Податкова політика «Слуги народу»: що не сподобається українцям?

Податкові ініціативи «Слуги народу» вдарять по малому і середньому бізнесу.

Нова влада в пожежному порядку приймає законопроекти. Більшість депутатів навіть не встигають читати документи, за які голосують. Які наслідки матиме нашвидку прийнята податкова реформа?

Ще в кінці серпня команда Зеленського анонсувала 21 податковий законопроект, що стосується змін податкової системи в Україні. Над ним працював нардеп, голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев.

Що зміниться?

У планах нової влади серйозно реформувати податкову систему України, оголосити податкову амністію і зменшити навантаження на фонд оплати праці. Передбачені наступні кроки:

1) Декриміналізувати ст. 205 КК (фіктивне підприємництво) та збільшити штраф за ухилення від податків. За словами Гетманцева, потрібно боротися з великим бізнесом, який ухиляється від сплати податків, використовуючи фізосіб-підприємців.

2) Змінити систему збору акцизного податку.

3) Змінити податок на нерухоме майно. Пропонується оподатковувати вартість нерухомості, а не площі.

4) Змінити податок на доходи фізосіб. Розглядається можливість відмовитися від ЄСВ протягом 10 років.

5) Провести податкову амністію.

6) Підвищити фіскальну дисципліну малого і середнього бізнесу.

Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук зазначив, що глибока податкова реформа запланована на весну 2020 року, бо міняти податкову систему в другому півріччі не можна. Запрацює нова система вже в 2021 році. Принаймні, так планують в Кабміні. Втім, окремі закони можуть провести через Раду набагато раніше.

Що думають експерти?

Експертне співтовариство досить прохолодно поставилося до ініціатив «Слуги народу», а співзасновник Bendukidze Free Market Center Володимир Федорин взагалі заявив, що ініціативи Гетманцева стануть грубою політичною і економічною помилкою нової влади. За його словами, Україна дійсно потребує реформування податкової системи та підвищення рівня її ефективності. Але, перш ніж «закручувати гайки» і вимагати від бізнесу виконання правил, необхідно зробити кроки назустріч бізнесу.

Федорин вважає, що прийняття податкового пакета «Слуги народу» призведе до погіршення підприємницького клімату в Україні і, в першу чергу, вдарить по малому і середньому бізнесу. Він нагадав, що українці обрали партію Зеленського, щоб вона знизила податки, дала економіці можливість запрацювати. Замість цього, депутати мають намір змінити правила гри в податковій сфері в гіршу сторону. Робиться це під гаслами «детінізації» та «виконання міжнародних зобов’язань». Робиться швидко, поки є підтримка населення і можна проводити через Раду непопулярні рішення.

Фінансовий аналітик Олексій Кущ теж не в захваті від планів «Слуги народу». За його словами, влада порушує послідовність реформ. Адже спочатку необхідно було взятися за фіскальну дисципліну великого бізнесу, а потім — малого.

Економіст Володимир Компанієць , в свою чергу, зазначив, що закон про податкову амністію, який пропонує команда «Зе», створить прогалини для корупціонерів і кримінального світу. Експерт підкреслив, що всього за 2,5% можна буде легалізувати капітал, при цьому, не вказуючи його походження.

Чого побоюються підприємці?

У Союзі українських підприємців заявили, що ініціативи влади можуть повернути бізнес «до темних часів». Замість обіцяної лібералізації, в «Слузі народу» перейнялися фіскалізацією. У Європейській бізнес-асоціації також виступили проти поспішних реформ, заявивши, що реформа повинна початися не раніше 2020 року.

Як має бути?

Всі експерти сходяться на думці, що українській податковій системі потрібен не «ямковий ремонт», а глибока податкова реформа, яка зробить правила гри справедливими для всіх учасників ринку. Крім цього, бізнесу потрібен час, щоб адаптуватися до нових правил і почати їх виконувати, а не шукати способи їх обійти.

Загальні ставки оподаткування мають бути знижені, щоб економіка України могла здійснити стрибок. І вже тим більше, запланований Кабміном стрибок у 7%. Український бізнес повинен побачити світло в кінці тунелю, а не чергові плани по збільшенню податкового тягаря і контролю.

Сьогодні в тіні перебуває близько 60% української економіки. Експерти вважають, що розроблені Гетманцевим пропозиції тільки погіршать ситуацію.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий