Одноосібне рішення: чому Зеленському не варто відкривати ринок землі

13 листопада депутати від «Слуги народу» продавили в першому читанні закон про запуск ринку землі в Україні. За документ голосували тільки депутати від правлячої партії і підконтрольні їм мажоритарник

Протягом 13 листопада в парламенті розглядалося відразу 11 законопроектів про ринок землі. Під стінами парламенту в цей час проходили акції протесту, хоча і в самій Раді було жарко. Всі фракції виступали проти ініціативи правлячої партії, блокували трибуну, президію і всіляко намагалися перешкодити прийняттю документа. До речі, до останнього не було відомо, чи зможе «Слуга народу» зібрати необхідні 226 голосів для схвалення законопроекту, адже близько 50 мажоритарників за нього голосувати не хотіли.

Зібрали насилу

В результаті голосування законопроект підтримали 240 народних обранців. Троє депутатів від «Слуги народу» проголосували «проти», 16 осіб утрималися (в тому числі представник Кабміну в парламенті Ірина Верещук. Нардеп заявила, що законопроект сирий), ще п’ятеро «слуг» були відсутні на засіданні. Раніше експерти заявляли, що злагоджене голосування за цей законопроект, а також за бюджет на наступний рік було надзвичайно важливим для «Слуги народу». Голосування мало показати, наскільки єдина пропрезидентська фракція, чи є передумови її розколу.

Небезпечне рішення

Політолог Володимир Воля заявив, що 13 листопада Володимир Зеленський «перейшов Рубікон» у своїй політичній кар’єрі. Він наголосив, що закон про продаж землі підтримала тільки влада, всі інші опозиційні сили, попри різні погляди і ідеології, були проти. За словами експерта, законопроект про ринок землі фактично розділив парламент навпіл. Тепер Зеленський може або відступити, повернувши все як було, або святкувати «піррову перемогу». Воля вважає, що продавлене таким чином рішення може привести до активізації протестних настроїв в суспільстві. Але поки незрозуміло чи буде використаний протестний потенціал і чи будуть ресурси для його реалізації.

Аналітик і філософ Сергій Дацюк назвав прийняття законопроекту злочином. За його словами, через військові дії в Україні вартість нашої землі мізерно мала. Це дає можливість західному світу і Китаю скупити її за безцінь. На думку Дацюка, цей злочин не буде мати терміну придатності. Експерт наголосив, що в України залишилося не так багато ресурсів, які можна використовувати для розвитку. Тому український чорнозем не можна продавати.

Показово, що за ринок землі виступає не тільки «Слуга народу». Ті ж «Голос» і «ЄС», на відміну від інших фракцій, підтримують запуск земельної реформи, але законопроект не підтримали. За словами нардепа Святослава Вакарчука, «Голос» підтримує врегулювання ринку землі, але законопроект повинен захищати права сільських жителів і невеликих фермерів. Вакарчук вважає, що в результаті реформи може виявитися так, що земля опиниться в декількох руках.

Що далі?

Політтехнолог Олег Постернак повідомив, що через ухвалення земельної реформи у багатьох регіональних політиків і бізнесменів виникло питання, чи варто балотуватися на місцевих виборах від партії «Слуга народу», чи варто вкладати гроші в цей бренд. На думку експерта, земельна реформа здатна вдарити по рейтингу партії. За його словами, чим більше опоненти будуть цю тему роздувати і радикалізувати, тим більш токсичною вона буде ставати. Постернак також зазначив, що пайовики, які розпродадуть свої землі і швидко витратять зароблені гроші, також будуть незадоволені реформою. Правда, не відразу, а через 2-3 роки, коли гроші закінчаться. Фермери будуть незадоволені реформою вже зараз, оскільки грошей на покупку землі у них немає. Підводячи підсумок, політтехнолог заявив, що до весни 2020 року партія «Слуга народу», швидше за все, перетвориться в приватизований, розділений на квоти бренд.

Фінансовий аналітик Олексій Кущ зазначив, що сільськогосподарська земля — це ахіллесова п’ята України, оскільки в разі непродуманого відкриття ринку землі вона опиниться в руках декількох сотень компаній. Експерт нагадав, що в Україні понад 70% земель — це землі сільськогосподарського призначення. На що перетвориться Україна, коли більша частина її території буде належати кільком групам впливу?

Раніше RabinovichTV писав, що «Слуга народу» хоче оподаткувати соцмережі.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий