Нові вимоги: МВФ визначив нові «маяки» для України

На кону $5 млрд: МВФ висунув Україні нові вимоги для отримання кредиту.

Що не день, то нові умови, і нові вимоги Україна отримує від МВФ. Так, стало відомо, що нова кредитна програма для України на $5 млрд може бути затверджена Радою директорів МВФ максимум на початку червня.

Перший транш кредиту в розмірі $1,9 млрд може надійти вже через пару днів після затвердження програми — кошти підуть на поповнення бюджету.

Для отримання наступних траншів Україна повинна буде виконати ряд умов — «структурних маяків». Що саме треба буде зробити?

Україна 21 травня завершилися роботу з Міжнародним валютним фондом щодо підготовки нової кредитної програми stand-by Arrangement (SBA). Про це повідомили в МВФ буквально через кілька годин після підписання Президентом України Володимиром Зеленським закону про захист націоналізованих банків.

Прийнявши закон про банки, Україна виконала попередню умову для відкриття нової програми.

За інформацією Фонду, нова програма загальним обсягом фінансування в $5 млрд (3,6 млрд СПЗ) розрахована на 18 місяців. Гроші будуть направлятися на підтримку платіжного балансу і бюджету для подолання наслідків COVID-19 — тобто, для поповнення валютних резервів і для бюджетних потреб.

За кілька днів до цього повідомлення МВФ Кабінет Міністрів затвердив проект меморандуму про співпрацю за новою програмою, згідно з яким перший транш кредиту складе $1,9 млрд і повністю буде спрямований на покриття дефіциту держбюджету. Другий транш очікується в четвертому кварталі 2020 року.

Рада директорів МВФ (board) може затвердити програму з Україною вже найближчим часом — в кінці травня або початку червня. Зараз це питання суто технічне і процес залежить виключно від бюрократичних процедур щодо підписання і підготовці документа до винесення на засідання ради директорів.

Перший транш кредиту після затвердження документа може надійти в Україну буквально через пару днів після затвердження. Але детальний графік надання решти кредитних коштів, умови, які Україна повинна для цього виконати і можливі розміри наступних траншів поки невідомі. Зміст меморандуму, за домовленістю з МВФ, до затвердження документа Радою директорів, не розкривається. Однак, «Українським Новинам», все-таки, вдалося дізнатися перелік так званих «структурних маяків» — умов, які необхідно виконати для отримання другого і наступних траншів.

Що необхідно для продовження програми?

Пакет маяків можна розділити на кілька блоків: енергетичний , банківсько-фінансовий , фіскальний , судовий і антивірусний , пов’язаний з COVID-19. Передбачається, зокрема, зміна двох законів — за банківським та судовими напрямками. У переліку маяків на даному етапі немає нічого, що стосувалося б теми закону про ринок землі. Варто нагадати, що умови кредитування можуть коригуватися по ходу реалізації програми.

За енергетичним напрямком , перш за все для отримання другого траншу необхідно буде змінити статут НАК «Нафтогаз України» відповідно нормами Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР). Йдеться про перегляд змін статуту, які в березні 2019 року затвердив Кабінет Міністрів Володимира Гройсман а. Тоді повноваження наглядової ради НАК були дещо обмежені. Крім того, необхідно буде в нових договорах для надання комунальних послуг спростити процедуру зміни постачальників газу.

За судовим напрямком на законодавчому рівні необхідно буде змінити процедуру конкурсного відбору членів Вищої ради правосуддя.

У напрямку фіскальної політики по митниці і податкової необхідно буде до осені розробити механізм, який би дозволив з 2021 року Державній податковій службі і Державній митній службі працювати як єдина юридична особа. Поки кожне територіальне управління податкової та митної служб працює як окрема юрособа.

За банківським напрямком до літа Нацбанку необхідно буде затвердити план роботи з проблемними активами держбанків. Крім того, потрібно буде посилити процедуру врегулювання та ліквідації заборгованості пов’язаних осіб. Для цього потрібно буде внести зміни в закони про Фонд гарантування вкладів і змінити закон про банки і банківську діяльність в частині структури капіталу банків і вимог до капіталу.

З антивірусного напрямку навесні 2021 року треба буде провести аудит коштів держбюджету, які були витрачені на боротьбу з COVID-19.

Нагадаємо, 21 травня Президент України Володимир Зеленський поставив свою візу під так званим «антиколомойським законом», який, до самого олігарха Ігоря Коломойського жодного стосунку не має. Але це для влади абсолютно не важливо – важливо, що чергову вимогу МВФ виконано.

Законопроект №2571-д «Про внесення змін до законодавчих актів України щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності». Ухвалення закону, який також відомий як «анитиколомойский», було умовою Міжнародного валютного фонду для укладення нової угоди з Україною.

Як повідомляв  RabinovichTV ,  Україна і МВФ домовилися про кредит stand-by на п’ять мільярдів доларів. Наразі угода досягнута на робочому рівні, керівництво МВФ розгляне його в найближчі тижні.

Раніше глава Національного банку Яків Смолій заявив, що всі транші кредиту МВФ планується витратити на покриття рекордного дефіциту держбюджету майже в 300 млрд грн, який утворився через ситуацію з пандемією коронавірусу.