецепторами живого організму. Якщо це так, то органели в змозі не тільки відчувати, а й отримувати інформацію про навколишній світ. Цілком можливо, що через деякий час вони будуть спілкуватися з нами, використовуючи штучну систему звуку або цифрове відтворення.

Тьєрі зазначає, що його радує той факт, що органели в стані виживати досить довго, і при безперебійному харчуванні можуть отримати чутливість і свідомість.

Питання етики

 Біологам не звикати до боротьби з моральною стороною досліджень. Ще зовсім недавно питання зміни статі шокувало багатьох критиків. Однак віра і моральні переконання не грають ролі в процесі, який стосується суто особистості індивідуума і ніяк не відіб’ється на його оточенні або нащадках.

Будь-які спроби впливати на геном людського ембріона сприймаються суспільством в багнети, оскільки зміни можуть виявитися спадковими. Саме тому залишився невизнаним в світі експеримент китайського вченого, який відредагував геном близнюків.

Але якщо ці маніпуляції так лякають людство, то створення міні-версії мозку всередині живого організму або навіть в лабораторних умовах «має жахати його», вважає автор. Він зазначає, що система, здатна обробляти інформацію – це вже потенційно мисляча істота.

Живі й мертві

Тварини володіють певною формою свідомості, а людська свідомість – вершина її складності. Навіть не будучи в змозі остаточно визначити, що таке свідомість, людство боїться її виникнення у штучного інтелекту. Однак думки і емоції – породження нейронних мереж, які з більшою ймовірністю виникнуть в органелах, ніж в техніці.

Міні-мозок може стати примітивною версією свідомості або повноцінної її версією, здатною збирати й аналізувати дані про зовнішній світ. Ця система буде прагнути до взаємодії з навколишньою дійсністю.

Теоретично міні-версії мозку можна культивувати в лабораторії, роблячи його все більш складним, забезпечуючи поживними речовинами і киснем. Така доля чекала ракові клітини Генрієтти Лекс. Ця жінка померла від раку мозку понад 60 років тому, а її клітини досі культивують в лабораторіях по всьому світу для досліджень.

Сам по собі

 Якби у органел була можливість необмеженого за часом і ресурсами розвитку, чи зародилася б у них свідомість? Автор статті впевнений, що так. Інше питання, чи зможуть люди зрозуміти, що штучний мозок став розумним. Є ризик того, що усвідомивши себе, штучний розум терпітиме людське домінування до тих пір, поки не навчиться контролювати свої системи життєзабезпечення. Не маючи тіла, він не буде боятися смерті і фактично виявиться безсмертним.

Читайте також — ВВС: Як пережити апокаліптичне відключення електроенергії

Матеріали Огляд ІноЗМІ містять оцінки виключно зарубіжних ЗМІ і не відображають позицію  RabinovichTV.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий