Politico: Про що свідчить лібералізація ринку енергетики в Україні

На думку генерального директора ДТЕК, лібералізація ринку електроенергії в Україні збільшить конкуренцію та зробить країну більш енергонезалежною.

Лібералізація ринку електроенергії в Україні посилить торгівлю з Європою, збільшить конкуренцію та зробить країну більш енергонезалежною, вважає Максим Тімченко, генеральний директор ДТЕК. Про це пише видання Politico.

Запуск нового енергоринку

Ще влітку, 1 липня, Україна запустила новий лібералізований ринок електроенергії, що ознаменувало головну віху в реформі енергетичного сектору країни та важливий крок до європейської інтеграції України.

Група підтримки ЄС для України, Секретаріат Енергетичного співтовариства, Європейський банк реконструкції та розвитку, Європейський інвестиційний банк, USAID та Світовий банк мали консультації щодо останньої реформи енергетичного сектору. Новий ринок електроенергії використовує найкращі практики міжнародних моделей, які, як було доведено, ефективно працюють.

Як було раніше

Україна була другою в Європі, хто лібералізував ринок електроенергії за останній час. До цього він функціонував як ринок єдиного покупця, де генеруючі компанії продавали свою електроенергію одному оператору — «Енергоринок». Він, своєю чергою, продавав енергію дистриб’юторським компаніям, які постачали її своїм споживачам.

Нова модель ринку

З моменту набуття чинності нового ринку електроенергією торгують через двосторонні контракти між виробниками та споживачами або трейдерами, а також через прозорі сегменти фондового ринку: ринок «на день вперед» (“day-ahead market”), «внутрішньоденний» ринок (“intraday market”) та балансуючий (“balancing market”). Не було збоїв у функціонуванні лібералізованого ринку, і всі його сегменти працюють у звичайному режимі.

Нова модель ринку електроенергії створила можливості для вільної торгівлі між ЄС та Україною через Бурштинський енергоострів, область в українській електромережі, що синхронізова з ЄС. За кілька тижнів з моменту запуску ринку ми вже спостерігали імпорт електроенергії зі Словаччини та Угорщини через Бурштинський енергоострів. Імпорт допомагає створити орієнтир цін на основі фактів і сприяє підвищенню конкуренції для українських виробників електроенергії.

Синхронізація з ЄС

Синхронізація української електроенергетичної системи з європейською мережею — через Європейську мережу операторів системи передачі електроенергії (ENTSO-E) — значно збільшить торгівлю між Україною та ЄС, що сприятиме посиленню конкуренції, забезпеченню надійнішого постачання електроенергії та врешті-решт зробить Україну більш енергетичною незалежною. Очікується, що нова модель ринку електроенергії та подальша синхронізація з ENTSO-E збільшать експорт України більш ніж утричі, з 6,2 млрд. КВт/год у 2018 році до 20 млрд. КВт/год у 2023 році.

Що далі?

Якщо ми хочемо продовжувати в цьому напрямку, реформи в енергетичному секторі України повинні дотримуватися рекомендацій Енергетичного співтовариства. Наступним кроком є заміна тарифного регулювання витрат на додаток до розподілу електроенергії з використанням тарифного регулювання на основі стимулів. Це сприятиме інвестиціям у модернізацію зношених електромереж України, які вже досягли 80-відсоткового зносу, перебуваючи в експлуатації понад 10 років.

Оновлення енергомережі допоможе Україні стати більш енергоефективною та забезпечить інфраструктуру, яка може підтримувати впровадження нових відновлюваних джерел енергії, споживачів, які зможуть контролювати, як і коли використовуватимуть енергію та електромобілі.

В результаті останніх реформ український ринок електроенергії повинен стати першим товарним ринком країни з сучасною торговою інфраструктурою та прозорими ринковими показниками.

Матеріали Огляд ІноЗМІ містять оцінки виключно зарубіжних ЗМІ і не відображають позицію  RabinovichTV.

 

0 Комментарии Присоединиться к обсуждению →


Добавить комментарий