Politico: Існує два НАТО, і одне підриває інше

Політичні розбіжності заважають розвитку військового потенціалу Альянсу. По суті, він розвалився на дві організації

Існує два НАТО. Перший – збалансована військова машина, яка планує, навчає і координує дії, щоб пристосуватися до нових загроз безпеці для Європи і США. І є політичний альянс, який залежить від єдності і рішучості лідерів по обидва боки Атлантики. Про це пише Politico.

На перший, другий розподілись

 «НАТО-1» досить непогано функціонує. Після 25-річного періоду спаду бюджети на оборону знову ростуть, військова готовність поступово поліпшується, в країнах Балтії і Польщі діють багатонаціональні сили для стримування потенційного агресора. Ведеться робота з протидії кібернетичним, гібридним і космічним загрозам.

«НАТО-2», навпаки, знаходиться в стані кризи. Президент США Дональд Трамп, який називає НАТО «застарілим», любить критикувати європейські уряди через витрати на оборону, торгівлі, зміни клімату і через їх небажання прийняти бійців-джихадистів, захоплених в Сирії.

Падіння «Четвірки»

 Так звана «Четвірка», неформальний клуб США, Великої Британії, Німеччини та Франції, який десятиліттями формував рішення Заходу, перестав функціонувати в епоху Трампа.

Лідери союзників дізнаються про його рішення, які стосуються безпеки і стратегічних інтересів, через Twitter. Координація втрачена – це стало очевидним минулого місяця, коли Трамп наказав американському спецназу покинути північ Сирії, де вони разом з французькими і британськими загонами воювали проти бойовиків «Ісламської держави», не потрудившись проконсультуватися з союзниками по НАТО.

Цей крок Трампа спонукав президента Франції Еммануеля Макрона заявити про «смерть мозку» НАТО і закликати європейців створити сили автономної оборони. За його словами, США остаточно відвернулися від Європи.

Проти волі

 Безумовно, є багато спірних питань, пов’язаних із «НАТО-1». Генеральний секретар НАТО Йенс Столтенберг, який відмахнувся від розмов про кризу НАТО, хоче, щоб зустріч в Лондоні продемонструвала зростання оборонних бюджетів союзників – додаткові 100 млрд. дол. На європейські та канадські витрати на оборону. Європейські союзники можуть також погодитися взяти на себе більш скромні поточні витрати НАТО в розмірі 1,65 млрд. дол. на рік, щоб скоротити частку США.

Проблема для альянсу полягає в тому, що все це нічого не означає, якщо НАТО втратить політичну волю до консультацій і швидких дій в умовах кризи. Швидке ухвалення рішень має вирішальне значення, особливо в епоху неоднозначних гібридних конфліктів за участю приватних армій, диверсій, кібератак і дезінформації.

Вирішуйте швидко

 У разі реальної кризи чи не буде Німеччина, не схильна до конфліктів, затримувати прийняття рішень для консультацій з Бундестагом? Яку позицію займуть дружні Росії союзники, такі як Угорщина? На чиєму боці буде президент Туреччини Раджеп Тайіп Ердоган? Чи залишиться НАТО залежним від одного твіту непередбачуваного президента США?

Політичний альянс, який повинен підтримати військовий, терміново потребує ремонту. І все ж більшість союзників і чиновників НАТО, швидше за все, зосередяться на тому, щоб уникнути чергової сварки з Трампом.

Німецькі, польські та британські лідери поспішили дистанціюватися від критики Макрона щодо НАТО і наполягають на тому, що альянс як і раніше займає центральне місце в європейській безпеці. Хоча багато хто розділяє розчарування французького лідера щодо Трампа, і побоюються, що увага Вашингтона зміщується від Європи до Китаю. Центральноєвропейські союзники НАТО, які розташовані найближче до Росії і розраховують на гарантії безпеки США, підкріплені ядерною зброєю, були особливо роздратовані заявою Макрона.

Є варіанти

 Німеччина запропонувала міністрам закордонних справ НАТО створити групу експертів, можливо, під керівництвом Столтенберга, щоб посилити політику альянсу і поліпшити координацію. Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон намагається продемонструвати, що його країна залишиться в центрі європейської безпеки після того, як вона покине ЄС, і не стане «другосортним гравцем», як попередив президент Євроради Дональд Туск.

Якщо ЄС зможе використовувати загальні фонди і збільшити витрати на оборону для створення нових можливостей, поліпшення військової інфраструктури, інтегрованого кіберзахисту і більш ефективних закупівель зброї, це буде безпрограшним варіантом для НАТО і Європи.

Читайте також —  НАТО переживає «смерть мозку»: реакція на скандальну заяву Макрона 

Матеріали Огляд ІноЗМІ містять оцінки виключно зарубіжних ЗМІ і не відображають позицію  RabinovichTV.

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий